نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

هزاران نفر در برلین یاد لوکزمبورگ و لیبکنشت را گرامی داشتند

دو رهبر سوسیالیست‌های آلمان صد سال پیش، در ژانویه ۱۹۱۹، به قتل رسیدند. هزاران نفر در خیابان‌های برلین، پایتخت آلمان، راهپیمایی کردند و یاد رزا لوکزمبورگ و کارل لیبکنشت را گرامی داشتند.

سیاستمداران حزب چپ‌های آلمان از مردم دعوت کرده بودند تا در روز یکشنبه ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) در راهپیمایی‌ای در برلین به یاد رزا لوکزمبورگ (Rosa Luxemburg) و کارل لیبکنشت (Karl Liebknecht) شرکت کنند. این دو رهبر سوسیالیست‌های آلمان صد سال پیش به قتل رسیدند.

به گزارش خبرگزاری‌ها هزاران نفر در این مراسم در گورستان مرکزی برلین شرکت داشتند. رهبران حزب چپ‌های آلمان در پای بنای یادبود رهبران سوسیالیست مقتول تاج گل نهادند.در محله لیشتن‌برگ برلین نیز، به گفته پلیس آلمان، هزاران نفر به راهپیمایی پرداختند. در فراخوانی که سازمان‌دهندگان این راهپیمایی داده بودند، آمده است: «ما در دفاع از صلح و همبستگی جهانی در تظاهرات شرکت می‌کنیم و نیز علیه استثمار و پایمال کردن حقوق دمکراتیک و رشد خطرات فاشیستی.»دومین یکشنبه ماه ژانویه در دوره حکومت جمهوری دمکراتیک آلمان روزی بود برای گرامی‌داشت لوکزمبورگ و لیبکنشت. این دو در پانزدهم ژانویه ۱۹۱۹ به دست نیروهای نظامی دولت موقت آلمان پس از سرنگونی نظام قیصری به قتل رسیدند.

دویچه وله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>