نوشته شده در کارگری توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

وزارت اطلاعات تکذیب کرد، مجلس از دستور کار خارج کرد

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس روز سه شنبه اعلام کرد وزارت اطلاعات شکنجه ی اسماعیل بخشی را تکذیب کرده و بنابر این بررسی این موضوع از دستور کار کمیسیون امنیت ملی مجلس خارج شده است. وی گفت که کمیسیون قضایی مجلس نیز مسئولیتی در این زمینه ندارد. در همین حال بنابر گزارش ها حسن روحانی «دستور بررسی» داده و خبرگزاری قوه قضائیه نیز اعلام کرده که به دنبال سخنان قوه ی قضائیه یک تیم کارشناسی قوه قضائیه به خوزستان خواهد رفت.

پیش از این اعلام شده بود قرار است سه‌شنبه هفته جاری «در جلسه‌ای با حضور مسئولان مربوطه مسائل مرتبط با کارگران هفت‌تپه و ادعای اسماعیل بخشی» مورد بحث و بررسی قرار بگیرد. خانم فرزانه زیلایی وکیل اسماعیل بخشی در گفتگو با روزنامه ی اعتماد گفته بود اسماعیل بخشی خواهان آن است که در مجلس حضور بیابد.
این جلسه امروز برگزار نشد و حشمت اله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرد که به دلیل «تکذیب» این موضوع از سوی وزارت اطلاعات، رسیدگی به این مسئله نیز از دستور کار کمیسیون امنیت ملی مجلس خارج شده است.
وی گفت:‌ «در تماسی که با مسئولین وزارت اطلاعات داشتم، مسئولین این وزارتخانه خبر شکنجه اسماعیل بخشی را تکذیب کردند.»
این نماینده بدون اشاره به جزئیات تماس خود اضافه کرد که «ما پیگیری‎هایمان را به صورت شفافی انجام دادیم، از این رو دیگر پیگیری در دستور کار کمیسیون امنیت ملی وجود ندارد.»
فلاحت‎پیشه همچنین درخواست بررسی موضوع «شکنجه» آقای بخشی در این کمیسیون از سوی جمعی از نمایندگان مجلس را «شفاهی» دانسته و گفت که «در صورتی که نمایندگان نسبت بر بررسی این موضوع اصرار داشته باشند باید به صورت کتبی درخواست خود را ارائه دهند.»
پیش از این نیز اعلام شده بود که کمیسیون قضایی مجلس نیز خواستار بررسی این موضوع شده، اما رئیس کمیسیون امنیت ملی گفته که «کمیسیون قضایی نیز مسئولیتی درباره رسیدگی به این موضوع ندارد.»

همزمان یک مقام دادستانی کل ایران از تشکیل هیئت کارشناسی ویژه برای بررسی موضوع «شکنجه» اسماعیل بخشی خبر دادبه نظر می رسد با تکذیب شکنجه از سوی وزارت کشور این هیات نیز از بررسی موضوع منصرف شود. روز گذشته صادق لاریجانی٬ رئیس قوه قضائیه ایران، به دادستان کل کشور دستور داده بود هیئتی مستقل برای بررسی این موضوع تشکیل دهد و نتایج بررسی‌های آن را منتشر کند. پس از صدور این دستور، وب‌سایت رسمی قوه قضائیه، میزان، به نقل از رئیس دفتر دادستان کل کشور نوشت که با توجه به دستور رئیس قوه قضاییه در این زمینه، «هیئت کارشناسی ویژه از سوی دادستان کل کشور تعیین شد». بنابر این گزارش اعضای این هیئت روز سه‌شنبه ۱۸ دی (امروز)، برای رسیدگی به موضوع به استان خوزستان سفر خواهند کرد. نام اعضای این هیات اعلام نشده است.

حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی نیز اعلام کرد که رئیس جمهور دستور رسیدگی به این موضوع را صادر کرده است. حسام‌الدین آشنا، در کانال خود در تلگرام نوشت که «با دستور صریح رئیس جمهور رسیدگی به ادعای خشونت علیه فرد بازداشتی با سرعت و دقت انجام خواهد شد.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>