- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

تلاش کُردهای سوریه برای دستیابی به توافقی با حکومت بشار اسد با میانجیگری روسیه

Posted By admin On دی ۱۶, ۱۳۹۷ @ ۸:۲۲ ق.ظ In خبرو گزارش | No Comments

یک مقام ارشد کُرد سوریه روز جمعه ۱۴ دی گفته است، سران کردهای سوریه در تلاشند بدون توجه به وضعیت خروج نیروهای آمریکایی با میانجیگری روسیه با حکومت بشار اسد به توافق سیاسی دست‌یابند.

به گزارش رویترز، بدران جیا کرد گفته است: هیات کردهای سوریه که بخش اعظم شمال سوریه را در اختیار دارند در جریان سفر به مسکو طرح پیشنهادی خود برای توافق با بشار اسد به مقام های روس ارائه کردند و منتظر جواب آنها هستند.

بدران جیا کرد عضو این هیات مذاکره کننده کردهای سوریه در روسیه بوده است.

رویترز می‌گوید، در صورت حصول چنین توافقی دو بخش اصلی سوریه پس از هشت سال جنگ داخلی در این کشور یکپارچه خواهد شد و تنها بخشی از شمال این کشور در کنترل شورشیان مورد حمایت ترکیه باقی خواهند ماند.

اقدام کردهای سوریه پس از آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ اوایل ماه گذشته میلادی به طور غیرمنتظره‌ای اعلام کرد که دو هزار نیروی آمریکایی از سوریه خارج خواهند شد. حضور نیروهای آمریکا در منطقه تحت کنترل یگانهای مدافع خلق (ی.پ.گ)، متشکل از نیروی دموکراتیک سوریه، باعث ثبات این منطقه شده بود.

اکنون کردهای سوریه در صددند به نوعی از خود در برابر تهاجم احتمالی ترکیه و نیروهای مورد حمایت آنکارا محافظت کنند. ترکیه یگان‌های مدافع خلق را تهدیدی برای امنیت ملی خود می‌داند.

رویترز می‌گوید،کردهای سوریه در بر اساس بخشی از این طرح خواستار آنند که روسیه به استقرار نیروهای سوریه در مرز شمالی سوریه همکاری کند.

بدرانجیا کرد در این زمینه گفته است: هدف نهایی دستیابی به یک توافق با دمشق است، ما در این جهت تلاش می‌کنیم بدون در نظر گرفتن هزینه‌های ان و حتی مخالفت آمریکا.

نیروهای ارتش آمریکا در سال ۲۰۱۵ برای مقابله با داعش به سوریه اعزام شدند. این کشور در عین حال ائتلافی را در نبرد علیه داعش رهبری می‌کند. بنا بر گزارش‌های مختلف شماری بین دو هزار تا ۲۶۰۰ تن از سربازان و پرسنل آمریکایی در سوریه حضور دارند. آن‌ها به‌طور مشخص در حال کمک، آموزش و همراهی با شبه‌نظامیانی مانند «نیروهای دمکراتیک سوریه» در نبردهای علیه گروه حکومت اسلامی بوده‌اند.

این در حالی است که مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از بیان جدول زمانی برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه خودداری کرد.

آقای پومپئو گفت، ما نمی خواهیم زمان دقیق این اقدام را دشمنان بدانند.

منبع : رادیو فردا


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/?p=22674

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.