نوشته شده در خبرو گزارش٬دسته‌بندی نشده توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

هماهنگی روسیه و ترکیه بر سر عملیات نظامی در سوریه

پس از اعلام خروج آمریکا از سوریه برای نخستین بار چاووش‌اوغلو و خلوصی آکار، وزیران خارجه و دفاع ترکیه با همتایان روس خود دیدار و بر سر عملیات در سوریه به توافقاتی دست یافتند. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز شنبه هشت دی (۲۹ دسامبر) پس از دیدار میان هیئت‌های عالی رتبه روسیه و ترکیه در مسکو در نشست خبری مشترک با همتای ترک خود گفت که در مورد وضعیت میدانی سوریه به توافق دست یافته‌اند

در پی اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، دو کشور روسیه و ترکیه به توافق رسیده‌اند که از این پس عملیات نظامی خود در سوریه را هماهنگ خواهند کرد. درباره جزئیات توافق حاصله اطلاعات بیشتری انتشار نیافته است.

چاووشاوغلو اعلام کرد که ترکیه قصد دارد همکاری نزدیک خود را با روسیه و ایران در سوریه ادامه دهد. او همچنین گفت که آنکارا متعهد به تمامیت ارضی سوریه است.

به گفته وزیر خارجه ترکیه در نشست مسکو درباره تفاهم‌نامه مربوط به ایجاد یک منطقه غیرنظامی در ادلب هم مذاکره انجام شده است.

به نوشته روزنامه حریت، مقامات ترک در سفر به مسکو اهدافی بسیار مهم را دنبال می‌کردند. یکی از مهم‌ترین این اهداف کسب اجازه استفاده از حریم هوایی سوریه بوده است.

اوغور ارگان و نورای باباجان تحلیل‌گران روزنامه حریت نوشته‌اند که ترکیه با استفاده از حریم هوایی سوریه به دنبال عملیات هوایی نقطه به نقطه در شرق فرات و مبارزه با داعش در جنوب شرق سوریه است. به نوشته این روزنامه، ترکیه برای نابودی داعش که در ۳۰۰ تا ۳۵۰ کیلومتری مرز ترکیه مستقر است به حریم هوایی سوریه احتیاج دارد.

‌آیا ترکیه از روسیه ضمانت‌های لازم را گرفته است؟

به گفته کارشناسان اما هنوز روشن نیست که نشست مسکو تاچه حد موفقیت آمیز بوده است. محمد صالح خاتم  کارشناس امور منطقه در استانبول در پاسخ به این پرسش دویچه وله فارسی می‌گوید ترکیه سیاستی چند وجهی را دنبال می‌کند. ساده‌اندیشی است اگر بپذیریم که ترکیه در زمینۀ منبج و سوریه تنها با آمریکا مذاکره کرده باشد. ترکیه همزمان با مذاکره با آمریکا در زمینه شمال سوریه از مدت‌ها قبل با روسیه و به واسطۀ روسیه با جناح “اسد- ایران” نیز در حال مذاکره بوده است.

این کارشناس خاطرنشان می‌کند که ترکیه ارتش سوریه را به گروه‌های مسلح کرد در مرزهای خود ترجیح می‌دهد و یگان‌های مدافع خلق هم ارتش بشار اسد را به ارتش ترکیه ترجیح می‌دهند.

پیش از این ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در نشست خبری اذعان کرده بود گفت‌وگوی تلفنی اردوغان با ترامپ در ۱۴ دسامبر سیر تمامی حوادث را در سوریه تغییر داده است. او گفت با اعلام رسمی خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، در میدان سوریه موازنه‌ی قدرت دوباره دستخوش تحول شده است.

منبع : دویچه وله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>