نوشته شده در زنان توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

به مناسبت ۲۵ نوامبر، روز جهانی مبارزه علیه خشونتهایی که به زنان اعمال می شوند / سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

به جرات می توان گفت که هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که در آن زنان بطور کامل از خشونت و تبعیضدر امان باشند.

به عبارتی خشونت نسبت به زنان که ریشه درسلطه پدرسالاری و موقعیت نابرابرو تبعیض آمیززنان در جامعه دارد، پدیده ای جهانگیر بوده و مرز جغرافیایی نمی شناسد. هم از این رو، طی ده های اخیر، فمینستها و جنبشهای زنان در بسیاری از کشورها با مبارزات خود و افشاگری خشونتهای گوناگونی که بر زنان درعرصه های مختلف اعمال می شود، مجامع ، سازمانهای بین‌المللی و تعدادی از دولتها را موظف ومتعهد به مقابله با این ناهنجاری اجتماعی کرده اند. سازمان ملل متحد ، طی بیش از ۴ دهه ، با صدور اعلامیه ها و کنوانسیون های گوناگون، افکار عمومی را در سرتاسر دنیا  نسبت به تبعیض و خشونت بر علیه زنان، حساس کرده

و دولتها را موظف نموده تا با پیوستن به این کنوانسیون‌ها واختصاص دادن بودجه و امکانات کافی ، اقدامات عملی وجدی،  برعلیه خشونت هایی که بر زنان وارد می شود، انجام دهند. برخی از دولتها نیز با تصویب قوانینی در این رابطه  کوشیده اند با خشونتهای گوناگونی که بر زنان اعمال می شود، مقابله کنند. هرچند این اقدامات باعث ریشه کن شدن تبعیض و خشونت بر علیه زنان دراین کشورها نشده اند، اما اشاره به آنان از این منظر قابل توجه است که همزمان و طی ۴ دهه گذشته رژیم اسلامی حاکم بر ایران در روندی معکوس ، با تصویب قوانین مدنی و جزایی، منتج از شریعت، تبعیض و خشونت علیه زنان را رسمی و نهادینه کرده است.

طی این ۴۰سال ، حکومت اسلامی در ایران در کنار استقرار دستگاه های امنیتی و پلیسی  برای کنترل و سرکوب عمومی، ابزارهای ویژه ای را برای کنترل بر جسم و جان زنان و اجرای این قوانین زن ستیز و ضد بشری بکار گرفته است. بیجا نیست یادآوری شود که بسیاری از زنان وابسته به رژیم نیز، نقش مهمی در مشروع  نشان دادن این قوانین و تبلیغ مدل «جامعه اسلامی» ایفا کرده اند.

   طی این ۴۰ سال اما،  زنان آگاه و فعالین دفاع ازحقوق زنان با پرداختن بهایی سنگین، زندان و شکنجه ، و یا تبعید، به مقاومت و مقابله با این قوانین پرداخته اند. امروزه در ایران ، زنان جوانی که بعد از انقلاب به دنیا آمده اند و در همین «جامعه اسلامی» بزرگ شده اند، حکومت اسلامی را در بسیاری ازعرصه ها به چالش کشیده و با شیوه های گوناگون برعلیه تبعیض و خشونت هایی که هر روزه بر آنان اعمال می شود ، مبارزه می کنند. اکنون بسیاری از این زنان با اتکا و استفاده از آگاهی و تجارب فعالین نسل پیشین در داخل و خارج از ایران، به این باور نزدیک شده اند که احقاق حقوقشان در چهار چوب رژیم اسلامی ، امکان‌پذیر نمی باشد.

حضور فعال زنان در تمامی مبارزات مدنی، دراعتراضات معلمین، دانشجویان ، کارگران و.. نشانگر آنست که با وجود تمام ستم و خشونتی که بر آنان می رود، این زنان شجاع، نقش بزرگی در پیوند بین جنبش های گوناگون اجتماعی برعهده دارند.  زنان مبارز ایرانی همچنین بخوبی آگاهند که بایستی خواسته ها و حقوق برحقشان را در این اعتراضات بطور مشخص مطرح  نموده و تحت هیچ شرایطی اجازه ندهند که این حقوق، ثانوی تلقی گردند.

بدون تردید ،مبارزات زنان ایران در تداوم خود به جنبش سراسری قدرتمندی تبدیل خواهد شد که در مسیر راه دشوارش برای رسیدن به برابری و استقرارجامعه ای عاری از تبعیض و خشونت، از حکومت اسلامی در ایران گذر خواهد نمود.

ما همچنان که بارها اعلام کرده ایم عمیقا براین باوریم که احقاق حقوق زنان یعنی نیمی از جمعیت کشور، در چهار چوپ نظامی که براساس قوانین دینی، ستم ، نابرابری، تبعیض، خشونت و زن ستیزی بنا شده است، میسر نمی باشد.

 هم این رو، ضمن محکوم کردن سیاست های ارتجاعی، خشونت ورز و زن ستیز رژیم اسلامی حاکم بر ایران ، می کوشیم همراه با سایر احزاب ، سازمانها ، جریانات و نیروهای مترقی از مبارزات زنان ایرانی پشتیبانی کرده و پژواک صدای آنان باشیم.   

سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

۳ آذر ۱۳۹۷- ۲۴ نوامبر ۲۰۱۸

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>