نوشته شده در اعلان توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

بهمن امینی مبارز قدیمی چپ و مدیر انتشارات خاوران درگذشت

خبر غم انگیز بود و کوتاه : بهمن امینی ،  کنشگر وفعال سیاسی، بنیانگذار انتشارات خاوران و یکی از ناشران باسابقه ادبیات تبعید ، از میان ما رفت

بهمن امینی در اردیبهشت سال ۱۳۳۰ در مشهد چشم به جهان گشود و در سحرگاه جمعه ۲۵ آبان۱۳۹۷ در بیمارستانی در شهر لیون( فرانسه) درگذشت. او از زندانیان سیاسی دوران رژیم پهلوی بود و حدود یک سال پس از انقلاب از ایران خارج و در فرانسه ساکن شده بود. در سال ۱۳۶۳ انتشارات خاوران را تاسیس کرد.

بهمن امینی با انتشار کتاب‌هایی از هما ناطق، شاهرخ مسکوب، آرامش دوستدار، نسیم خاکسار، رضا قاسمی، شهلا شفیق، عبدالکریم لاهیجی، مسعود میرشاهی، رضا دانشور، باقر مؤمنی، مهشید امیرشاهی، علی عرفان، عتیق رحیمی و….مجموعه با ارزشی از آثار ادبی و تاریخی به زبان فارسی را نشر و ارائه داد. انتشارات خاوران همچنین با انتشار کتابهایی از خاطرات زندان، کوشید تا به سهم خود مانع از به فراموشی سپردن آنچه در زندانهای حکومت اسلامی در ایران گذشته است، شود.

کتابفروشی خاوران در پاریس که توسط بهمن و همسرش هایده ، اداره می‌شد، محل گردهمایی و ملاقات بسیاری از ایرانیان تبعیدی بود. برگزاری بیش از هفتاد نشست “دیدار با اهل قلم” عرصه دیگری از فعالیت‌های بهمن امینی بود که ضمن معرفی، نقد و بررسی آثار منتشر شده، به نویسندگان آنان امکان می‌داد که با خوانندگان به بحث و گفتگو بنشینند.

تلاش، کوشش و فعالیت‌های بهمن امینی اما به عرصه‌های فوق محدود نبود. او یکی از کنشگران و مدافعان سخت کوش آزادی، دمکراسی، حقوق بشر و عدالت اجتماعی بود.

در شکل گیری «جنبش جمهوریخواهان دمکرات ولائیک ایران» حضور فعال داشت واز بنیان‌گذاران «کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی – پاریس» بود.

بهمن امینی در سازماندهی و برگزاری ده‌ها اکسیون در پاریس و برای دفاع از زندانیان سیاسی در ایران، نقش اساسی داشت. 

بعد از اعتراضات سال ۱۳۸۸ و سرکوب آن توسط رژیم اسلامی، هنگامی که تعداد قابل   توجهی از فعالین مدنی مجبور به ترک ایران و تقاضای پناهندگی در کشورهای اروپایی شدند، بهمن امینی از کسانی بود که در کمک رسانی به متقاضیان پناهندگی که به او مراجعه می کردند، از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کرد و صمیمانه و مهربانانه می‌کوشید ، آنان را مددیاری کند.

 ما درگذشت بهمن امینی را به همسر گرامی‌اش خانم هایده‌ قهرمانی و خانواده ، رفقا و دوستان تسلیت می‌گوییم

یادش گرامی و راهش پاینده باد

 

۲۷ آبان ۱٣۹۷ -  ۱٨ نوامبر ۲۰۱٨

سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران- نهاد فرانسه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>