نوشته شده در حقوق بشر توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل تداوم نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد

یک کمیته مجمع عمومی سازمان ملل روزسه‌شنبه ۲۳ آبان ماه در قطعنامه‌اى تداوم نقض حقوق بشر در جمهورى اسلامى ایران را محکوم کرده است.

در این قطعنامه پنج صفحه ای که در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل با ۸۳ رای موافق، ۳۰ رای مخالف و ۶۸ رای ممتنع به تصویب رسید، از تداوم نقض آزادی های اقلیت های مذهبی و قومی،تبعیض سازمان یافته دولتی علیه اقلیت ها، آمار بالای اعدام‌ها، وضعیت بد زندان ها، شکنجه و بازداشت های خودسرانه در ایران ابراز نگرانی شده است.

به گزارش وب سایت سازمان ملل،این قطعنامه با عنوان «وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران» توسط کانادا ارائه شد.

نماینده کانادا به هنگام ارائه پیش نویس این قطعنامه ابتدا با قربانیان زلزله در ایران و عراق ابراز همدردی کرد.

وی همچنین گفته است:حقوق بشر در ایران همچنان به صورت گسترده نقض می شود. تعداد زیاد اعدام ها در این کشور مایه نگرانی است.

نماینده کانادا تاکید کرده است که این پیش نویس با همکاری دیگر کشورها تهیه شده است تا با تشدید فشار هابر جمهوری اسلامی ایران، این کشور متقاعد شود که تعهدات بین‌المللی خود را اجرای کند.

وی همچنین اضافه کرده مساله حقوق بشر موضوع اصلی کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل است.

گزارش ها حاکی است که ارائه پیش نویس این قطعنامه توسط کانادا، واکنش ایران را درپی داشت.

به گزارش ایرنا، اسحاق آل حبیب،قائم مقام نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، در نشست کمیته سوم مجمع عمومی از «استانداردهای دوگانه و تبعیض آمیز را جز جدایی ناپذیر سیاست خارجی کشورهایی همچون کانادا دانست.»

طبق این گزارش اسحاق آل حبیب گفته است: «کانادا آنچنان علاقه ای به قطعنامه دارد که حتی منتظر نماند تا گزارش ذیربط دبیرکل توزیع شود. کانادا بدون توجه به درخواست های مکرر ایران برای گفت وگوی های محترمانه، مشتاق این قطعنامه جهت دار است. فهم چنین اصراری بر سیاسی کردن و دوقطبی ساختن حقوق بشر دشوار است.»

قرار است این قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل به رای گذاشته شود.

در حالی این قطعنامه تصویب شده است که در شهریور ماه سال جاری عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، نیز در گزارش تازه خود نسبت به اعدام ها و نقض حقوق اقلیت های دینی در ایران ابراز نگرانی کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>