نوشته شده در دیدگاه ها توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

پیرامون اطلاعیه کنگره شانزدهم سازمان فداییان خلق ایران ( اکثریت) / سیروان هدایت وزیری

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) طی یک اطلاعیه ایی ،  کنگره شانزدهم خود را به تاریخ های ۲۰ مهر و ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ( ۱۲ تا ۱۴ اکتبر ۲۰۱۸) اعلام کرده است . این اطلاعیه در خصوص بر گذاری این کنگره غیر مترقبه به نظر می رسد . زیرا که این سازمان  قبلا تشکیل این کنگره و تدارک آن را به جنبش سیاسی درایران اعلام نکرده بود و اگر نیز اعلام کرده است  ، همانند کنگره های قبلی از بازتاب کافی برخوردار نبوده است . البته سازمان اکثریت در این اطلاعیه به هیج نوع از مسائل سیاسی و یا مصوبات اشاره ایی نکرده و موضوع محوری خود طبق این اطلاعیه  ” پرداختن به بنیان گذاری  “حزب چپ ایران ( فداییان خلق)” و تصمیم گیری پیرامون چند و چون کنش گری این سازمان در این مدت اختصاص داده است . در این اطلاعیه نیز به این  مسئله اشاره شده که گویا  ،  کنگره پانزدهم این سازمان ،  کمیسیونی را به منظور ” تصمیم سازی سازمان”  در باره مسائل موجود تشکیل داده بود و این کمیسیون نتیجه فعلعی اش را به کنکره شانزدهم ارائه داده است و بزودی انتشار خواهد یافت . البته این سازمان به این مسئله اشاره ایی نداشته که آیا نتایج کار این کمیسیون به رائ گذاشته شده است یا نه و یا صرفا یک نوشته از جانب این کمیسیون محسوب میشود . در هر حال نظر بر این هست که این سازمان  ، کار این این کمیسیون را بزودی منتشر خواهد کرد.

ولی تا انجای که به مکانیزم تشکیل این کنگره بر می گردد و آنچه که محتوای این اطلاعیه را می رساند ، این کنگره شبیه یک کنگره فوق العاه است و می بایستی عجالتا بر گذار می شد و تصمیم سریع و قاطع در مورد موقعیت کنونی سازمان ساخته خود به نام ” حزب چپ ایران ( فداییان خلق) اعلام می کرد . البته سازمان اکثریت در هنگام تشکیل این حزب اعلام کرده بود ،  سازمان اکثریت فعلا در حزب چپ ایران ( فداییان خلق ) مستحیل و ادغام نخواهد شد و قرار بر این گذاشته بود که این سازمان در کنگره آینده خود ( بخوان کنگره شانزدهم ) مسئله ادغام و استحاله را مورد بررسی قرار خواهد داد و تصمیم گیری قطعی صورت خواهد گرفت . در اینجا ،  دال بر این هست که  کار این کمیسیون منتخب کنگره پانزدهم ، نتایج  قطعی را که به کنگره شانزدهم واگذار شده بود ، طبق اطلاعیه فوق بزودی اعلام شود .

حال که کار کمیسون مورد نظر سازمان اکثریت ،  هنوز اعلام بیرونی نیافته ،  می توان به برخی از پیش بینی ها اشاره نمود . آنچه که اساسا فعالیت تا کنونی ” حزب چپ ایران ( فداییان خلق ) به ما نشان می دهد ، با توجه به حتی تیز بینی برخی از کادرهای سازمان اکثریت ،  فعالیت این سازمان تا کنون نا موفق بوده است و انتظاراتی که قبلا از تشکیل این حزب وجود داشت ، برآورده نشده است و این حزب تا به این هنگام از رشد کمی و کیفی برخوردار نیست ، این حزب اگرچه در مواردی و به موقع اطلاعیه های را صادر نموده ولی دال بر نتایج عملی مثبت این حزب در جنبش  سیاسی جاری در ایران محسوب نمی شود   . این حزب جا داشت ،  ابتدا روی  مصوبات معلقه خود در” کنگره وحدت ” متمرکز می شد ،( بطوریکه هیچ مصوبه ایی در کنگره وحدت به تصویب نرسیده بود) ،  تا اینکه بلاخره  سازمان اکثریت نیز در کنگره شانزدهم خود تصمیم قطعی می گرفت تا  اینکه انتظارات از این کنگره برآورده می شد .     

تا انجایی که از فعالیت های تا کنونی ” حزب چپ ایران”  بر می گردد ، نشان بر این هست که تمامی کادر های این حزب در رغبت نشان دادن در عرصه سیاست و عمل  نا هماهنک هستند و نشان بر این نیز هست که گردانندگان و موسسان این حزب ، تا جایی که به بخش کادر های سازمان اکثریت بر می گردد ، از آینده این حزب مایوس هستند و حاضر بر این نبودند  که همانند بخش های دیگر این حزب ، در آکسیون و تظاهرات ها شرکت کنند و عکس ها را به گردن خود آویزان کنند . امیدوارم این نیش زدن ها به مثابه دخالت در امور این سازمان محسوب نشود .

در هر صورت روانشناسی مسلط بر فعالیت سازمان اکثریت و اطلاعیه کنگره این سازمان نشان بر این هست که تشکیل حزب چپ ایران ( فداییان خلق ) فقط به عنوان یکی از ستون ها به حساب می آمده ، نه کل ساختمان . همچنانکه پیداست ، سازمان   اکثریت در تشکیل این یا آن حزب و جریانات  سیاسی نه تنها رل دست اولی را داشته ،  بلکه خود پایه گذار ان بوده است و انگیزه بر آن بوده  که باید در همه جا ستون ساخت .  اما تا انجای که به تشکیل  “حزب چپ ایران”  بر می گردد ، پرنسیپ ها یر این نبوده که واقعه تشکیل  “حزب چپ ایران”  به عنوان یک ستون در نظر گرفته شود ، بلکه به عنوان یک ساختمان واحد . انتظار در نتایج  کنگره شانزدهم این سازمان  در این هست که این ساختمان واحد موجودیت واقعی دارد ، یانه . و یا اینکه سازمان اکثریت به عنوان یک سازمان و ستون باقی خواهد ماند ، اگر چنین شود ، خیلی از رفقای موجود در “حزب چپ ایران”   قربانی سیاسی این مکانیزم خواهند بود . 

۲۸٫۱۰٫۱۸

    

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>