نوشته شده در اجتماعی٬خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

وضع ناگوار سلامتی محمد حبیبی معلم ایرانی دربند

حکم ۱۰ سال و نیم زندان محمد حبیبی شامل هفت سال و نیم زندان بخاطر «تجمع و تبانی در ارتکاب علیه امنیت ملی»، ۱۸ ماه برای «تبلیغ علیه نظام»، و ۱۸ ماه دیگر برای «اخلال در نظم عمومی» است. محمد حبیبی اولین بار در ۳ مارس ۲۰۱۸ بیرون از مدرسه ای که تدریس می کرد، در مقابل شاگردانش دستگیر شد. او گفته است که به او اسپری فلفل زده اند و نیروهای سپاه پاسداران که خودشان را به صورت رسمی معرفی نکرده اند او را کتک زده اند و وادارش کرده اند تا سوار ماشین ناشناسی شود. او از ترس ربوده شدن فریاد زده و کمک خواسته است. محمد حبیبی را به خانه اش برده اند و افراد ناشناس خود را به عنوان اعضای نیروهای امنیتی معرفی کرده اند و توضیح بیشتری نداده اند. زمانی که همسر محمد حبیبی از راه می رسد، ماموران لحظه ای آنچه را که «حکم بازداشت» وی می نامیدند به او نشان داده اند، اما به او اجازه ندادند تا آن را بخواند. به نظر می رسد که مدرک سپاه پاسداران اسلامی بوده باشد. محمد حبیبی به بازداشتگاهی که توسط سپاه پاسداران اداره می شد و در مکان نامعلومی قرار داشت منتقل شد و تا ۱۹ مارس در سلول انفرادی نگه داشته شد. او در این بازه ی زمانی، اجازه ی دسترسی به وکیلش را نداشت و تنها توانست دو بار با خانواده اش تماس بگیرد. او متعاقبا به زندان اوین منتقل شد و در ۱۵ اپریل ۲۰۱۸ بعد از پرداخت وثیقه ی ۵.۲ میلیارد ریالی )۶۰۰۰۰ دلار( آزاد شد.
محمد حبیبی در ۱۰ می ۲۰۱۸، زمانی که به قید وثیقه آزاد بود، در تجمع مسالمت آمیز معلمان تهران علیه شرایط نامناسب اقتصادی معلمان بازنشسته و فعال و کمبود بودجه ی کافی برای آموزش دولتی شرکت کرد. این تجمع به همراه تجمع های مشابه دیگر در شهرهای متعدد ایران در هفته ی معلم، هفته ی فعالیت معلمان بخاطر روز معلم که در ۱۲ اردیبهشت تقویم ایرانی، برابر ۲ می ۲۰۱۸ است انجام شد .یک شاهد به سازمان عفو بین الملل گفته است که در تجمع تهران، ماموران لباس شخصی معلمان زن و مرد را مورد ضرب و شتم قرار دادند. شاهدان عینی گفته اند که گویا یک مامور لباس شخصی محمد حبیبی را هدف گرفته و مداوما به قفسه ی سینه ی او کوبیده و نهایتا بازوهایش را گرفته و با خشونت او را روی زمین کشیده که موجب کوفتگی و خراش در بندش شده و به دنده هایش آسیب زده. آنگاه او را دستگیر کرده اند و به همان بازداشتگاه ناشناسی که در مارس و اپریل او را نگه داشته بودند منتقل شده، او برای روزهای متمادی در سلول انفرادی بوده، در حالی که خانواده اش از سرنوشت و محل استقرارش خبر نداشتند، و سپس به زندان فشافویه در جنوب تهران منتقل شده است. او زمانی که در در حبس بود، خیلی کوتاه برای بازجویی به زندان اوین منتقل شده و به صورت رسمی از اتهاماتش باخبر شده است. وکیل او گزارش داده است که وی در مقابل مقامات دادستانی پابرهنه و با لباس های پاره پاره و زخم های مشهود، کبودی ها و دیگر علائم کتک در بدنش ظاهر شده است. مقامات دادستانی هیچ سوال و نگرانی را درباره ی وضعیت نگران کننده ی ظاهر وی ابراز نکرده و دستور بررسی آن را نداده اند. به محمد حبیبی امکان دسترسی به مراقبت های پزشکی بخاطر مصدومیتش هنگام دستگیری خشونت بار او تا زمان انتقال مشخص او به بیمارستان امام خمینی در ماه آگوست داده نشده است. در سه سپتامبر او به زندان اوین منتقل شد.
مقامات ایران چندین فعال معلمی صنفی را طی سال ها در معرض مورد آزار و اذیت، دستگیری و بازداشت های خودسرانه، احکام طولانی زندان، و متعاقبا محاکمات ناعادلانه قرار داده اند. علاوه بر محمد حبیبی، دیگر معلمان زندانی در ایران شامل اسماعیل عبدی و محمد بهشتی لنگرودی هستند که هردو از مدافعان حقوق بشر بوده و بخاطر اجرای صلح آمیز حقوقشان به عنوان اعضای اتحادیه ی صنفی محکوم به زندان شده اند. دست کم برای ۶ معلم دیگر نیز در ماه سپتامبر ۲۰۱۸ احکامی چون نه ماه حبس تعلیقی و ۷۴ ضربه شلاق بخاطر مشارکت در تجمعات صلح آمیز ۱۰ می ۲۰۱۸ صادر شده است.
میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، که هردو در ایران تصویب شده اند، مقامات ایرانی را مسئول می دانند تا به حقوق آزادی بیان، اجتماعات و تجمعات صلح آمیز، در کنار حق ایجاد و عضویت در اتحادیه های صنفی را به عنوان انتخاب شخصی بپذیرند. علاوه بر این اتحادیه های کارگری تحت حمایت اعلامیه ی سازمان ملل در زمینه ی مدافعان حقوق بشر هستند که بر تعهد دولت ها به احترام به حق دفاع از حقوق بشر، همچون حقوق اتحادیه های صنفی، و حمایت از مدافعان حقوق بشر از هر گونه آزار و اذیت هستند.
اقدام فوری/ ایران  تاریخ: ۰۹/۰۸/۱۳۹۷ | ۰۱/۱۰/۲۰۱۸

اقــــــــدام فــــــــوری
معلم صنفی به مراقبت پزشکی نیاز دارد
وضع سلامت محمد حبیبی معلم ایرانی دربند و فعال صنفی ناگوار است و مراقبت های درمانی تخصصی فوری که نیاز دارد به او داده نمی شود .او زندانی سیاسی است که تنها باید بخاطر اقدامات حقوق بشری اش  ۱۰ سال و نیم در زندان باشد. او باید هرچه سریع تر و بدون قید و شرط آزاد شود .
به محمد حبیبی فعال صنفی و معلم دربند، عضو هیئت مدیره ی اتحادیه ی صنفی معلمان تهران، اجازه داده نمی شود تا مراقبت های پزشکی مورد نیازش را دریافت کند. در آگوست ۲۰۱۸ این مدافع حقوق بشر که در زندان اوین تهران است، مشخصا به بیمارستانی در تهران منتقل شد و مورد معاینه ی پزشک عمومی قرار گرفت که اعلام کرد کلیه هایش باید مورد بررسی فوری یک متخصص قرار گیرند. با این وجود، او دوباره بدون دریافت مراقبت پزشکی تخصصی مورد نیاز به زندان بازگردانده شده است. محمد حیبی می گوید که بخاطر دستگیری خشونت آمیزش در می ۲۰۱۸ درد شدیدی در سینه و ریه هایش احساس می کند. با این وجود کلینیک پزشکی زندان تنها چیزی نامعلوم به او تزریق کرده است .
محمد حبیبی نخستین بار در ۳ مارس ۲۰۱۸ خارج از مدرسه ای که در تهران تدریس می کرد، مقابل دانش آموزانش دستگیر شد. او می گوید سپاه پاسداران به او اسپری فلفل زده و او را در طول بازداشتش کتک زده اند و او را به مکانی نامعلوم منتقل کرده اند که آنجا تا حدود ۱۹ مارس در انفرادی به سر برد. او می گوید در این دوران بارها در حالی چشم بند به چشم داشت بازجویی شده و مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته است. آن ها به او سیلی زده اند، سرش را به اجبار تراشیده اند و او و خانواده اش را مورد توهین و تهدید قرار داده اند. او به زندان اوین منتقل شده و به قید وثیقه در ۱۵ آپریل آزاد شد. او دوباره در ۱۰ می در تجمع صلح آمیز معلمان تهران علیه شرایط اقتصادی بد معلمان و کمبود بودجه ی کافی در آموزش دولتی با خشونت دستگیر شد. در ۲۳ ژوئیه، دادگاهی به شدت غیرمنصفانه در شعبه ی ۲۶ دادگاه انقلاب تهران محکوم شد که تنها دو ساعت طول کشید و آثار کتک در بدنش را نادیده گرفت. او اجازه نداشت تا ده دقیقه قبل از دادگاهش با وکیلش دیدار کند. او در ماه اوت به اتهامات مختلفی علیه امنیت ملی محکوم شد و به طور کامل از فعالیت های حقوق بشری به عنوان یک عضو اتحادیه ی معلمان محروم شد و به ۱۰ و نیم سال زندان ،۷۴ ضربه شلاق، دوسال ممنوعیت خروج از کشور و دو سال ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه ها یا فعالیت های سیاسی و اجتماعی محکوم شد. او در حال حاضر محکومیت خود را سپری می کند.
لطفا سریعا به زبان انگلیسی، فارسی یا به زبان خود نامهای بنویسید و از مقامات ایران تقاضا کنید که:
  فورا محمد حبیبی، زندانی سیاسی را که تنها به خاطر اقدامات صلح آمیز بشردوستانه اش، همچون فعالیت های صنفی اش در زندان است، بی قید و شرط آزاد کنید؛
  اطمینان حاصل کنید که او به مراقبت های پزشکی تخصصی که نیاز دارد در خارج از زندان، مطابق با استانداردهای بین المللی و اخلاق پزشکی، همچون اصول حفظ اسرار بیماران، خودمختاری و رضایت آگاهانه دست می یابد؛ادعای محمد حبیبی مبنی بر شکنجه و دیگر بدرفتاری ها در دوران بازداشت و دستگیری اش در مارس و می ۲۰۱۸، را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که افراد مسئول در دادگاه های عادلانه به سزای اعمال خود برسند.

  لطفا درخواست های خود را تا قبل از ۲۱ آبان ۱۳۹۷ به آدرس زیر ارسال کنید:
رونوشت به
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری  محمود عباسی
پایین تر از میدان ولیعصر، خیابان ولیعصر شماره ۱۶۳۸، تهران، ایران  رئیس قوه ی قضایه    دادستان تهران
تقاطع خیابان ولیعصر، بن بست ۱ عزیزی  عباس جعفری دولتآبادی
بالاتر از پاستور، پلاک ۴  دفتر دادستانی، نبش میدان ۱۵ خرداد تهران، ایران  تهران، ایران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>