نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر جدید عراق مأمور تشکیل دولت شد

برهم صالح، رئیس جمهوری جدید عراق تنها دو ساعت پس از احراز مقام خود عادل عبدالمهدی سیاستمدار شیعه را به عنوان نخست‌وزیر جدید معرفی کردعبدالمهدی اکنون برای تشکیل کابینه دولت جدید این کشور ۳۰ روز وقت دارد.

برهم احمد صالح، نامزد اتحادیه میهنی کردستان، شامگاه سه‌شنبه ۱۰ مهر (۲ اکتبر) پس از اعلام انصراف فواد حسین کاندیدای حزب دمکرات، رئیس جمهور جدید عراق شد.

او اگر چه طبق قانون اساسی عراق بیش از دو هفته وقت داشت تا نخست‌وزیر جدید این کشور را معرفی کند، اما کمتر از دو ساعت دست به این کار زد.

رئیس جمهوری جدید عراق عادل عبدالمهدی، سیاستمدار پرسابقه شیعه را به عنوان نخست‌وزیر جدید معرفی کرد و مأموریت تشکیل دولت را به او سپرد. عبدالمهدی اکنون ۳۰ روز برای تشکیل کابینه دولت جدید وقت دارد.

عبدالمهدی با توجه به نابسامانی‌های گوناگونی که عراق با آن در دوران اخیر روبرو بوده، مأموریت دشواری پیش رو دارد، از بازسازی زیرساخت‌های عراق پس از جنگی خونین با “دولت اسلامی” (داعش) گرفته تا رفع تنش‌های قومی و مذهبی در داخل کشور و برقراری مناسباتی متوازن با جمهوری اسلامی و ایالات متحده.

این سیاستمدار ۷۶ ساله تحصیل‌کرده‌ی رشته اقتصاد است. او در سال ۱۹۶۹ میلادی عراق را ترک کرد و مدتی را در تبعید در فرانسه گذراند.  در آن مدت نشریاتی را به زبان‌های فرانسه و عربی منتشر کرد.

عبدالمهدی فرزند یکی از روحانیون معروف شیعه در عراق است که در دوران حکومت پادشاهی در عراق در سال ۱۹۵۸ میلادی وزیر دربار بود.

او در بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ میلادی یکی از معاونان رئیس جمهوری عراق بود و در دولت موقت این کشور که پس از سرنگونی صدام حسین کشور را می‌گرداند، از جمله در رأس وزارت دارایی قرار داشت.

این سیاستمدار شیعه همچنین یکی از نامزدهای احراز مقام نخست‌وزیری پس از انتخابات پارلمانی عراق در سال ۲۰۰۵ بود، اما در رأی‌گیری داخلی “ائتلاف ملی عراق” مغلوب نوری مالکی شد.

عبدالمهدی از زمان سرنگونی صدام حسین به این سو اولین نخست‌وزیر عراق محسوب می‌شود که عضو حزب دعوت اسلامی عراق نیست.

مقتدی صدر، رهبر ائتلاف سائرون، هادی عامری، رهبر سازمان بدر و نوری مالکی، نخست‌وزیر سابق عراق از جمله سیاستمداران پرنفوذی هستند که پشتیبانی خود را از نخست‌وزیری عادل عبدالمهدی اعلام کرده‌اند.

عامری و مالکی از چهره‌های سیاسی عراق هستند که از طرفداران جمهوری اسلامی به شمار می‌روند.

مقتدی صدر، شامگاه سه‌شنبه ۱۰ مهر (۲ اکتبر) پس از معرفی شدن عبدالمهدی به عنوان نخست‌وزیر جدید، از این تصمیم استقبال کرد.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر پیشین عراق نیز با انتشار پیامی انتخاب عبدالمهدی به عنوان جانشین خود را به او تبریک گفت و برای او آرزوی موفقیت کرد.

احمد یونس، تحلیلگر سیاسی در عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز عبدالمهدی را بهترین گزینه برای مقام نخست‌وزیری در این کشور ارزیابی کرد و گفت که انتخاب او برای تمامی “بازیگران شیعه در صحنه سیاسی عراق” قابل قبول بوده است.

دویچه وله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>