نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

آغاز دور نخست تحریم‌های آمریکا علیه ایران

از نخستین ساعت روز سه‌شنبه، ۷ اوت به وقت واشنگتن، دور نخست تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز شد. ترامپ روز گذشته فرمان آغاز این تحریم‌ها را امضا کرد. بولتون گفته برای جلوگیری از تحریم‌ها ایران پیشنهاد مذاکره را بپذیرد.دور نخست تحریم‌های آمریکا علیه ایران از صبح امروز، سه‌شنبه (۷ اوت/ ۱۶ مرداد) آغاز شد. تحریم خرید و تهیه دلار آمریکایی توسط دولت ایران، تحریم تجارت طلا و فلزات گرانبها، تحریم‌های مرتبط با خرید، ممنوعیت ذخیره یا انتقال مستقیم یا غیر مستقیم گرافیت، تحریم خرید مواد خام یا فلزات نیمه‌تمام مانند آلومینیوم و آهن، زغال و نرم‌افزارهای مورد استفاده در فرایندهای صنعتی و تحریم‌های مرتبط با خودرو‌سازی ایران، بخش‌هایی از فهرست نخستین مرحله تحریم‌های آمریکا علیه ایران هستند.

این تحریم‌ها پیش از این با امضای توافق هسته‌ای قدرت‌های بزرگ با ایران و آغاز اجرای برجام به حال تعلیق درآمده بودند. اما دولت ترامپ در ماه مه گذشته از برجام خارج شد و اعلام کرد تحریم‌ها علیه ایران را دوباره فعال خواهد کرد.

تحریم‌ها اکنون با امضای فرمان اجرایی رئیس جمهور آمریکا دوباره فعال ‌شدند. این فرمان اجرایی را دونالد ترامپ روز گذشته (دوشنبه ۶ اوت) امضا کرد.

در متنی که مقارن ظهر روز دوشنبه با عنوان “بیانیه رئیس جمهوری درباره از سرگیری تحریم‌های دوباره ایالات متحده در ارتباط با ایران” از سوی کاخ سفید منتشر شد آمده بود، امروز ایالات متحده اقدام‌هایی را آغاز می‌کند که تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران دوباره برقرار گردند؛ تحریم‌هایی که با امضای “برنامه جامع اقدام مشترک” (برجام) به حال تعلیق درآمده بود.

دونالد ترامپ در فرمان اجرایی خود از خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای دفاع کرد و باردیگر  برجام را  توافقی “وحشتناک” خواند. او گفت این توافق‌نامه نه تنها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای مناسب نبود، بلکه یک منبع مالی برای “دیکتاتوری مرگبار” در ایران و  ادامه “گسترش خشونت و هرج و مرج” از سوی ایران بوده است.

رئیس جمهور آمریکا از این موضوع ابراز خرسندی کرد که بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی اعلام آمادگی کرده‌اند که بازار ایران را ترک کنند. او گفت بسیاری از کشورها اعلام کرده‌اند که واردات نفت خام از ایران را کاهش می‌دهند و یا به‌طور کامل قطع می‌کنند.

ترامپ اضافه کرد که آمریکا از همه کشورهای جهان خواهد خواست به چنین اقداماتی دست بزنند تا روشن شود که رژیم ایران در برابر یک انتخاب قرار دارد؛ یا باید رفتارهای تهدید‌کننده و ثبات‌زدای خود را تغییر دهد و دوباره در اقتصاد جهانی ادغام شود و یا همچنان به انزوای اقتصادی خود ادامه دهد.

جان بولتون: ایران پیشنهاد مذاکره را بپذیرد

ساعتی پس از انتشار فرمانی اجرایی ترامپ، جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد، اگر ایران می‌خواهد از بازگشت مجدد تحریم‌ها جلوگیری کند پیشنهاد دونالد ترامپ برای مذاکره را بپذیرد.

بولتون که با شبکه خبری فاکس نیوز آمریکا گفت‌وگو می‌کرد، از ایران خواست که “برنامه هسته‌ای نظامی” و “برنامه موشکی بالستیک” خود را به طور کامل و به‌طور قابل راستی‌آزمایی کنار بگذارد و با آمریکا وارد مذاکره شود.

مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا تاکید کرد: «آیت‌الله‌های ایران اگر می‌خواهند از فشار تحریم‌ها رهایی یابند، باید پشت میز مذاکره با آمریکا بنشینند.» بولتون اضافه کرد، در طول مذاکرات از فشار آمریکا  بر ایران کاسته نخواهد شد.

حسن روحانی روز گذشته در واکنش به پیشنهاد مذاکره بدون پیش‌شرط دونالد ترامپ گفت، «هدف آنان از طرح موضوع مذاکره این است که جنگ روانی برای مردم ایران ایجاد کنند.»

روحانی اضافه کرد: «ما در همین دولت فعلی آمریکا هم با آنان مذاکره کردیم از جمله با وزیر خارجه این کشور که مذاکره‌ای انجام شده بود، اما نکته این است که کسی که از مذاکره کردن خارج شد دولت ترامپ بود وگرنه کشور ما همیشه از مذاکره استقبال کرده است، به شرط اینکه صداقت در طرف مقابل نیز وجود داشته باشد.»

بولتون در گفت‌وگوی خود با فاکس‌نیوز در عین‌حال تصریح کرد که آمریکا درصد تغییر رژیم ایران نیست. او گفت: «می‌خواهیم آن قدر فشار بر دولت ایران وارد کنیم تا این کشور رفتارش را تغییر دهد.»

منبع : دویچه وله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>