نوشته شده در اجتماعی توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

ادامه خاموشی‌ها و چشم‌انداز تاریک صنعت بحران‌زده برق ایران

نایب رئیس سندیکای برق می‌گوید این صنعت دچار رکود چند ساله است و پیامدهای جدی این رکود به تدریج آشکار می‌شود. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس نیز از وزارت نیرو انتقاد دارد که به تکلیف‌های قانونی خود عمل نکرده است.

پیام باقری، نایب رئیس هیئت مدیره سندیکای برق ایران روز شنبه، ۱۶ تیرماه در یک نشست خبری مشکلات این صنعت را جدی خواند و از وزارت نیرو انتقاد کرد که قادر به پرداخت مطالبات بخش خصوصی نیست.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، باقری در این نشست گفت: «در حال حاضر تفاوت جدی بین قیمت تمام شده و فروش برق وجود دارد و این موضوع به این دلیل است که در اقتصاد دولتی و نفتی قیمت‌ها دستوری است و تراز مالی وزارت نیرو همیشه منفی است که مصداق بارز آن نیز ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی است.»

باقری می‌گوید به رغم تصویب قانون حمایت از صنعت برق در سال ۹۴، وزارت نیرو بدهی خود را به پیمانکاران پرداخت نکرده که حاصل آن انباشت “مطالبات افسارگسیخته” بخش خصوصی از دولت است.

نایب رئیس هیئت مدیره سندیکای برق یکی از پیامدهای پرداخت نشدن طلب پیمانکاران این حوزه را کمبود منابع مالی لازم برای “اورهال و تعمیرات” عنوان کرد که به گفته او بر اثر آن تولید از تقاضا جا مانده و خاموشی‌های اخیر ناشی از همین وضعیت است.

با آغاز فصل گرما و افزایش مصرف برق، بسیاری از شهرهای ایران با قطع برق در ساعت‌هایی از روز روبرو هستند. دولت برای کاهش مصرف برق در برخی از شهرهای خوزستان اداره‌ها و مراکز دولتی را تعطیل کرد و ساعت کار اداره‌های پایتخت را دو ساعت جلو کشید.

خاموشی‌های قابل پیش‌بینی

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی قطعی برق در روزهای گذشته را قابل پیش‌بینی خوانده و گفته که در این باره بارها به دولت و وزارت نیرو هشدار داده شده است.

اسدالله قره‌خانی، ۱۶ تیرماه به پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس گفت، وزارت نیرو به خاطر “مشکلات عدیده” نمی‌تواند به اهداف مورد نظر دست یابد و قادر به انجام کارهای ضروری مانند “اصلاح شبکه و خطوط انتقال برق” نیز نیست.

قره‌خانی افزود: «تا زمانی که احداث نیروگاه توسط بخش خصوصی اتفاق نیفتد، سیاست‌های قیمتی در وزارت نیرو به عنوان یک اصل در دولت و مجلس مطرح نشده، و مطالبات پیمانکاران و تولیدکنندگان برق پرداخت نشود، مشکلات حوزه برق کشور بیشتر می‌شود.»

نایب رئیس هیئت مدیره سندیکای برق می‌گوید در حال حاضر برای تامین نیازهای جاری باید برای تولید پنج هزار مگاوات برق نیروگاه جدید احداث شود اما چون منابع لازم در اختیار نیست برای نیمی از این مقدار سرمایه‌گذاری می‌شود و همین امر باعث کمبود تولید به نسبت تقاضا خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا باقری گفته است: «در سال جاری نیز اجرای ۳۰۰ قرارداد صنعت برق متوقف شده، چرا که بخش خصوصی توان ادامه اجرای این قراردادها را ندارد. این ۳۰۰ قرارداد، در زمینه تأمین تجهیزات و خدمات پیمانکاری صنعت برق است.»

پیامد بازگشت تحریم‌های آمریکا

در این میان تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده که پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی در دو نوبت (۱۳ مرداد و ۱۳ آبان) اعمال می‌شود فشار مضاعفی بر صنعت برق ایران وارد می‌سازد که چشم‌انداز آینده تامین برق در این کشور را تاریک‌تر از پیش می‌کند.

به گفته باقری با آغاز موج نخست تحریم‌های شدید علیه جمهوری اسلامیدر سال ۸۹ که به کاهش درآمد ارزی دولت و مشکلات انتقال ارز منجر شد، صنعت برق نیز “لطمات زیادی” دید.

نصراله رهنما، نائب رئیس دوم هیئت مدیره سندیکای برق نیز در نشست روز شنبه، رکود صنعت برق ایران را یک معضل چند ساله عنوان کرد که “به تدریج آثار جدی خود را نشان می‌دهد”.

رهنما می‌گوید شرکت‌های ساخت و پیمانکاری در حوزه برق در حال حاضر با ۳۰ درصد از ظرفیت خود کار می‌کنند و با موج جدید تلاطم ارزی وضعیت آنها دشوارتر می‌شود. او پیش‌بینی کرد که با روند موجود “شرایط سخت‌تر” می‌شود.

پیام باقری نیز گفته که کارخانجات برق در شرایط کنونی “مجبور به تعدیل نیرو هستند”. به این ترتیب دست‌کم تا زمانی که دمای هوای کلانشهرهای ایران کاهش نیافته و مصرف برق در حد کنونی ادامه یابد، تکرار خاموشی‌های مقطعی و قطع برق دور از انتظار نیست.

دویچه وله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>