نوشته شده در دیدگاه ها توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

انتخاب دوباره آقای اردوغان در ترکیه و پیش بینی ها / سیروان هدایت وزیری

روز ۲۴ ژوئن انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در ترکیه برگزار گردید .آخرین سرشماری نشان از این هست که ” حزب حاکم ، یعنی حزب ” عدالت و توسعه ” به رهبری آقای رجب طیب اردوغان  با بیش از ۵۰ درصد آرا پیروزشده است . در این انتخابات حزب دموکراتیک خلق به رهبری آقای دمیر تاش  بیش از ۱۰ درصد را از ان خود ساخته است . لازم به ذکر هست که آقای دمیر تاش مدت دو سال هست در زندان به سر می برد. در این انتخابات حزب ” جمهوری خواه خلق ” نیز  به رهبری آقای محرم اینجه بیش از ۲۳ درصد آرائ را کسب کرده است . آقای محرم اینجه به عنوان یکی از کاندیداتورهای انتخاباتی ریاست جمهوری  رقیب سر سخت آقای اروغان به شمار می رفت و انتطارات زیادی از وی در شکست دادن آقای اردوغان در این انتخابات وجود داشت .

تا جایی که به چگونگی برگزاری و مکانیزم انتخابات در ترکیه  بر می گردد ، شک و شبهه های زیادی وجود دارد  در این انتخابات از کنترل و نطارت  رسانه های های گروهی  و خبرنگاران بین المللی بر مکانیزم اجرای انتخابات ،  از جانب دولت ممانعت  شده است ، هچنین برخی از کاندیداتور ها تهدید شده اند و  در شمارش اراه تخلفاتی روی داده است . به عنوان مثال در منطقه کردنشین نیروهای پلیس به اتومبیل های حامل صندوق های رای حمله کرده و چندین صندوق پر از آرا را به سرقت برده اند .

ولی در هر صورت  ، آنچه که پیداست  ،  نتایج انتخابات در پی پیروزی حزب “عدالت و توسعه”  به رهبری اردوغان ،  سرنوشت جامعه  سیاسی ترکیه ییشتر به تمرکزگرایی سیاسی می گراید . زیرا که آقای اردوغان قبل از انتخابات ، خواهان اختیارات بیشتر ریاست جمهوری و لغو سیستم مقام اداری نخست وزیری بود . با پیروزی اقای اردوغان در این انتخابات،  سیستم سیاسی ترکیه از شکل پارلمانی به شکل ریاست جمهوری تغییر خواهد یافت و قدرت تماما در دست ریاست جمهوری خواهد افتاد . بسیاری از ناظران سیاسی بین المللی ، از انتخاب مجدد آقای اردوان خوش بین نیستند.

  با انتخاب آقای اردوغان همچنان جامعه ترکیه به فرسایشی شدن بحران های سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی منجر خواهد شد ، سرکوب و آزار مخالفان سیاسی دولت تشدید تر خواهد شد و حکم قانون اعدام رسمیت قانونی خواهد گرفت . همچنین روابط و مناسبات دولت مرکزی با کردها وخیم تر می شود ، با اشغالگری نطامی دولت ترکیه علیه کشورهای مجاور از جمله سوریه ادامه داده می شود .  در ابعاد اقتصادی ، نرخ رشد اقتصادی به پایین ترین سطح خواهد رسید  بطوریکه ارزش  قیمت ” لیر” اگرچه  هم اینک در سطح پایین قرار دارد ، همچنان مسیر ارزش نزولی را ادامه می دهد ، اگر چه سقوط ارزش لیر ترکیه  از نطر مقام های دولتی  ناشی از ” توطئه دشمنان خارجی”  به حساب آمده است  . همچنین سیاست پوپولیستی اقتصادی آقای اردوغان به عامل دیگر از بحران ها می افزاید.  تا جایی که سیستم سرمایه داری اقتصادی ترکیه در هماهنگی با سیستم سرمایه داری غرب در این چندین ساله حکومت اردوغان در تناقض قرار گرفته است و اردوغان می خواهد بیشتر بین سیستم اقتصادی روسیه و سیاست های اقتصادی غرب بازی کند و این مکانیزم در رشد موزون اقتصادی ترکیه جنبه منفی خواهد داشت ، بطوریکه گردش سرمایه نخواهد توانست به سهولت انجام گیرد و این مسئله باعث می گردد ، سرمایه داران در سرازیر کردن سرمایه اشان به جامعه ترکیه نامطمئن تر شوند . 

 با پبروزی آقای اردوغان  ، همچنین در عرصه  سیاست خارجی  ترکیه تاثیرات منفی را بر جایی می گذارد . بطوریکه در عرصه خارجی اختلافات ترکیه با دول غربی و آمریکا ، از جمله بر سر مسئله کردها در سوریه و در ترکیه تشدید تر می شود و همچنین  بر نامزدی ترکیه در خصوص عضویت ترکیه دراتحادیه  اروپا تاثیر منفی خواهد گذاشت .  تا جایی که در پروسه  حاکمیت دولت  اردوغان ، اتحادیه اروپا  شرایط عضویت ترکیه در این اتحادیه را به یک زمان نامشخصی معلق کرده است و این مسئله همچنان با حالت گنگ و حتی  نا ممکن در خواهد آمد.

    در هر صورت جدا از اینکه با انتخاب آقای اردوغان جامعه ترکیه  با یک بحران اقتصادی و سیاسی حتی پیش بینی نشده مواجه خواهد شد ، ولی در اینجا این مسئله قابل طرح هست که چرا آقای اردغان این انتخابات را زودرس انجام داد. این مسئله به خیلی از پارامترها بستگی دارد و مهمترین این مسائل را می توان به این شکل خلاصه نمود :  مسئله اول شرایط نامطلوب بودن وضعیت  اقتصادی و از جمله کاهش ارزشی غیرمترقبه پول ” لیر” ترکیه در برابر ارزهای خارجی امثال پول دلار و یورو . از همه مهمتر کاهش بی سابقه ارزش سهام بورس ترکیه و افزایش بدهی های خارجی . آقای اردوغان این مسائل را ناشی از نا کارامدی و ضعف دولت بر شمرده  ، در نتیجه به زعم خود ،  اگر همه قدرت را بدست گیرد ، خواهد توانست بر حل مشکلات بحران اقتصادی فائق آید . ولی خود ایشان به این مسئله اشاره نمی کنند که وجود حاکمیت ایشان تولید و باز تولید بحران اقتصادی می باشد .مسئله دوم ، سرعت بخشیدن تغییر ساختمان بندی نوع کشور داری در ترکیه  می باشد . آقای اردوغان همواره با سیستم قدرت پارلمانتاریستی مشکل داشته است و سیستم ریاستی را پیشنهاد کرده بود . در قانون اساسی ترکیه تنها نهاد سیاسی قابل اطمینان در اتخاذ سیاست ها از جانب مجلس آن کشور می باشد ، اتفاقا  این بخش از قانون همواره محکی بوده ، که آقای اردوغان نتواند ، خود تصمیم بگیرد و خود قانون اتخاذ نماید . بویژه از اینکه احزاب مخالف وی و از جمله حزب ” دموکراتیک خلق”  به رهبری آقای دمیرتاش در مجلس حضور داشتند و یکی از موانع اجرای سیاست ها و علایقات شخصی آقای اردوغان بشمار می رفتند  ، با انتخاب وی این مشکل از راه بر داشته می شود و آقای اردوغان می تواند ، به تصویه حساب های سیاسی زیادتری  رسیدگی نماید و این حزب را از کوچکترین تصمیم سیاسی باز دارد . در هر صورت آنچه که انتخاب مجدد آقای اردوغان به ما نشان می دهد ، افکنده شدن باز سایه های ناروشن و تاریک  برفضای بازار سیاست و اقتصاد جامعه ترکیه می باشد .

   ۲۶٫۶٫۲۰۱۸       

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>