نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

آمریکا رئیس کل بانک مرکزی ایران را تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا، ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران را به دلیل حمایت مالی از حزب‌الله لبنان از طریق سپاه قدس در فهرست تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده قرار داد. قدم بعدی ممکن است تحریم بانک مرکزی ایران باشد که اقتصاد ایران را زمینگیر خواهد کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا سه‌شنبه ۱۵ مه/ ۲۵ اردیبهشت اعلام کرد که نام ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران و علی طرزعلی، معاون بخش بین‌الملل بانک مرکزی را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است. وزارت خرانه‌داری آمریکا، سیف و معاون بین‌الملل او را متهم به حمایت مالی از حزب‌الله لبنان از طریق سپاه قدس کرده است. این تحریم‌ها پیش‌درآمدی است بر تحریم نفتی ایران که قرار است با خروج آمریکا از برجام از ۴ نوامبر به بعد اعمال گردد.

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا ولی‌الله سیف را متهم کرده است که از طریق سپاه قدس و بانک بلاد اسلامی میلیون‌ها دلار در اختیار حزب‌الله لبنان قرار داده:

«وحشتناک است اما عجیب نیست که رئیس کل بانک مرکزی ایران در تبانی با سپاه قدس تلاش کرده حزب‌الله لبنان را تأمین مالی کند. این امر البته اعتبار او را به عنوان رئیس بانک مرکزی که می‌بایست ضامن درستکاری او باشد زیر سئوال برده. آمریکا اجازه نمی‌دهد که ایران از نظام مالی بین‌المللی با گستاخی سوءاستفاده کند.»

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده  ۲۰ اردیبهشت/ ۱۰ مه اعلام کرده بود که با همکاری امارات متحده عربی یک شبکه تبادلات ارزی سپاه پاسداران را شناسایی و به موجب آن شش فرد و سه نهاد ایرانی را تحریم کرده است. منوچین اعلام کرده بود که با این اقدام ایالات متحده آمریکا قصد دارد شریان مالی سپاه پاسداران را قطع کند.

ولی‌الله سیف به دلیل بحران مؤسسات مالی و همینطور سقوط ارزش ریال تحت فشار قرار دارد. او در سال ۹۲ در دولت حسن روحانی به سمت ریاست کل بانک مرکزی ایران منصوب شد.

همزمان با تحریم رئیس کل بانک مرکزی ایران، نشست وزرای خارجه بریتانیا، آلمان و فرانسه و ایران با حضور رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار می‌شود. جمهوری اسلامی به اتحادیه ۶۰ روز برای تضمین مفاد برجام وقت داده است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>