نوشته شده در کارگری توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

گزارش برگزاری اول ماه مه در سیدنی استرالیا / کمیته برگزاری اول مه ۲۰۱٨ سیدنی

در استقبال از اول ماه می روز جهانی کارگر و جهت برگزاری مراسمی در این رابطه ، کمیته ای متشکل از جمعی از فعالین سوسیالست ایجاد شد. کمیته در اولین جلسه خود تصمیم گرفت مراسمی را در سالن برگزارکرده وهمچنین در تظاهرات شهر سیدنی که برای ۶ ماه می از طرف اتحادیه های کارگری فراخوان داده شده شرکت کند.

گزارش مراسم اول جهت اطلاع عموم:
کمیته مراسم طبق قرارمراسم را روز شنبه ۲٨ آوریل در سالنی در غرب سیدنی برگزار کرد. سالن مراسم با پرچمهای سرخ و پلاکاردهایی با مضمون اول مه و شعارهای کارگری و سوسیالیستی تزیین شده بود.
مراسم: از حاضرین در مراسم با یک شاخه گل سرخ به نشانه تبریک و جشن اول مه استقبال شد. بلیط ورودی مراسم با پرچم سرخ و گفته ای از کارل مارکس تزیین شده بود. بیانیه کمیته بهنگام ورود حاضرین در میان آنان پخش شد.
بیانیه کمیته ضمن تبریک اول ماه مه ، به وضعیت طبقه کارگر در سطح جهانی و ایران اشاره کرده ، به سیاستهای ریاضت کشی، بیکاریهای میلیونی، جنگهای ویرانگر و نیابتی امپریالیستها در منطقه و تخریب گسترده محیط زیست پرداخته و بر ضرورت مبارزات کارگری و سوسیالیستی برای بزیر کشیدن نظام سرمایداری و برقراری سوسیالیسم تاکید کرده بود.
قبل از شروع رسمی برنامه ویدیو کلیپی از اعتراضات دی ماه نمایش داده شد و سرودهای کارگری و انقلابی از طریق پروژکتور در سالن پخش شدند.
مراسم همزمان با دو اجرای کردی و فارسی با یک دقیقه سکوت به احترام جانباختگان راه آزادی و سوسیالیسم و سرود انترناسیونال ساعت ٨ شب آغاز شد. مجریان برنامه خانم ایران و چیمن عارف ضمن تبریک اول مه و خوش آمد گویی به حاضرین بر اهمیت اول مه و نقش مبارزات کارگری و آلترناتیو کارگری و سوسیالیستی در رهایی انسان از نظام استثمارگر طبقاتی تاکید کردند.
سخنران اول برنامه اسد حیدری در مورد اهمیت و جایگاه اول مه، خواستگاه مبارزات کارگران و سوسیالیستها، تفاوت بنیادی مبارزات کارگری با جنبشهای دیگر، نقش پیشرویهای کارگری در بوجود آوردن امکانات و آزادیها در سطح اجتماعی برای همگان سخنانی بیان کرد. وی همچنین بر نقش خیزش دیماه در خلاصی مردم ایران از نکبت رژیم اسلامی و تاکید بر ضرورت عروج آلترناتیو کارگری و سوسیالیستی بعنوان یگانه مسیر رهایی جامعه و تامین آزادی و برابری تاکید کرد.
سرود کردی »خروشید امواج دریای کارگران« توسط رئوف امین بطور زنده اجرا شد.
سخنران دوم، مظفر عبداله در مورد اهمیت و جایگاه اول مه بعنوان سمبل انترناسیونالیسم و تفاوت آن با مناسبتهای ساختگی و جعلی طبقات حاکم ، وضعیت طبقه کارگر و توده های مردم در نظام سرمایداری و فرودستی و فقر میلیونی حتی در کشورهای پیشرفته سرمایداری نظیر استرالیا سخنرانی کرد. وی همچنین به وضعیت گذران و زندگی توده های مردم تحت حاکمیت جریانات قومی و عشیره ای در کردستان وجنایتکاران و مرتجعین اسلامی در کل عراق، دزدیها و فساد مالی حاکم در این کشور اشاره کرد و انتخابات پیش رو در عراق را ریاکارانه و دستاویز ماندگاری این جماعات مرتجع و ضد مردم خواند. مظفر عبداله بر اهمیت حضور و نقش سوسیالیستها در مبارزات مردم کردستان و عراق تاکید کرد.
درادامه خانم ایران شعری با عنوان »کارگران جهان بپا خیزید« را همراه با موزیک دکلمه کرد: کارگران جهان بپا خیزید ،زنجیرهایتان بگسلید، حق خود بستانید، مفت خوران استثمارگر به یغما میبرند تمام دسترنجتان را، آیا فرجامتان اینست: از گهواره تا گور کرنش و تسلیم؟ …
پیامهای تبریک وحمایتی رسیده از جانب جریانات و سازمانهای سیاسی اعلام شد: کمیته همبستگی با جنبش کارگری ایران- استرالیا ، حزب کمونیست ایران، حزب کمونیست کارگری ایران، حزب کمونیست کارگری کردستان، سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران.
سخنران سوم، خانم فرخنده در مورد وضعیت زنان کارگر سخنرانی کرد. وی با توضیح اینکه زنان هم بعنوان کارگر و هم بعنوان زن تحت ستم مضاعف هستند؛ وضعیت زنان در ایران و تبعیض جنسیتی در محیط کار و جامعه را تشریح کرد. محدودیتهای شغلی زنان مجرد، نبود امنیت شغلی، بازنشستگی زود رس و … را از جمله ستمهای ویژه بر زنان کارگر بر اساس جنسیتشان و محدویتهای بیشمار زنان در جامعه را بیان نمود و توضیح داد. بخش دوم برنامه شامل صرف شام و موزیک بود. رقص و موسیقی تا نیمه شب ادامه داشت ؛ حضار با انرژی و پرشور در این بخش برنامه نیز شرکت کردند و برنامه در فضایی شاد و صمیمانه و آواز خوانی حاضرین روی سن و همراهی جمعیت برگزار شد.
پایان بخش برنامه ها قرعه کشی و اهدا ۴ جایزه بعنوان تبریک اول ماه مه به برندگان بود.
این برنامه به صورت زنده و همان زمان از طریق فیسبوک نیز گزارش شد .

کمیته برگزاری اول مه ۲۰۱٨ سیدنی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>