نوشته شده در اعلامیه ها توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

تلاش و مبارزه تا واپسین زندگی، ویژگی زنده یاد صارم الدین صادق وزیری

صبح امروز شخصیت برجسته و چهره نامدار جامعه حقوقی ایران، آقای صارم الدین صادق وزیری در سن ۹۷ سالگی درگذشت.

زندگی آقای صادق وزیری، سرشار از تلاش و مبارزه در دفاع از ایده و اهداف ترقیخواهانه و انسانی بوده که در تمامی برهه های تاریخی حساس به نحو آشکار دیده می شود. علیرغم زندان، محرومیت و تبعیض و فشارهای متعدد، خللی در پایداری و استواری ایشان وارد نیامد وی از جایگاه ویژه و خاصی در میان همه نیروهای آزادیخواه، ترقیخواه و طیفهای وسیع جامعه سیاسی و حقوقی برخوردار بودند.

از همان دوران تحصیلات دانشگاهی در رشته حقوق و قضاوت و درسالهای قبل از کودتای ۱۳۳۲ و به بعد، از فعالین پیگیر در جامعه حقوقی – سیاسی به شمار می رفت. از فعالیت در ” جمعیت حقوقدانان دموکرات ایران” و تا همراهی در تاسیس ” جمعیت ملی مبارزه با استعمار”، صارم صادق وزیری به یکی از ستونهای فعالیت و تلاش در عرصه حقوق تبدیل گشت. زندان و تبعید بعد از کودتا را تحمل نمود ولی همچنان به فعالیتهای خود ادامه داد.

پس از انقلاب ضدسلطنتی، تلاش آقای صارم صادق وزیری که عضو کانون وکلای دادگستری بود، برای به ثمر رسیدن مذاکرات میان رژیم تازه به قدرت رسیده و نمایندگان جنبش ملی – دمکراتیک در کردستان فراموش ناشدنی است. نقش وی در بیان و مکتوب نمودن “خواستهای هیئت نمایندگی خلق کرد” که به “طرح ۲۶ ماده” معروف است، تعیین کننده بود. تشکیل “جمعیت کردهای مقیم مرکز” یکی دیگر از عرصه های تلاش ایشان برای سازمانگری فعالین حقوقی و به طورکلی جامعه کرد مقیم استان مرکز بود.

ما با گرامیداشت یاد و خاطره این مبارز خستگی ناپذیر و شخصیت ارجمند، ضمن همدردی با خانواده محترم آقای صارم الدین صادق وزیری و همه بستگان ایشان، صمیمانه به همه این عزیزان، به مردم کردستان و همه جامعه حقوقی و سیاسی ایران تسلیت می گوییم.

روابط عمومی

سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۷

۱۱ آوریل ۲۰۱۸

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>