نوشته شده در کارگری توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

حداقل حقوق کارگران برای سال ۹۷ تعیین و تصویب شد

شورای عالی کار پس از “چانه‌زنی‌های طولانی” افزایش دستمزد کارگران را برای سال آینده (۱۳۹۷) تعیین کرد. بر این مبنا افزایش دستمزدها برای کارگران حداقلی بگیر ۸/ ۱۹ درصد و برای دیگر کارگران در حدود نرخ تورم رسمی کشور است.پس از “چانه‌زنی‌ها” برای تعیین حداقل دستمزد، با تصمیم شورای عالی کار، حداقل حقوق کارگران برای سال ۹۷ تعیین شد. این حقوق به نسبت سال گذشته ۱۸۴ هزار تومان افزایش را نشان می‌دهد. دستمزدها برای کارگران حداقلی بگیر ۸/ ۱۹ درصد افزایش یافته و از ۹۲۹ هزار و ۹۳۱ تومان در سال ۹۶ به  یک میلیون و ۱۱۵ هزار و ۱۴۰ تومان در سال ۹۷رسیده است.به گزارش “تابناک” در حالی که سه وزیر دولت اعضای شورای عالی کار هستند و می‌بایست در تعیین حقوق قانون کار برای سال آتی نظر دهند، تنها علی ربیعی، وزیر “تعاون، کار و رفاه اجتماعی” در این شورا حضور داشت و مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی و محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست شرکت نکردند

مبنای افزایش حقوق کارگران

ماده ۴۱ قانون کار حمهوری اسلامی در مجموع دومعیار را مبنای افزایش حقوق کارگران قرار داده است. اول این که حداقل مزد کارگران با توجه به درصد تورمی که از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود.

دومین معیار کفاف زندگی حداقلی کارگران و خانواده‌های آنهاست. به این ترتیب حقوق کارگران باید به اندازه‌ای باشد که زندگی یک خانواده، که تعداد متوسط آن توسط مراجع رسمی اعلام می‌شود را تأمین کند.

علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار پیشتر خاطر نشان کرده بود که افزایش حداقل دستمزد به میزان تورم در قانون کار نیز پیش‌بینی شده اما مهم‌تر آن است که شاغلان بتوانند با دستمزد خود حداقل نیازهای معیشتی خانواده خود را تامین کنند.نمایندگان کارگران اسفند ماه سال پیش (۱۳۹۶) با استناد به داده‌های نهادهایی چون مرکز آمار ایران، بانک مرکزی، انستیتو تغذیه و معاونت بهبود تغذیه وزارت بهداشت، حداقل هزینه تامین مایحتاج مورد نیاز یک خانواده کارگری را بین دو و نیم تا سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برآورد کرده بودند.

مصوبه جدید شورای عالی کار باید برای نهایی شدن به تصویب دولت برسد. میزان افزایش حقوق کارگران در حالی مشخص شده که بسیاری بر این باورند که “تفاوت چشمگیر و آسیب‌زایی میان حقوق کارگران و حداقل هزینه‌های خانواده آنها” وجود دارد.

۱۲ میلیون ایرانی زیر خط فقر مطلق

با در نظر گرفتن میزان حداقل دستمزد و فاصله آن با حداقل هزینه سبد معیشت خانوار در سال‌های اخیر مشخص می‌شود که جمعیت بزرگی از ایرانیان زیر خط فقر قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، محمد مخبر دزفولی، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، تیرماه امسال وضعیت فقر در ایران را بسیار نامناسب توصیف کرده و گفته بود که ۱۲ میلیون ایرانی زیر خط فقر مطلق و بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون نفر زیر خط فقر نسبی قرار دارند.

دویچه وله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>