نوشته شده در زنان توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

«از اوین، با عشق» افتتاح موزه زنان زندانی سیاسی و عقیدتی ایران

شهزاده سمرقندی و علی فتوتی

جمعه ۹ ماه مارس ۲۰۱۸ برابر با ۱۸ اسفند ۱۳۹۶، موزه‌ای از کارهای دستی زنان زندانی سیاسی و عقیدتی در زندان اوین در شهر لاهه هلند با نام «از اوین با عشق» افتتاح شد. در مراسم افتتاحیه این موزه – نمایشگاه چهره‌های برجسته‌ای از زنان اروپایی و ایرانی شرکت داشتند. هاله قریشی، رییس دپارتمان مطالعات اجتماعی دانشگاه آزاد آمستردام و حامی پروژه «از اوین با عشق»، مونا هولم از مدیران موزه‌های زنان در اروپا، شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل، رها بحرینی نماینده سازمان عفو بین‌الملل، پرستو فروهر هنرمند و فعال حقوق بشر، مرگا مرتنس رئیس هیات مدیره انجمن بهائیان هلند سخنرانان اصلی در این مراسم بودند.این موزه با عنوان «موزه جنبش زنان ایران» یک پروژه تحقیقاتی است که با ابتکار و همت منصوره شجاعی، فعال حقوق زنان و پژوهشگر ایرانی در دانشگاه آزاد آمستردام طراحی شده است و درحال حاضر با همکاری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه آزاد آمستردام دردست اجراست. خانم شجاعی در ده سال گذشته در رابطه با موزه‌های مشابه پژوهش گسترده‌ای انجام داده و در ادامه آن پژوهش موزه‌ای از کارهای دستی زنان زندانی ایرانی در اوین را گردآورده است.

ایده تاسیس موزه زنان ایران، با الهام از موزه زنان شهر«مرانو» در ایتالیا در سال ۱۳۸۶ توسط « شیرین عبادی» برنده ایرانی جایزه صلح نوبل، بلافاصله پس از بازگشت از سفر ایتالیا به منصوره شجاعی پیشنهاد شد. درسال ۱۳۸۷،منصوره شجاعی با همکاری گروهی اززنان فعال، هنرمند و دانشگاهی از جمله نوشین احمدی خراسانی، منصوره اتحادیه، نسرین ستوده، سهیلا شهشهانی، آزیتا شرف جهان، رزیتا شرف جهان و پرستو فروهر مراحل اولیه این طرح را آغاز کرد. سرکوب و فشارهای امنیتی پس از جنبش سبز درسال ۱۳۸۸،موجب توقف این طرح شد.
تمام منابع، گزارش‌ها، پیشنهادها و اسنادی که قراربود در روزجهانی زن در سال ۱۳۸۸ در قالب اولین نمایشگاه موزه زنان منتشر شود توسط یک گروه پنج نفره از ماموران و بازجوهای زندان اوین در حمله به خانه منصوره شجاعی ضبط و همراه با خود او به زندان اوین منتقل شد.

درسال ۱۳۸۹، منصوره شجاعی از طریق «انجمن بین‌المللی موزه‌های زنان» در اروپا با بهره‌گیری از دوره‌های آموزشی کوتاه مدت در موزه زنان نورنبرگ، کونگسوینگر، بُن، مرانو، و دوسال همکاری با موزه زنان شهر فورت، تلاش برای تحقق این طرح را پی گرفت.

این تلاش ها در نهایت منجر به تکمیل مرحله اول طرح تحقیقاتی شد که از ماه سپتامبر ۲۰۱۷ به عنوان یک طرح مشترک با دانشگاه آزاد آمستردام دردست اجراست.

در مراسم افتتاح رسمی این موزه، نمایشگاهی با عنوان «از اوین با عشق» ارائه شده بود که به نمایش کارهای دستی زنانی اختصاص داشت که در ده سال گذشته در زندان‌ اوین زندانی بوده‌اند. در این برنامه و در فواصل بین سخنرانی‌ها ویدیوهایی از تجربه‌های زنان زندانی نیز پخش می‌شد. نسرین ستوده، وکیل حقوق بشر و زندانی سیاسی سابق در پیامی ویدیویی از ایران درباره کار دستی‌ای که برای این نمایشگاه فرستاده توضیح داد و همچنین پیام نرگس محمدی از داخل زندان نیز در این برنامه برای حاضرین پخش شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>