نوشته شده در دیدگاه ها توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

قضیه چیست ؟ ” پس قضیه این است ” / سیروان هدایت وزیری

اخیرا بهزاد کریمی یکی از کادر های سازمان اکثریت مقاله ایی را تحت عنوان ” قضیه چیست ” در سایت عصر نو و اخبار روز به چاپ رسانده است . این مطلب به قصد برخورد و بررسی بحران های درون حکومتی از جمله مشاجرات  لفظی و رو در رو شدن  محمود احمدی نژاد با علی خامنه ای نوشته شده است . قبل از پرداختن به این مطلب ، باید گفت که با یک رد یابی ” وقت شمار”  می توان دریافت که افزایش فعالیت های سیاسی و  تعداد درج مقالا ت اخیر آقای بهزاد کریمی بیشتر در یک سقف بسته خانه گی و نه در فعالیت های پرودوکتیو وی صورت می گیرد.  لذا روزی نیست که از ایشان یک مطلبی در سایت های فوق درج نگردیده باشد . امیداوارم اعلام و گفتن این نوع نکته چین ها دلیل بر فراتر رفتن از مرز خصوصی و موقعیت شخصی ایشان متصور نشود . در هر حال ،  آقای بهزاد کریمی در مورد احمدی نژاد می نویسد ” در متن کشاکش های اصلی درون نظام  وی نقش موثری نداشت ولی فقیهه او را بال و پر داده بود ، اما خامنه ایی او را چندان جدی نمی گرفت و نگرانش نبود ” . بالاخره در اینجا از نظر آقای کریمی  مشخص نیست که چه کسی در این حکومت جمهوری اسلامی نقش موثری در عملی کردن سیاست ها را داشته است و چه کسی در اعمال کارهایش جدی بوده و چه کسی نا جدی . در حقیقت با توجه با این برهان و کلام می توان گفت که احمدی نژاد در اعمال سیاست های ارتجاعی حکومت به قول معروف  “چولاغ ” بوده است ؟ و هیچ کاری از دست اش بر نیامده است .  در صورتیکه شخص خامنه ایی در یکی از سخنرانی اخیر خود اعلام می کند که ، آقای احمدی نژاد همه کاره نظام بوده است و اینک اجازه داده نمی شود که ایشان نقش اپوزیسیون را بازی کند و باید ایشان نسبت به اعمالش پاسخگو باشد ” . در اینجا معلوم نیست که بهزاد کریمی چه چیزی را می خواهد بیان کند . شخص حامنه ای می گوید که احمدی نژاد همه کار بوده ولی بهزاد کریمی می گوید ، نه ! در اینجا دیگر لازم نیست که از  نظاره های چندین بعدی  ، به نفش تا کنونی احمدی نژاد در حول و حوش اجرائیات بدون چون و چرای سیاست های اتخاذ شده از طرف کلیت جمهوری اسلامی پرداخته شود . تا آنجایی که به این موضوع بر می گردد ، نقش مهم احمدی نژاد در حفظ رژیم جمهوری اسلامی و جنایتکاری هایش  چه آن موقع مسلح در سپاه پاسداران بوده و چه آن موقع که در پست ریاست جمهوری غیر قابل چشم پوشی می باشد،  جه بسا اینکه خود آقای کریمی در گذشته احمدی نژاد را یکی ازسرکرده های جناح ولایت فقیهه می دانست که به اصتلاح باعث ناکامی های اصلاح طلبان در پیشبرد سیاست های آنان بوده است .

اما آقای کریمی باز با یک چرخش گیچ کننده سیاسی ، هم اینک احمدی نژاد را به یک قهرمان نسبت می دهد که جای این نوع قهرمان بودن می بایستی در جناح اصلاح طلبان می بود. و حتی نیروهای اپوزیسیون را دعوت می کند که واقعییات ها را درک کنند و از این قهرمان بودن احمدی نژاد حمایت کنند . آقای کریمی می نویسد ، ” اما از شجاعت او نیز خواهد گفت ! و صد دریغا نبود این شهامت در صفوف اصلاح طلبان ” . و در قسمتی های دیگری در این مقاله می خوانیم ” توافق بر سر خود گذر و نحوه گذار ! هر جریان و نیروی که پایبند به گذر و دمکراتیسم در طول همه دوره گذار باشد جایش در اینجاست ،  جدا از نوع برنامه ای که هر کدام اینان برای بازسازی و توسعه ایران دمکراتیک دارند ، وسیع ترین اتخلذ مبتنی برعام ترین و با رعایت استقلال هر جریان “  .  آقای کریمی در اینجا به نحوی و با لحن محتاطانه ایی دعوت میکند  که از بحران موجود ، مبنی بر مخالفت احمدی نژاد با بیت رهبری ، یعنی خامنه ایی  استفاده شود و خود را اینک در طرف احمدی نژاد احساس کنند . چه عجبا ! دفاع قبلی آقای کریمی از اصلاح طلبان ، هم اینک پاشنه آشیل اش محمود احمدی نژاد است . البته در اینجا فقط مشکل  و مخمصه گویی مربوط به آقای بهزاد کریمی در نحوه برخورد به مکانیزم های بحران در درون حکومتیان و اتخاذ راه حل های منطقی نیست ، مشکل آنهاهی نیز هست که ، هر تحولی و بحرانی را در این یا آن جناح حکومتی می بینند و همه چالش ها را  درون دایره های جناحی مشاهده می کنند در نتیجه وقتی که تحولات در خارج از این دایره مطرح شود ، خودبخود خود را تهی می سازند  و این تهی شدن  یکی از مشکلات عمده نیروهای سیاسی در درون جنبش چپ  و از جمله تشکیلاتی هست که خود آقای کریمی از کادر های آن میباشد  . چه بسا اینکه بن بست پروژه گذشته اتحاد درون نیروهای چپ در خصوص تشکیل  یک تشکیلات بزرگ ،  موثر و مفید خود بعضا ناشی از همین سیاست های دو پهلو نشات گرفته باشد .   

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>