نوشته شده در اعلامیه ها توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

اقدام دولت امریکا در شناسائی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، نقض آشکار حقوق ملت فلسطین و ضربه بزرگی برای صلح در خاورمیانه است./ سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا روز چهارشنبه ۶ دسامبر اعلام کرد که بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت دولت اسرائیل به رسمیت شناخته و سفارت امریکا در اسرائیل را از تل آویو به بیت‌المقدس منتقل خواهد کرد. این اقدام رئیس جمهور امریکا موجی از اعتراضات  را در فلسطین و برخی کشورهای دیگر به همراه داشت و همزمان مخالفت مردم و قریب به اتفاق رهبران سیاسی و مسئولین دولتی در سراسر دنیا را برانگیخت.

اگر چه مسئله شناسائی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، که در سال ۱۹۹۵ به تصویب کنگره امریکا رسیده بود، روی میز روسای جمهور امریکا قرار داشته و لابی‌های صهیونیستی تلاش بسیار کرده بودند که اعلام رسمی و اجرائی شود، ولی روسای جمهور قبلی امریکا، چه جمهوری خواه و چه دمکرات، از انجام این کار سرباز زده بودند. این بار اما فشار دولت اسرائیل، لابی‌های صهیونیستی و گرایشات راست افراطی مذهبی امریکا، موفق به جلب نظر  دونالد ترامپ به اعلام رسمی آن و انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس شدند.

این تصمیم دولت امریکا تاثیر مستقیم منفی بر روند صلح در منطقه و تلاش‌های تاکنونی برای تشکیل دو دولت اسرائیل و فلسطینی خواهد داشت. این تصمیم نقض آشکار قطعنامه‌های سازمان ملل در مورد پایان دادن به اشغال سرزمین‌های فلسطین و وضعیت حقوقی بیت‌المقدس می‌باشد. بر اساس مصوبه سازمان ملل، وضعیت حقوقی  بیت‌المقدس تنها بدنبال مذاکره بین فلسطینی‌ها و اسرائیل تعیین خواهد شد و دولت اسرائیل حق ندارد یک جانبه در مورد این شهر تصمیم بگیرد. بدنبال اشغال بخش شرقی بیت‌المقدس پس از جنگ ۱۹۶۷، مجلس اسرائیل با عنوان «قانون بیت‌المقدس» در سال ۱۹۸۰ مجموعه مناطق غربی و شرقی بیت‌المقدس را به عنوان «پایتخت جاودانه و غیرقابل تفکیک» حکومت اسرائیل تصویب کرد.  شورای امنیت سازمان ملل با قطعنامه ۴۷۶ در ۳۰ ژوئن ۱۹۸۰ این تصمیم یک‌جانبه را رد کرد و تصریح کرد که اسرائیل نمی‌تواند وضعیت حقوقی بیت‌المقدس را تغییر دهد. شورای امنیت سپس طی قطعنامه ۴۷۸، بیست اوت ۱۹۸۰ ، خواهان پایان دادن به اشغال بیت‌المقدس و متوقف کردن تغییرات جغرافیائی و حقوقی این شهر شد. در جریان رای‌گیری این دو قطعنامه دولت امریکا تنها به غیبت بسنده کرده و از حق وتو خود استفاده نکرده بود. در مذاکرات اسلو در سال ۱۹۹۳ که بین اسرائیل و سازمان آزادی بخش فلسطین زیر نظر امریکا صورت گرفت نیز اسرائیل متعهد شده بود که وضعیت حقوقی بیت‌المقدس در چارچوب توافق‌نامه صلح مورد مذاکره قرار گیرد. در طول سی و هفت سال گذشته و علیرغم تلاش‌های بسیار دولت اسرائیل و انتقال بسیاری از مراکز دولتی به این شهر، تاکنون جامعه بین‌المللی این تصمیم اسرائیل را به رسمیت نشناخته است.

 

اقدام اخیر دولت امریکا چیزی جز نقض موازین حقوقی بین‌المللی و آشکارا به ضرر صلح در منطقه و به ضرر حقوق خلق فلسطین است. و تنها  به تشدید گرایشات افراطی مذهبی و دامن زدن به اختلافات مذهبی منجر خواهد شد.

سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران این تصمیم رئیس جمهور و دولت امریکا را شدیدا محکوم می‌کند. ما بر این باوریم که حل مناقشه ۷۰ ساله موجود در سرزمین فلسطین جز با شناسائی  حقوق ملت فلسطین، اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل در مورد تخلیه مناطق اشغالی فلسطین راه دیگری ندارد. مشکل فلسطین و اسرائیل ساخته دست قدرت های جهانی در یک معادله نابرابر تاریخی صورت گرفته و تنها با حمایت از حق ملت فلسطین و فشار بر اسرائیل برای به رسمیت شناختن این حق وتشکیل دولت مستقل فلسطین حل خواهد شد.

 

سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

۱۷ آذر ۱٣۹۶ -  ٨ دسامبر ۲۰۱۷

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>