نوشته شده در اعلامیه ها توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

هر چه وسیع تر ومتشکل تربرای یاری به زلزله زدگان اقدام کنیم! / سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

زلزله مهیبی  با شدت هفت و سه دهم درمقیاس ریشتر شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان  بخش وسیعی از مناطق استان‌های غرب ایران، استان کرمانشاه به ویژه سرپل ذهاب، قصرشیرین و بخش‌هائی ازکردستان عراق را ویران کرد و فاجعه آفرید. بیش از ۴۴۰نفر دراین زلزله جان باختند. زلزله بیش از هفت هزار مصدوم بر جای گذاشته است. ۱۹۰۰روستا در معرض  این زلزله قرارگرفته‌اند و برخی از آنها به طور کامل تخریب شده اند. وسعت خرابی‌ها بسیار گسترده است و تخمین زده میشود که بیش از ۱۲هزار واحد مسکونی به طور کامل تخریب شده است. تنها در سرپل ذهاب که در مرکز این فاجعه قرار دارد، ۹۰درصد واحدهای مسکونی مهر تخریب شده است. سه روزپس از زلزله، کاربدستان رژیم همچنان از ضعف کمک‌رسانی‌ها می‌گویند. زلزله‌زدگان همچنان در زمینه‌های مختلف دچار مشکلات جدی هستند.

در شهرستان گیلان غرب با توجه به حجم خسارت مردم همچنان  درانتظار کمک هستند، در روستاهای اطراف وضعیت از شهرستان‌ها بدتر است. پراکندگی روستاها و صعب العبور بودن راه‌های ارتباط بر شدت خسارات و فاجعه زلزله افزوده است.

شهردار ازگله از مردم درخواست کرده که خود به صورت خودجوش به کمک زلزله زدگان بروند. او ازهموطنان خواسته است برای زلزله زدگان، نان، خرما، لباس، دارو ولوازم بهداشتی، چادر و به علت سرمای شدید سوخت ببرند. نماینده کرمانشاه در مجلس رژیم می گوید”به دلیل قصور تا کنون تنها ۴۰ درصد از زلزله‌زدگان در چادرها اسکان داده شده اند و تا حدی بین آنها مواد غذائی توزیع شده است». او می افزاید “هنوز آواربرداری در روستاها صورت نگرفته است».. از میان ۱۹۰۰ روستایی که دراین زلزله خسارت دیده اند، فقط به ۱۰ درصد آنها رسیدگی شده است. مردم مناطق زلزله زده به روند امدادرسانی اعتراض کرده‌اند و در مقابل فرمانداری سرپل ذهاب تجمع کرده‌اند. مردم  که به شدت از نحوه امدادرسانی ناراضی هستند، در هنگام سخنرانی حسن روحانی درسر پل ذهاب با سرو صدا و شعار مانع ازسخنرانی او شدند.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس رژیم می‌گوید: “مدیریت توزیع به درستی در مناطق زلزله‌زده صورت نگرفته است”. اوتصریح می‌کند که “در بعضی‌ از مناطق کمک به دست نیازمندان نرسیده است به خصوص چادر که مشکلات هنوز در این زمینه وجود دارد و برخی از مردم بسیار ناراضی هستند. بعضا، کامیون‌های حامل اقلام را در بین جمعیت رها کرده‌اند و مردم خودشان دارند، اقدام به برداشتن اقلام می‌کنند و این مشکلاتی را ایجاد می‌کند، در حالی که باید نظارت بر توزیع این اقلام در بین مردم صورت بگیرد”.

 مردم خود برای کمک به زلزله زدگان دست بکار شده اند. کمک های مردمی پیش‌تر و قبل از اقدامات دولتی به مردم زلزله زده کمک کرده است. آمار کشته شدگان، وضعیت و دامنه  تخریب خانه ها و گستردگی آن آشکارا نشان از عدم رعایت حداقل استانداردها و ایمنی در ساخت و ساز خانه‌ها ست .

جمهوری اسلامی رژیمی درمانده و بی کفایت در مدیریت  چنین بحران هائی بوده وهست. کاربدستان رژیم خود اعتراف می کنند که “سیاست‌های کلی مقابله با سوانح طبیعی بویژه زلزله در١٣٨۴ تدوین و ابلاغ شده است و اکنون پس دوازده سال از آن تاریخ می گذرد، هیج قدم شایسته ای برای عملیاتی کردن آن مصوبه انجام نگرفته است. ”

بدیهی است مسئولیت افزایش شمار قربانیان و تخریب گسترده  مناظق مسکونی مردم، بعهده رژیم است. مدیریت بحران در جمهوری اسلامی بر اساس مصالح و منافع نظام ولایت فقیه ونگاه امنیتی  است.

سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران ضمن همدلی، همراهی و همبستگی با مردم در منطقه زلزله زده با بازماندگان قربانیان این فاجعه در کشورمان و همچنین در عراق صمیمانه همدردی می کند. ما ازهمۀ هموطنان عزیزبه ویژه جوانان و تشکل‌های مستقل مردمی  واز جمله تشکل‌های کارگری مستقل می‌خواهیم به هرترتیب ممکن وبه ویژه با تشکیل گروه‌های جمع آوری کمک‌های مردمی وکمک رسانی به یاری مردم زلزله زده بروند.

سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>