نوشته شده در اخبار توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

لغو همه‌پرسی اقلیم با وساطت سلیمانی

مسعود حیدر»، یکی از نمایندگان پارلمان اقلیم کردستان، در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است:‌ «اخیرا پس از برگزاری همه‌پرسی با نظارت حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق و وساطت قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران توافق ٩ماده‌ای میان هادی العامری از فرماندهان حشد الشعبی و بافیل طالبانی از فرماندهان اتحادیه میهنی کردستان به وجود آمد که به موجب آن تا زمان نامشخص مسئله همه‌پرسی لغو شد». به گزارش «ایسنا» به‌نقل از خبرگزاری «اسپوتنیک عربی»، با میانجیگری قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس پاسداران ایران، مسئله همه‌پرسی اقلیم کردستان خاتمه یافت. اسپوتنیک می‌نویسد: «این توافق برگرفته از یک برنامه‌ریزی فرانسوی است که به موجب آن کردستان عراق به دو اقلیم یا دولت تقسیم می‌شود تا در آینده نزدیک به فکر جدایی نباشند». همچنین در این گزارش آمده است:‌ «خبرگزاری رسمی عراق اعلام کرد بر اساس این توافق نیروهای عراقی به مناطق مورد مناقشه بازخواهند گشت و ١٧ مرکز اداری در استان کرکوک که دولت اقلیم کردستان از سال ٢٠١۴ آنها را اداره می‌کند، باید به دولت فدرال عراق داده شوند و اگر دولت اقلیم کردستان این مراکز را تحویل ندهد، دولت فدرال خواهان ١١ مرکز دیگر خواهد شد و در مجموع ٢٨ مرکز اداری خواهند شد».
در بخشی از این توافق آمده است: «مرکز شهر کرکوک تحت سیطره و اداره مشترک خواهد بود و کردها ١۵ منطقه آن را اداره و تشکیلات ٢۵ منطقه دیگر را بغداد اداره خواهد کرد و این وضعیت به مدت شش ماه ادامه خواهد داشت. همچنین دولت فدرال عراق اماکن استراتژیک کرکوک یعنی اردوگاه کیوان، فرودگاه و میدان‌های نفتی را اداره و فرودگاه سلیمانیه برای پروازهای بین‌المللی باز خواهد شد. از سویی دیگر دولت فدرال عراق باید حقوق کارمندان سلیمانیه و کرکوک و همچنین حقوق نیروهای پیشمرگه در مرزهای سلیمانیه را پرداخت کند و طبق خواسته بافیل طالبانی اقلیم حلبچه – سلیمانیه- کرکوک باید تشکیل و برای آن دولت تعیین شود».
قاسم سلیمانی میانجیگری می‌کند
روز یکشنبه پایگاه خبری «سوئیس‌اینفو» از سفر فرمانده سپاه قدس ایران به کردستان عراق خبر داد. این پایگاه خبری به نقل از یک منبع کرد گزارش داد: «سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران، به‌منظور گفت‌وگو در مورد بحران به‌وجودآمده میان مقامات کرد و دولت مرکزی عراق بعد از اجرای همه‌پرسی استقلال وارد کردستان عراق شده است». روز قبل از آن سردار سلیمانی بر مزار «مام جلال طالبانی» حاضر شد. حدود ٢٠ روز بعد از زمان برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان تنش و درگیری میان بغداد و اربیل به منطقه کرکوک، محل منازعه رسید. هدف سردار سلیمانی از سفر به اربیل حل مشکلات عراق و پادرمیانی برای آن بود. وقتی تصمیم برای برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق جدی شد، کشورهای منطقه، ایران، عراق و ترکیه در کنار روسیه با آن مخالفت کردند. تشویق، گفت‌وگو و هشدار چاره کار نبود. بارها تهران و بغداد برای اقناع مسعود بارزانی، با او صحبت کردند. عده‌ای معتقد بودند اقلیم کردستان عراق دنبال گرفتن امتیازهایی از بغداد است؛ برای همین می‌گفتند باید راهبرد و استراتژی ایران در برابر اقلیم کردستان با ترکیه متفاوت باشد. آنها توصیه می‌کردند ایران باید برای حل مشکلات میان بغداد و اربیل پادرمیانی کند؛ اربیل هم دنبال طرح جایگزینی بود که به خواست آنها توجه شود. برای همین بارزانی بارها گفته بود هنوز طرح جایگزین مناسبی به او پیشنهاد نشده است. طرح جایگزین آمریکا، انگلیس، فرانسه و سازمان ملل هم با پاسخ منفی بارزانی به بن‌بست رسید. زمانی که کردستان عراق برای برگزاری همه‌پرسی پافشاری می‌کرد، سردار سلیمانی به اربیل سفر کرد؛ آن زمان انتظارها برای اعلام لغو همه‌پرسی استقلال کردستان عراق از سوی مسعود بارزانی، رئیس این اقلیم، به بن‌بست خورد. او با بارزانی گفت‌وگو کرد. بارزانی در کنفرانس خبری خود که روز دوم مهرماه برگزار شد، این خبر را تأیید کرد. قبل از آن او بیست‌ویکم شهریورماه هم به اقلیم کردستان سفر کرده بود؛ محور همه گفت‌وگوها انذار رهبران اقلیم کردستان عراق بود. تا اینکه نماینده پارلمان اقلیم از تعلیق مسئله همه‌پرسی اقلیم کردستان خبر داده؛ شاید پادرمیانی سردار سلیمانی کارگر افتاده است. در روزهای پرتنش اقلیم کردستان عراق؛ در حالی که هنوز وضعیت کرکوک، تنش‌آفرین است و مسعود بارزانی از خیانت پیشمرگه‌های حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق سخن گفته است. علی‌اکبر ولایتی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره وضعیت کرکوک گفته است: «ایران هیچ نقشی در عملیات کرکوک ندارد و اکثریت مردم کُرد عراق با کار جاه‌طلبانه آقای بارزانی مخالف هستند و دیدیم که تقریبا بدون درگیری آن منطقه در اختیار دولت بغداد قرار گرفت و آقای بارزانی باید قبول کند که اشتباه کرده و به آن اعتراف کند». او روز دوشنبه هم به «تسنیم» گفته بود: «هدف ما قدرتمندکردن این کشورها در برابر نفوذ قدرت‌های غربی است. همان‌طور که امروز هم باخبر شدیم با شکست کُردها در کرکوک، کمر توطئه بارزانی علیه امنیت منطقه شکسته شد».
اداره باشماق و پرویزخان به عراق واگذار شد
همچنین روز گذشته بالاخره اعلام کردند که گذرگاه‌های مرزی پرویزخان و باشماق به دولت عراق واگذار شده است. منابع عراقی در استان سلیمانیه اعلام کردند دو گذرگاه پرویزخان و باشماق در مرز این استان با ایران به دولت عراق واگذار شده و به‌زودی بازگشایی می‌شود. به گزارش شبکه «اسکای‌نیوز»، گذرگاه‌های پرویزخان و باشماق تاکنون در اختیار نیروها و کارمندان وابسته به حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق بوده که ظاهرا در توافقی میان این حزب و بغداد، اداره آن به دولت مرکزی سپرده شده است. بنا بر گفته مسئولان محلی در استان سلیمانیه که خاستگاه اصلی حزب اتحادیه میهنی است، نیروهای دولت فدرال عراق هم‌اکنون در این گذرگاه‌های مهم مستقر شده‌اند. گفته می‌شود در دو روز اخیر پیشمرگه‌های وابسته به حزب اتحادیه میهنی از بسیاری از مواضع خود در مناطق مورد مناقشه با بغداد از جمله کرکوک عقب‌نشینی کردند و نیروهای دولت مرکزی در این مناطق مستقر شدند.
دوم مهرماه بود که ایران مرزهای هوایی خود را به روی اقلیم کردستان بست؛ شب قبل از برگزاری رفراندوم در کردستان عراق، دوم مهرماه شورای عالی امنیت ملی ایران از مسدودشدن مرز هوایی ایران با اقلیم کردستان عراق به درخواست دولت مرکزی عراق خبر داد. بعد از آن خبر آمد که مرز زمینی ایران هم با اقلیم بسته شده است؛ اما این خبر بعدا توسط وزارت خارجه ایران تکذیب شد. اما روز یکشنبه خبری از مسدودشدن مرز پرویزخان در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت. حالا گفته می‌شود گذرگاه‌های مرزی پرویزخان و باشماق تا اطلاع ثانوی به دولت عراق واگذار شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>