نوشته شده در کارگری توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

پلیس اجازه برگزاری تجمع حمایت از رضا شهابی را نداد

فراخوانی که همسر رضا شهابی فعال کارگری زندانی برای تجمع مقابل مجلس داده بود با استقبال فعالان کارگری ولی با ممانعت نیروهای پلیس روبرو شد. نیروهای پلیس حتی اجازه نزدیک شدن به مجلس را هم به مردم ندادند.

ساعت ۱۰ صبح روز سه‌شنبه ۱۴ شهریور (۵ سپتامبر) بنا بر فراخوانی از سوی همسر رضا شهابی، فعال کارگری زندانی، قرار بود تجمعی در اعتراض به عدم رسیدگی وضعیت این زندانی مقابل مجلس شورای اسلامی برگزار شود.

به گزارش برخی رسانه‌های حقوق بشری، گروهی از مردم و نیز فعالان کارگری و رانندگان شرکت واحد که هم‌صنفی‌های رضا شهابی هستند به میدان بهارستان تهران رفتند اما پلیس همه را متفرق کرد و حتی اجازه نزدیک شدن به مجلس را هم به آنها نداد.

بر اساس این گزارش‌ها تجمع‌کنندگان عکس‌هایی از رضا شهابی را در دست داشتند و خواهان رسیدگی به وضعیت او که در اعتصاب غذا به سر می‌برد، بوده‌اند.

رضا شهابی عضو هیأت مدیره سندیکای رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه روز ۱۷ مرداد در حالی که با قید وثیقه و برای درمان آزاد شده بود، دوباره به زندان فراخوانده شد.

به گزارش سندیکای رانندگان شرکت واحد، انتقال مجدد رضا شهابی به زندان در پی “اصرار دادستانی برای توقیف ملک وثیقه‌گذار” صورت گرفته است.

این فعال کارگری ۲۲ خردادماه ۱۳۸۹ بازداشت و پس از محاکمه به ۶ سال زندان محکوم شد. مطابق گزارش‌ها هنگام بازداشت و در زندان با او بدرفتاری شده و از ناحیه گردن و کمر به شدت آسیب دیده است.شهابی به منظور درمان در بیرون زندان با قید وثیقه به مرخصی استعلاجی رفته بود اما دادستان تهران مدعی شد که سه ماه از مرخصی او مورد تایید قرار نگرفته است.

بازگشت رضا شهابی به زندان در شرایطی صورت گرفت که به گفته سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی محکومیت او با احتساب مرخصی استعلاجی، در روز ۱۶ اردیبهشت ۹۴ پایان یافته است و مسئولان قضایی نیز این موضوع را به صورت «شفاهی» اعلام کرده‌اند.

با این همه، بر اساس گزارش‌ها، مقام‌های قضایی در حدود یک سال گذشته بارها این فعال کارگری را برای بازگشت به زندان تحت فشار قرار داده بودند.

وی از زمان بازگشتش به زندان دست به اعتصاب غذا زد. بدین ترتیب این فعال کارگری ۲۸ روز است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد و به گفته همسرش دست چپ او از کار افتاده است.

کنگره اتحادیه‌های کارگری انگلستان چند روز پیش نامه‌ای به سفیر ایران در بریتانیا نوشت و در آن از رئیس‌جمهوری ایران خواست تا رضا شهابی را فورا آزاد کند.

فرانس اوگردی رئیس این اتحادیه در نامه خود ایران را به خودداری از درمان رضا شهابی و جلوگیری از کمک‌های پزشکی مورد نیاز او متهم کرده است. او همچنین تاکید کرده که این نامه را به نمایندگی از طرف پنج میلیون و ۶۰۰ هزار عضو این اتحادیه می‌نویسد.

در این نامه همچنین اشاره شده که کمیته آزادی انجمن‌ها CFA در سازمان بین‌المللی کار ILO ژوئن امسال طی نامه‌ای به دولت ایران خواستار آن شده بود که رضا شهابی دوباره به زندان باز نگردد. این کمیته همچنین خواستار تشکیل یک کمیته تحقیق مستقل برای رسیدگی به پرونده پزشکی و درمانی رضا شهابی شده بود.

کنگره اتحادیه‌های کارگری انگلستان تصریح کرده که به شدت نگران وضعیت سلامتی رضا شهابی و دیگر فعالان کارگری زندانی از جمله حسن صادقی، سعید ماسوری، رضا اکبری منفرد، امیر قاضیاتی، عبدالقاسم فولادوند و جعفر اقدمی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>