نوشته شده در حقوق بشر توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

درخواست گزارشگر سازمان ملل برای رسیدگی به زندانیان اعتصابی رجایی‌شهر

عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته است که به وضعیت زندانیانی که در رجایی‌شهر اعتصاب غذا کرده‌اند، رسیدگی کنند.

خانم جهانگیر درباره وضعیت این زندانی‌ها هشدار داده و گفته است: “گزارش‌هایی که از وخامت وضع سلامتی زندانیان اعتصابی، و شکنجه و برخورد نامناسب با آنان منتشر شده، عمیقا برایم نگران‌کننده است.”

به گفته فعالان حقوق بشر ایرانی بین ۱۵ تا ٢٠ نفر از زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر، حدود یک ماه است که در اعتراض به انتقال به بندی دیگر، اعمال محدودیت‌های بیشتر و ضبط وسایل شخصی‌شان از طرف ماموران زندان، اعتصاب غذا کرده‌اند.

زندانیان می‌گویند پنجره سلول‌هایشان با ورقه‌های فلزی پوشانده شده، آب و غذای سالم و تخت کافی ندارند و همچنین نمی‌توانند با خانواده‌هایشان ملاقات حضوری یا تماس تلفنی داشته باشند. آنها همچنین تصور می‌کنند که در بند جدید تجهیزات شنود و دوربین امنیتی نصب شده است.

دادستان تهران گفته است قوه قضاییه ایران “تسلیم” اعتصاب غذای این زندانیان نخواهد.

عاصمه جهانگیر از حکومت ایران خواسته است که برای این وضعیت وخیم راه‌ حلی سریع پیدا کند و از طریق گفتگو با این زندانیان به شکایات آنها رسیدگی کند.

احمد شهید و داینوس پوراس، دو مقام حقوق بشری دیگر سازمان ملل هم از این درخواست خانم جهانگیر حمایت کرده‌اند.

سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران اعلام کرده است که حال رضا شهابی، فعال سندیکایی و یکی از زندانیانی که اعتصاب غذا کرده، به دلیل اعتصاب غذا وخیم شده است.

ربابه رضایی، همسر این فعال کارگری، پس از ملاقات با او گفته است که سمت چپ بدن آقای شهابی “بی حس” شده است و مسئولان زندان و دادستانی اجازه نمی‌دهند او در بیمارستان بستری شود.

مریم ماسوری، خواهر سعید ماسوری، زندانی دیگر هم به کمپین بین المللی حقوق بشر ایران گفته است که معده برادرش خونریزی کرده است.

اعضای خانواده چند زندانی سیاسی دیگر هم از وضعیت آنها ابراز نگرانی کرده‌اند و گفته‌اند مقام‌های قضایی به هیچ یک از درخواست‌های آنان پاسخ نمی‌دهند.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل گفته است محروم کردن زندانیان از تماس با خانواده و وکیل و محرومیت از دسترسی به امکانات درمانی “خلاف قوانین بین‌المللی” است.

بی بی سی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>