نوشته شده در ملیت ها توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

شش حزب کرد مخالف جمهوری اسلامی انتخابات را تحریم کردند

شش حزب کورد روژهلات کوردستان  مستقر در باشور کوردستان ضمن بایکوت انتخابات ایران از مردم خواستند تا در انتخابات شرکت نکنند. لازم به ذکر است احزاب دیگر روژهلاتی هنوز انتخابات را تحریم نکرده و در ضمن بعضی از آنها شرکت کردن و یا بایکوت را به مردم داخل واگذار نموده اند.

 

امروز پنج شنبه هر شش حزب کوردی روژهلاتی در مرکز حزب کومله در منطقه زرگوزه سلیمانیه جلسه‌ای برگزار کردند. ودر این جلسه کومله زحمتکشان کوردستان، حزب دمکرات کوردستان، سازمان انقلابی زحمتکشان کوردستان ایران، سازمان خبات کوردستان ایران، حزب دمکرات کوردستان ایران، نهاد کوردستانی حزب کمونیست ایران برای اتخاذ موضعگیری مشترک در انتخابات آتی جمهوری اسلامی ایران جلسه ای برگزار کردند.

هر شش حزب کوردی در مورد شرکت در انتخابات موضعگیری مشترکی از خود نشان دادند و از مردم خواستند که در انتخابات شرکت نکنند.

در کنفرانس خبری مشترک ابراهیم علیزاده دبیر کل نهاد کوردستانی حزب کمونیست ایران بیاننامه مشترک را قرائت نمود و اعلام کرد:” ما امروز برای دومین بار دور هم جمع شدیم و تمامی ابعاد انتخابات آتی ایران را مورد بحث و بررسی قرار دادیم که قرار است در ۲۹ اردیبهشت صورت گیرد. در این جلسه تمامی احزاب و جریانات حاضر در جلسه تصمیم به تحریم انتخابات آتی ایران نمودند

وی در ادامه سخنان خود ابراز داشت  آنچه که در ایران میگذرد با هیچ ملاکی نمیتوان آنرا انتخاب آزاد نامید در حالی که فعالیت احزاب سیاسی مخالف رژیم ممنوع شده و آزادی بیان جرم و تاوان شناخته میشود و احاد مردم کوردستان از ابتدایترین حقوق ملی و انسانی خود محروم هستند.”

وی در بخش دیگری اظهار کرد که انتخابات ایران، یعنی محروم کردن مردم  از حق  تعیین سرنوشت خود و یکی از دلایل طولانی شدن عمر جمهوری اسلامی ایران و نظام تحمیلی است بدین منظور بهتر است که مردم در انتخابات آتی رئیس جمهوری  و شوراها شرکت نکنند و این موضعگیری پاسخی است برای سیاستهای انکارانه رژیم در حق ملت کورد.

 گزارش رادیو فردا در این زمینه:

حزب دموکرات کردستان، کومه‌له زحمتکشان کردستان، کومه‌له کردستان ایران، حزب دمکرات کردستان ایران، سازمان خبات کردستان ایران، و کومه‌له شاخه حزب کمونیست ایران این بیانیه تحریم را امضا کرده‌اند.

به گزارش وب سایت حزب دمکرات کردستان ایران، این گروه‌های سیاسی کرد گفته‌اند، انتخابات روز ۲۹ اردیبهشت که توسط حکومت ایران برگزار می‌شود «تحت هیچ معیار دمکراتیک و مدرنی» نمی‌تواند انتخابات آزاد تلقی شود.

در این بیانیه آمده است: «در شرایطی کە احزاب مخالف در ایران غیرقانونی اعلام شدە‌اند و از فعالیت آنها جلوگیری می‌شود، ابراز آزادانە عقیدە در ایران جرم انگاشتە می‌شود و ملت کرد از ابتدایی‌ترین حقوق خود محروم است مشارکت در این انتخابات متضمن تهی کردن شهروند کرد از حق تعیین سرنوشت خود است و بە عنوان عاملی در راستای تداوم حاکمیت مستبد و دیکتاتور جمهوری اسلامی عمل می‌کند.»

این گروه‌ها مخالف حکومت ایران از شهروندان کرد خواسته‌اند تا در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها شرکت نکنند.

در همین زمینه آرش صالح، نماینده حزب دمکرات کردستان ایران در آمریکا به رادیو فردا گفت: «این یک اقدام بی‌سابقە است کە کلیە احزاب اصلی کردستان ایران یک بیانیە مشترک سیاسی امضا می کنند و یک اقدام مشترک سیاسی رو دنبال می کنند. هر شش حزب یک صدا از مردم کرد می‌خواهند کە از حاضر شدن پای صندوق‌های رای در انتخابات شوراها و ریاست جمهوری خودداری کنند.»

او اضافه کرد: «شرایط ساختاری جهت اینکە انتخابات و یا حتی شکاف موجود بین جناح‌های سیاسی در ایران بتواند بە پیادە شدن دمکراسی کمک بکند بە هیچ وجە در ایران امروز مهیا نیست. تاریخ دو دهە پیش جمهوری اسلامی این واقعیت را نشان می‌دهد کە علی رغم مشارکت‌ها، رای دادن‌ها و شکاف‌های موجود در میان برخی نخبە‌های سیاسی، حاکمیت قادر بودە کە روز بە روز تمرکز قوا را در دستان خامنەای، بیت و سپاه بیشتر کند.»

حکومت جمهوری اسلامی ایران از نخستین ماه‌های پس از انقلاب ۱۳۵۷ این احزاب مخالف کرد را غیرقانونی اعلام کرد و هرگونه فعالیت آنها ممنوع شد.

عبدالرحمن قاسملو، رهبر حزب دمکرات کردستان در سال ۱۳۵۸ با نامزدی در انتخابات خبرگان قانون اساسی توانست که از آذربایجان غربی انتخاب شود اما از راهیابی به این مجلس باز ماند.

انتخابات ریاست جمهوری ایران با حضور شش نامزد تایید صلاحیت شده توسط شورای نگهبان همزمان با انتخابات شوراهای شهر و روستا در روز ۲۹ اردیبهشت برگزار می شود.

منبع : کردانه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>