نوشته شده در خبرو گزارش٬گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

هشدار در مورد بروز فاجعه انسانی در آذربایجان. زلزله زدگان به چادر و غذا نیاز دارند/ کشته ها بیش از هزار نفرند

هشدار در مورد بروز فاجعه انسانی در آذربایجان. زلزله زدگان به چادر و غذا نیاز دارند/ کشته ها بیش از هزار نفرند

 هشدار در مورد بروز فاجعه انسانی در آذربایجان
۱۳۹۱/۵/۲۳
تعداد کشته شدگان تنها در چند ده در یک بخش ۳۰۰ نفر بوده است/ در مجموع بیش از ۵۰۰ روستا بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شده‌اند/ مشاهدات خبرنگار ایلنا از نبود غذا و داروی کافی درمناطق زلزله زده حکایت دارد.
ایلنا: در حالی که آخرین آمار کشته شدگان در زلزله استان آذربایجان شرقی ۳۰۶ مورد اعلام شده است اما پیگیری‌های خبرنگار ایلنا حکایت ازنادرست بودن این آماردارد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایلنا، زلزله در چهار شهرستان هریس، کلیبر، اهر و ورزقان به وقوع پیوسته است که کلیبر نسبت به شهرستان‌های دیگر کمتر آسیب دیده است.

بنابراین گزارش شهرستان هریس، اهر و ورزقان به ترتیب ۹۶، ۳۲۵ و۱۱۰روستا دارد که تقریبا بیشتر آن‌ها با خاک یکسان شده است.

این گزارش حاکی است در مجموع بیش از ۵۰۰ روستا بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شده‌اند و آمار کشته شدگان در این زلزله بیش از آن چیزی است که توسط مسئولان در رسانه‌ها اعلام شده است.
تنها، نگاهی به تلفات بخش هریس که در آن ۹۶ روستا وجود دارد که نزدیک به ۸۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب داشته‌اند نشان می‌دهد که آمار تلفات بیش از آن چیزی است که توسط مسئولان اعلام می‌شود؛ روستای قره‌بلاغ ۶۰ نفر، با جاباش۶۰ نفر، دغ دغان ۱۰ نفر، مشیر آباد ۸ نفر، دیبلکی۱۱ نفر، کویج۴۰ نفر، نچاران ۶۰نفر و آوشاد ۲ نفر.

هنگامی که مجموع کشته شدگان زمین لرزه اخیر تنها در یک بخش هریس به ۲۵۱ نفر بالغ می‌شود اعلام آمار رسمی ۳۰۶ نفر کشته اندکی تامل بر انگیز است.

همچنین درحالی که روزگذشته یک مقام مسئول از عدم هرگونه مشکلی درزمینه غذا و دارو برای زلزله زدگان سخن گفته بود و از هرگونه کمک داخلی وخارجی اعلام بی‌نیازی کرده بود این مشاهدات خبرنگار ایلنا از نبود غذا و داروی کافی درمناطق زلزله زده حکایت دارد.

براساس این گزارش حتی بسیاری از روستا‌ها چند ساعت بدون غذا به سر می‌بردند به طوری که مردم مراجعه و طلب غذا می‌کردند.

این گزارش می‌افزاید: ازآنجایی که بیشتر روستاهای زلزله زده در بلندی کوه‌ها قرار دارند به نظرمی رسد در توان دولت نیست که این ۵۰۰ روستا را از نظر غذا و دارو پوشش دهد و نیاز به کمک‌های گروه‌های داوطلب مردمی ضروری به نظر می‌رسد.

بنابر این گزارش در صورت ادامه این وضعیت و عدم ارسال غذا و داروی کافی به زلزله زدگان، احتمال بحران و بروز فاجعه انسانی قابل پیش بینی است.

کشته ها بیش از هزار نفرند
سایت کلمه به نقل از خبرنگار خود در تبریز ضمن انتقاد شدید از نحوه ی خبررسانی حکومت در مورد این زلزله نوشته است که تعداد قربانیان این زلزله از هزار نفر بیشتر هستند.
این سایت نوشته است: نه تنها خبرهای زلزله در چین و ایران به اندازه هم در زیرنویس های شبکه خبر نقل می شوند، بلکه رادیو و تلویزیون پروایی از این هم ندارند که به جای تصاویر ویرانی های اهر و هریس و ورزقان، تصاویر قدیمی درگیری های فلسطینی ها با نظامیان اسرائیلی را به قصد تبلیغ راهپیمایی روز قدس پخش کنند و یا عامدانه خبر دروغ بگویند و از آرامش منطقه و رسیدگی کامل به آسیب دیدگان زلزله و پایان عملیات امداد و نجات سخن به میان آورند و با پخش طنز مبتذل «خنده بازار»، روحیه ی مردم سوگوار را پس از زلزله به سخره بگیرند.
گزارش خبرنگار کلمه از تبریز حاکی از آن است که خلاف اخبار و گزارش های رسانه های رسمی و حکومتی، آمار کشته ها به مراتب بیشتر از رقم اعلام شده است، به طوری که برخی پزشکان حاضر و افراد مطلع از عدد بیش از هزار نفر برای قربانیان صحبت می کنند و حتی یکی از پزشکان بیمارستان شهدای تبریز از مرگ بالغ بر هزار و پانصد نفر بر اثر زلزله روز شنبه سخن می گوید.
بر اساس این گزارش، یکی از پزشکان حاضر در منطقه که شخصا به روستاهای تخریب شده بر اثر زلزله نیز تردد داشته، به خبرنگار کلمه می گوید تعداد کشته شدگان زلزله اخیر تاکنون بیش از ۱۵۰۰ نفر بوده است. این در حالی است که پیش از این هم یک نماینده سابق مجلس به آمار غیررسمی نزدیک به هزار نفری قربانیان زلزله اشاره کرده بود.
این گزارش حاکی است در بیمارستان شهدای تبریز، آشپزخانه و سالن کنفرانس هم به دلیل مراجعه بالای مصدومان و مجروحان زلزله، به استقرار و بستری شدن آسیب دیدگان اختصاص یافته اند.
یکی از پزشکان این بیمارستان در گفت و گو با خبرنگار کلمه، گفته است که تعداد مراجعین به بیمارستان پس از زلزله اخیر حدود ۴۵۰ نفر بوده که در شب و روز گذشته بیش از ۵۰ عمل جراحی بزرگ ناشی از انواع شکستگی بر اثر زلزله اخیر در این بیمارستان صورت گرفته است.
این پزشک تاکید می کند که کادر پزشکی بیمارستان در حالت آماده باش هستند و بیشترین تعداد بستری شدگان زلزله اخیر در همین بیمارستان جای گرفته اند. با این حال تعداد دیگری از مجروحان نیز در شهرستان های اردبیل و ارومیه منتقل شده اند.
به گزارش خبرنگار کلمه از تبریز، صحنه هایی تلخ و دردناک از آسیب دیدگان زلزله در بیمارستان شهدای تبریز قابل مشاهده است؛ برخی با جنازه ای مبهوت به گوشه ای وامانده و یکی هم پدری است که از روستای زلزله زده ی علویق که از سهل انگاری مسوولان در رسیدگی به زلزله زدگان معترض است.
این پدر در گفت و گو با کلمه، با بغض و اشک از فرزند ۶-۷ ماهه اش می گوید که به دلیل تاخیر در امدادرسانی، جنازه اش را با دستان خود از زیر آوار بیرون کشیده و حالا هم پشت در اتاق عمل این بیمارستان منتظر شنیدن خبری از حال فرزند دیگرش است که ۹ سال دارد.

او با بیان اینکه فرزند دیگری هم دارد که در بیمارستان اهر بستری است، با گریه می گوید: حال فرزندم را دیدید که چگونه است؟ زلزله ۵ عصر رخ داد و تازه امروز ساعت ۲ پتو آوردند، هنوز تیم پزشکی به روستای ما نرسیده است. همراهش هم می گوید: مردم خودشان به داد هم رسیدند. روستای ما کاملا با خاک یکسان شده است.
این گزارش می افزاید: اتاق های بیمارستان بوی درد و زخم آوار گرفته اند. تعداد دیگری از کودکان شب گذشته در این بیمارستان در وضعیت وخیمی به سر می بردند که تلاش پزشکان برای احیا بر روی بدن آنان جواب نداده و جان باخته اند. مجروحانی از سنین مختلف را می بینی؛ پیر و جوان، و برخی که وخامت حالشان نشان می دهد عمرشان دیری نمی پاید.
خبرنگار کلمه از بیمارستان دیگر تبریز، بیمارستان امام رضا نیز گزارش می دهد که پزشکان آن، تعداد مراجعین بعد از زلزله را ۳۰۹ نفر اعلام می کنند که ۲۱ نفر از آنها در بیمارستان و ۲۰ نفر در راه جان باخته اند، ۱۱۴ نفر هم بستری شده و بقیه هم سرپایی معالجه شده اند.
کمبود نان و موارد خوراکی و نیز آب آشامیدنی هم مشکلی است که در اکثر گزارش ها از مناطق زلزله زده به آن اشاره می شود، از جمله عصر ایران که گزارش داده: در ورودی شهر ورزقان کامیون های حامل بیسکویت و آب معدنی به چشم می خورند. مردم زلزله زده به دنبال کامیون در حال حرکت می دوند و از داخلشان مواد خوراکی می گیرند.
این گزارش همچنین با اشاره به اینکه ورزقان دو بخش و ۱۶۰ روستا دارد، آمار کشته های برخی از این روستاها را به این ترتیب اعلام کرده است: روستای زنج آباد ۱۴ کشته، روستای شخملو ۳۵ کشته، میرزا علی کندی ۱۴ کشته و علی بیک دی ۶ کشته. خبرنگار عصرایران با اشاره به کمبود نان در این مناطق به عنوان نکته ای که زلزله زدگان از آن شکایت می کنند، فرآیند اسکان در ورزقان صورت گرفته اما افراد محلی گزارش می دهند که با گذشت ۲۴ ساعت از زلزله، در برخی از روستاهای بین ورزقان و اهر فرآیند امدادرسانی آغاز نشده است! این افراد می گویند که اکثر روستاها تخریب شده اند و با این حال نه چادری برای زلزله زدگان ارسال شده و نه کمکی برایشان فرستاده شده است.
صدها راس دام بر اثر زلزله آذربایجان شرقی تلف شدند

در این حادثه تعداد قابل توجهی از واحدهای کوچک دامداری روستائی در شهرستان ورزقان صددرصد تخریب گردیده است.
تبریز – ایلنا: معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از تلف شدن صدها راس دام سبک و سنگین بر اثر زلزله در شهرستانهای اهر ، ورزقان و هریس خبر داد.
به گزارش ایلنا، مهندس غفور عبدالهی در حاشیه جلسه کارگروه خشکسالی و مخاطرات کشاورزی آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه در پی وقوع زلزله ۲۱ مردادماه در شهرستان های اهر، ورزقان و هریس به بسیاری از دامداریهای کوچک روستائی خسارت ۲۰ الی ۱۰۰درصدی وارد شده است افزود: در این حادثه تعداد قابل توجهی از واحدهای کوچک دامداری روستائی در شهرستان ورزقان صددرصد تخریب شده است.
وی با بیان اینکه تهیه برآورد کلی از زیرآوارماندن صدها راس گوسفند، بز، بره، بزغاله و گاو توسط سه اکیپ اعزام شده به مناطق زلزله زده در دست تهیه است، افزود: تنها در یکی از این حوادث ، ۱۴۰ راس دام سبک یکی از اهالی به علت ریزش کوه در ییلاق گوجه بل در نزدیکی روستای گوره درق از توابع شهرستان اهر تلف شده اند.
عبدالهی با بیان اینکه بسیاری از دام ها بعلت غیرقابل درمان بودن در حال ذبح شدن می باشند ادامه داد: پس از بازرسی کارشناسان ، لاشه ها جمع آوری و دفن بهداشتی می گردند و محل آوار ضد عفونی می شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به اینکه تمام دامهای تلف شده توسط ماموران سازمان جهادکشاورزی استان در حال جمع آوری است، افزود: آمار دقیق دامهای تلف شده بر اثر زلزله در آذربایجان شرقی برای تصمیم‌گیری نهایی به وزارتخانه و ادارات مربوطه ارسال خواهد شد.

وی با بیان اینکه زمین‌لرزه اخیر درآذربایجان شرقی به بخشهای مختلف دامی از جمله تلف شدن دامها ، تخریب دامداریهای روستایی، مکانهای دامی روستایی و مرغداری خسارت وارد کرده است ادامه داد: واحدهای دامداری و مرغداری که بیمه شده اند از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی ، غرامت تعلق می گیرد.

۱۳۹۱/۵/۲۳

۱۲هزار واحد مسکونی روستایی در زلزله اخیر خسارت دیده است
وزارت بهداشت یکی از کارگروه‌های ۱۴ گانه ما است و وزیربهداشت باید آمار و اطلاعات مبنی بر کشته شدن ۳۰۶ تن در اهر، هریس و ورزقان را ابتدابه ستاد بحران می‌دادند نه اینکه این آمار مستقیم در خروجی خبرگزاری‌ها قرار می‌گرفت.

ایلنا: معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران گفت: حدود ۱۲ هزار واحد مسکونی روستایی در ۴ شهرستان هریس، ورزقان، اهر، کلیبر خسارت دیده اند که باید بازسازی شوند.

مرتضی اکبرپور در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به آخرین آمار درباره خسارت وارده به مناطق زلزله زده گفت: ۴ شهرستان هریس، ورزقان، اهر، کلیبر شامل ۲۰۰ روستا است که از این تعداد، ۶۰ روستا ۱۰۰ درصد تخریب وکاملا با خاک یکسان شده است و۱۴۰روستای دیگر نیز از ۴۰ تا ۶۰ درصد تخریب شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه برای ارزیابی خسارت اماکن مسکونی در مناطق زلزله زده ۴۰ اکیپ فنی فعال شده است، افزود: این اکیپ‌ها در سطح این ۲۰۰ روستا خسارت‌های وارده را بررسی می‌کنند و با این وجود خسارت‌ها به تفکیک شهرستان‌ها وروستا‌ها ظرف یکی دو روز آینده اعلام خواهد شد.

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران همچنین در واکنش به آماراعلامی وزیر بهداشت مبنی بر کشته شدن ۳۰۶ تن گفت: در مورد اطلاع رسانی در مواقع بحرانی بعد از وقوع زلزله بم به این نتیجه رسیدیم که آمار‌ها تنها از یک منبع اعلام می‌شود و خطا‌های گذشته دوباره تکرار نشود.

اکبرپورادامه داد: درزلزله بم آمار کشته شدگان از ۲۷ هزار تا ۴۵ هزار آمار اعلام می‌شد و حتی دربرخی مواقع آمار‌ها بیشتر از خود مردم بم بود و این مشکلات از آنجا ناشی می‌شدکه مراجع متعددی آمار‌ها را اعلام می‌کردند.

وی با بیان اینکه تنها آمارهایی را که از مدیریت ستاد بحران استان می‌گیریم برای ما ملاک است، افزود: اگر آمار کشته شدگان تغییر یابد، این آمارباید از سوی مدیریت ستاد بحران استان اصلاح و به ما اعلام شود ازهمین رو آخرین امار رسمی درمورد کشته شدگان همان۲۲۷ نفراست.

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران تصریح کرد: اگرچه وزارت بهداشت می‌تواند بهترین و جدید‌ترین اطلاعات را در این زمینه بدهد اما باید این اطلاعات را در ابتدا به سازمان بحران ارجاع و از سوی این نهاد اعلام شود زیرا تنها ستاد بحران استان باید آمار تلفات را اعلام کند.

اکبرپور خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت یکی از کارگروه‌های ۱۴ گانه ما است و وزیربهداشت باید آمار و اطلاعات را به ستاد بحران می‌دادند نه اینکه این آمار مستقیم در خروجی خبرگزاری‌ها قرار می‌گرفت.

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران ادامه داد: البته هماهنگی‌ها در این زمینه در حال انجام است تا عزیزان به سمت یک وحدت رویه حرکت کنند.

به گفته وی باید به سمتی برویم که اطلاع رسانی تنها ازسوی یک نهاد صورت بگیرد زیرا پراکندگی باعث افزایش شایعات می‌شود و به طورحتم تبعاتی خواهد داشت.

اکبرپور در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود در مناطق زلزله زده کمبود غذا و دارو وجود دارد، تصریح کرد: ممکن است که این کمبود‌ها احساس شود اما مقطعی است زیرا امکانات از تبریز و شهرستان‌های اطراف به مناطق زلزله زده می‌رسد.

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران ادامه داد: ممکن است ترانزیت، ارسال و هماهنگی‌هایی که از شهرستان‌ها صورت می‌گیرد برخی مواقع تاخیر داشته باشد.

وی با بیان اینکه این مشکلات طبیعت یک بحران است، افزود: شرایط بحرانی شرایط عادی نیست و دوستان در مناطق زلزله زده باید با سعه صدر عمل کنند.
۱۳۹۱/۵/۲۳

گزارشی از مشکل ترافیکی و انسداد راه‌ها در مناطق زلزله زده نداشتیم

علاوه بر شهر‌ها و روستاهای زلزله زده، تمامی نیروهای ما در سطح استان در آمادگی کامل هستند و همه مسائل در سطح استان رصد می‌شود تا مشکلی برای مردم پیش نیاید.

ایلنا: رئیس پلیس ترافیک شهری گفت: تمامی نیروهای ما در سطح استان در آمادگی کامل هستند و تا کنون گزارشی از مشکل ترافیکی و انسداد راه‌ها در مناطق زلزله زده نداشتیم.

سرهنگ محسن مهرایی رئیس پلیس ترافیک شهری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا گفت: محورهای مواصلاتی مناطق زلزله زده در آذربایجان شرقی از‌‌ همان ابتدای وقوع زلزله کنترل شد و امدادرسانی از طریق راه‌ها با همکاری پلیس راه انجام گرفت.

وی ادامه داد: در داخل شهر‌ها نیز تدابیر ویژه ترافیکی اندیشیده شد و گزارشی از مشکل ترافیکی و انسداد راه‌ها نداشتیم.

رییس پلیس ترافیک گفت: برخی از راه‌های صعب العبور در روستا‌ها با مشکلاتی مواجه بودند که با همکاری پلیس راه و اداره راه بر طرف شد و تا این لحظه گزارشی از انسداد راه‌ها نداشتیم.
وی تاکید کرد: علاوه بر شهر‌ها و روستاهای زلزله زده، تمامی نیروهای ما در سطح استان در آمادگی کامل هستند و همه مسائل در سطح استان رصد می‌شود تا مشکلی برای مردم پیش نیاید.

انتقاد زلزله زدگان اهر از وضعیت امداد رسانی/ مدیریت بحران پشت درهای بسته
۱۳۹۱/۵/۲۳

اهر – خبرگزاری مهر: مردم مناطق زلزله زده شهرستان اهر برای دریافت کمک و امکانات مورد نیاز دچار مشکلات فراوانی هستند.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی، مردم مناطق زلزله زده شهرستان اهر پس از ۴۳ ساعت از زمان وقوع زلزله اولیه در این شهرستان همچنان در انتظار اسکان در چادرها هستند. برخی از مردم با بیان اینکه برای دریافت چادر مشکل دارند، گفتند: فرمانداری باید پاسخ گو باشد که چرا تا به حال نتوانسته اسکان اولیه را برای مردم زلزله زده مهیا کند.

علی امتی با اشاره به اینکه اسکان مردم منطقه باید ساماندهی شود، تصریح کرد: منازل مردم به خاطر زلزله آسیب دیده و در محلاتی که به منازل مسکونی آسیب نرسیده مردم به دلیل ترس از احتمال وقوع پس لرزه ها منزل خود را ترک کرده اند اما تاکنون موفق به دریافت اسکان اولیه نشده اند.

گفتنی است هم اکنون ستاد مدیریت بحران استان آذربایجان شرقی بدون حضور خبرنگاران در پشت درهای بسته جلسه ای برگزار کرد.

یکی دیگر ازحادثه دیدگان کنندگان درگفتگو با خبرنگارمهر با بیان اینکه تشکیل جلسه دردی از مردم و زلزله زدگان را دوا نمی کند گفت: تشکیل جلسه باید برای رفع مشکلات مردم کارساز و کاربردی باشد و درغیر این صورت مشکلی از مردم مرتفع نمی شود.

وی با بیان اینکه مردم برای تامین اسکان اولیه خود در مضیقه هستند ادامه داد: جلسات تا زمانی که به صورت عملی مشکلات مردم را حل نکند حالت آزمایشی داشته و شهروندان از تشکیل چنین جلساتی ناراضی هستند.

وی ادامه داد: مردم از صبح زود برای دریافت مواد غذایی و اسکان اولیه پیگیر هستند اما تاکنون پاسخی مناسب دریافت نکرده اند.

در حالی که فرماندار اهر پیش از این در گفتگو با خبرنگارمهر از ایجاد دو کمپ برای اسکان مردم شهر اهر خبر داده بود، اما شهروندان زلزله زده اهری از صبح امروز برای رساندن مشکلات و نیازهای خود به گوش مسئولین و دریافت کمک ها و مساعدت های مورد نیاز دچار مشکل هستند.
زلزله زدگان به چادر و غذا نیاز دارند/ قبل از سرما بازسازی ها انجام شود
تبریز۱۳۹۱/۵/۲۳ – خبرگزاری مهر: نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس ضمن انتقاد از نحوه امدادرسانی نیروهای امدادی در این شهرستان گفت: مردم زلزله زده شهرستان ورزقان نیازمند چادر برای اسکان و غذا و آب هستند.
اله ویردی دهقانی صبح امروز دوشنبه زلزله در گفتگو با خبرنگاران گفت: امروز وارد سومین روز حادثه زلزله در ورزقان می شویم و این در حالی است که مردم بیشتر روستاهای حادثه دیده چادر برای اسکان شبانه و مواد غذایی مناسب برای خوردن و آشامیدن ندارند.وی افزود: دغدغه مردم زلزله زده حفظ سلامت فرزندانشان است ولی متاسفانه امکانات غذایی مناسبی برای آنها در دسترس نیست.نماینده مردم شهرستان ورزقان در مجلس شورای اسلامی گفت: از مسئولان انتظار می رود با هماهنگی بیشتری به درد مردم برسند .وی مهمترین خواسته خود به عنوان نماینده مردم را آغاز سریع بازسازی مناطق زلزله زده عنوان کرد و گفت: فصل سرما در این استان و شهرستان زود از راه می رسد و مسئولان باید اقدامات لازم برای اسکان دائم و امن زلزله زدگان را سریع انجام دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>