نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

حضور مجازی دیوید هاروی در همایش بین‌المللی زنان تهران علی‌رغم اعتراض‌ها

دیوید هاروی از طریق ویدئو کنفرانس به سخنرانی در همایش بین‌المللی «زنان و زندگی شهری» پرداخت. پیش از این، تعدادی از فعالان اجتماعی، دانشجویی و چپ‌گرای ایران نسبت به حضور او در این همایش معترض بودند.

نخستین همایش بین‌المللی «زنان و زندگی شهری» یک‌شنبه ۲۱ آذرماه در سالن اجتماعات برج میلاد تهران و به ریاست «زهرا سادات مشیر»، مشاور شهردار پایتخت در امور بانوان برگزار شد. دیوید هاروی، نظریه‌پرداز مارکسیست بریتانیایی قرار بود تا در این نشست به عنوان سخنران حضور داشته باشد.

دیوید هاروی استاد ممتاز جغرافیا و انسان‌شناسی در دانشگاه نیویورک است. مهم‌ترین ابداعات نظری او به اشکال مختلف «تولید مکان» در سرمایه‌داری و رابطه بین جغرافیای شهری و سرمایه می‌پردازد. خوانش او از «سرمایه» کارل مارکس نیز مشهور است. از آثار او می‌‌توان به «عدالت اجتماعی و شهر»، «شهری‌شدن سرمایه» و «تاریخ مختصر نولیبرالیسم» اشاره کرد که همگی در ایران ترجمه و منتشر شده‌اند.

خبر حضور هاروی واکنش برخی از فعالان چپ‌گرا را به همراه داشت. عده‌ای در نامه‌ای سرگشاده خطاب به او خواستار عدم حضورش در برج میلاد شدند و به سیاست‌های نولیبرال شهرداری تهران و نیز تبعیض علیه زنان، خشونت نسبت به دست‌فروشان و … اشاره کردند.

خبرگزاری «تسنیم» وابسته به سپاه پاسداران در مطلبی در روز یکشنبه دانشجویان چپ معترض به حضور هاروی را «تخیلی، تقلبی، وطنی» خواند. خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران، با انتقاد از سکوت فعالان چپ‌گرا در برابر «سیاست‌های نولیبرالی» دولت روحانی، نامه آنها به هاروی و انتقاد از شهرداری تهران به عنوان نماد سرمایه‌داری در آن را در راستای حمایت از دولت روحانی خواند و دلیل ادعای خود را امکان حضور قالیباف، شهردار تهران به عنوان رقیب روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده خواند.

با این حال، اگرچه دیوید هاروی به تهران نیامد، اما به شکل مجازی و از طریق ویدئو کنفرانس در این همایش شرکت کرد. سخنرانی او در کنار همکار زن خود که با حجاب ظاهر شد، بار دیگر اعتراض‌ فعالان چپگرا و دیگران را در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت.

منبع : رادیو زمانه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>