- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

تجمع دانشجویان دانشگاه‌های شریف و امیرکبیر در اعتراض به قانون سنوات تحصیلی

Posted By admin On مهر ۵, ۱۳۹۵ @ ۷:۵۱ ق.ظ In دانشجویی | 1 Comment

[1] [2]دانشجویان دانشگاه شریف و دانشگاه امیرکبیر تهران امروز در تجمع‌هایی در دانشگاه‌های خود، به قانون سنوات تحصیلی اعتراض کردند.

بر اساس این قانون، دوره رایگان تحصیل در دانشگاه‌های سراسری در مقطع کارشناسی چهار سال و در مقطع کارشناسی ارشد دو سال است و در صورتی که درس دانشجو در این مدت تمام نشود، برای مدت اضافه باید پول پرداخت کند.

همچنین بر اساس این قانون، امکانات رفاهی رایگان، از جمله خوابگاه هم به دانشجویانی که تحصیلشان بیشتر از موعد مقرر طول بکشد اختصاص پیدا نخواهد کرد.

این قانون در سال ۱۳۹۳ تصویب شد، اما قرار شده که برای ورودی‌های سال‌های ۹۱، ۹۲ و ۹۳ هم اعمال شود. دانشجویان معترض می‌گویند دانشجویانی که در سال‌های قبل از تصویب این قانون وارد دانشگاه شدند، ممکن است برنامه‌ریزی کرده باشند که به عنوان مثال برای ده ترم (پنج سال) دوره کارشناسی را تمام کنند و عطف به ماسبق شدن قانون باعث می‌شود که آنها متحمل هزینه‌های اضافه‌ای شوند که برایش برنامه‌ریزی نکرده بودند.

همچنین دانشجویان معترض می‌گویند در بسیاری از موارد، تمام کردن دوره کارشناسی در چهار سال و دوره کارشناسی ارشد در دو سال ممکن نیست. برخی دروس ممکن است تنها یک بار در سال ارائه شوند، تحقیق یک دانشجو ممکن است طول بکشد، و یا دانشجو به دلیل برخی مشکلات نتواند در طول دوره مشخص شده در همه درسهایش قبول شود.

احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر امروز به خبرگزاری ایسنا گفت که بر اساس قانون شورای عالی انقلاب فرهنگی، دوره کارشناسی باید چهار سال باشد و “در هیچ کجا ذکر نشده که کارشناسی پنج سال است.”

آقای معتمدی گفت دانشجویان می‌توانند در دوره کارشناسی ۱۰ ترم در دانشگاه بمانند و اخراج نمی‌شوند، اما دانشجویی که دوره تحصیلش بیش از موعد مقرر طول می‌کشد، باید هزینه‌هایش را خودش بپردازد.

آقای معتمدی همچنین در مورد خوابگاه دانشجویان گفت: “در بحث خوابگاه‌ها کدام یک از اولویت برخوردارند؟ کسانی که امسال وارد دانشگاه می‌شوند و یا کسانی که ۹ ترم در تهران بوده‌اند؟ اگر بخواهیم حقی قائل شویم، افرادی که ورودی جدید هستند واجب‌ترند. ما نمی‌توانیم مدت زیادی خوابگاه در اختیار آنها قرار دهیم.”


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/?p=15805

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2016/09/160925130651_university_624x415_ugc_nocredit.jpg

[2] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2016/09/160925130549_university_624x415_ugc_nocredit1.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.