نوشته شده در کارگری توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

اخبار کارگری از کارخانه های لاستیک خوزستان، نیشکر هفت تپه، مس میدوک،..

سومین روز اعتصاب و تجمع کارگران کارخانه لاستیک خوزستان!

ازروزشنبه ۱۴فروردین،حدود ۱۰۰ کارگربخش های مختلف لاستیک خوزستان واقع در چهار کیلومتری شهر گتوند برای جلوگیری از اخراج،کوتاه ترشدن دوره قراردادهای کاری وعدم پرداخت سه ماه حقوق وعیدی در اعتصاب بسرمی برند.
این کارگران روزیکشنبه۱۵فروردین مقابل ساختمان فرمانداری گتوند تجمع کردند وازصبح روز دوشنبه۱۶فروردین با اجتماع در مقابل کارخانه ومسدود کردن راه ورودی،اجازه ورود و خروج به داخل کارخانه را نمی دهند.
این کارگران معترض که ورودی کارخانه لاستیک خوزستان را از صبح دوشنبه مسدود کرده و اجازه ورود و خروج به داخل کارخانه را نمی دهند افزودند:در نخستین روزهای سال جدید تعداد ۲۵ نفر از کارگران این کارخانه اخراج شده و در برنامه تعدیل نیرو قرار دارند که این اقدام موجب نگرانی سایر کارکنان بخش های مختلف این شرکت شده است . به گزارش۱۶فروردین ایرنا،کارکنان بخش های مختلف کارخانه لاستیک خوزستان در شهرستان گتوند با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت شغلی خود اظهار داشتند:تعدادی از کارکنان این شرکت در آستانه اخراج قرار دارند.
چند تن از این کارگران معترض ضمن تشریح شرایط سخت و طاقت فرسای کاری در این کارخانه اظهار داشتند: کارگران بخش های مختلف شرکت لاستیک خوزستان سالهاست در شرایط سخت و با حقوق و مزایای ناچیز مشغول بکار بوده اما مدیریت شرکت مذکور در صدد است تا تعدادی از کارگران را به بهانه تعدیل نیرو اخراج کند.
این کارگران معترض که ورودی کارخانه لاستیک خوزستان را از صبح دوشنبه مسدود کرده و اجازه ورود و خروج به داخل کارخانه را نمی دهند افزودند:در نخستین روزهای سال جدید تعداد ۲۵ نفر از کارگران این شرکت اخراج شده و در برنامه تعدیل نیرو قرار دارند که این اقدام موجب نگرانی سایر کارکنان بخش های مختلف این شرکت شده است.
به گفته آنان در حالیکه حقوق پرداختی به آنان در سال ۱۳۹۰ رقمی بین ۱۲ تا ۱۶ میلیون ریال بوده این مبلغ در سال ۹۴ به حدود ۱۱ میلیون ریال کاهش یافته است ضمن اینکه حدود ۳۰۰ نفر از کارگران این شرکت حقوق سه ماهه آخر سال ۹۴ و نیز عیدی پایان سال را دریافت نکرده اند. این کارگران با گله مندی از تغییر قرارداد اشتغال خود از یکساله به قراردادهای ۴۵ روزه ، یک ماهه و بعضا ۱۵ روزه در اواخر سال ۹۴ اظهار داشتند:برخی کارکنان این شرکت با ۱۹ سال سابقه کار که اکنون در آستانه بازنشستگی قرار دارند در وضعیت شغلی مبهمی بسر می برند و بیم آن می رود اخراج شده و یا به پیمانکار واگذار شوند.
کاهش هزینه و افزایش بهره وری ، انتقال دفتر مرکزی شرکت لاستیک خوزستان از تهران به استان خوزستان و استفاده از نیروهای بومی ، حذف مدیران پروازی ، ساماندهی وضعیت نابسامان پیمانکاری و تعویض پیاپی پیمانکاران ،پرداخت به موقع حقوق و مزایای کارگران ، اصلاح وضعیت قراردادهای پرسنلی و بلند مدت کردن آنها طبق مصوبه شورای تامین از جمله مطالبات کارگران معترض این شرکت می باشد.
فرماندار گتوند نیز در خصوص مشکلات شرکت لاستیک خوزستان گفت:شرکت مذکور به دلایل مختلف از جمله به فروش نرفتن محصول تولیدی و انباشت محصول تولیدی در انبارهای شرکت و نبود بازار فروش ، پرداخت نشدن مطالبات میلیاردی شرکت از سوی کارخانجات مختلف تولید خودرو و راه اندازی نشدن فاز دوم این کارخانه از سال گذشته پیگیر تغییر وضعیت شغلی ۲۵ نفر از کارکنان این شرکت و واگذاری آنها به پیمانکار بوده است.
سیدمجید صالحی افزود:فرمانداری شهرستان گتوند با همکاری مختلف و پیگیری مشکلات کارخانه لاستیک سازی خوزستان تا سال ۹۴ اجازه اخراج تعدادی از کارگران این شرکت را که از خانواده های نیازمند می باشند را نداده ضمن اینکه هم اکنون نیز پیگیر مشکلات این کارخانه از طریق استان ، تهران و نیاز بنیاد مستضعفان سهامدار این شرکت می باشد.
صالحی گفت:مجموعه فرمانداری و شورای تامین شهرستان گتوند تلاش می کند تا شرایطی فراهم شود کارگران شاغل در این شرکت بتوانند به فعالیت شغلی خود ادامه دهند و اخراج یا تعدیل نیرو صورت نگیرد. وی تاکید کرد:شرکت لاستیک خوزستان قصد دارد ۲۵ نفر از کارگران شاغل در این شرکت را به پیمانکار واگذار کند. فرماندار گتوند افزود: انتظار می رود مجموعه مدیریت این شرکت و مالک شرکت که بنیاد مستضعفان می باشد توجه بیشتری نسبت به مشکلات جامعه کارگری داشته باشد.
حدود ۸۰ نفر از کارگران شاغل در کارخانه لاستیک خوزستان روز یکشنبه نیز در اعتراض به مشکلات صنفی خود در مقابل ساختمان فرمانداری گتوند دست به تجمع زدند.
این کارگران از روز شنبه ۱۴ فروردین ماه از حضور در محل کار امتناع کرده و خواستار رسیدگی به مشکلات شغلی خود می باشند.
کارخانه لاستیک خوزستان در محدوده شهرستان گتوند در شمال خوزستان تولید کننده تیوپ انواع خودرو در کشور می باشد.
گفته می شود ۸۰ درصد تیوپ مورد نیاز کشور در این کارخانه تولید می شود

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی واگن سازی پلور سبز زرند مقابل کارخانه!
روز ۱۶ فروردین، ٣۹کارگر واگن سازی پلور سبز زرند که با آغاز سال جاری از کار اخراج شده اند در اعتراض به اخراجشان و برای بازگشت بکار دست به تجمع مقابل کارخانه زدند.
به گزارش ۱۶ فروردین صدای زرند، در پی اخراج کارگران در کارخانه واگن سازی پلور سبز زرند جمعی از نیروهای اخراج شده با حضور در جلوی درب ورودی این کارخانه اعتراض خود را به مسئولین و شرایط به وجود آمده اعلام کردند.
به دلیل شرایط مالی کارخانه واگن سازی زرند، مسئولین این کارخانه ۳۹ نفر از کارکنان فعال در این کارخانه را اخراج نموده اند که افراد تعدیل شده نیز برای اعتراض به شرایط به وجود آمده با تجمع در جلوی درب ورودی این کارخانه مراتب اعتراض خود را به مسئولین و مدیران کارخانه اعلام کردند.
لازم به توضیح است که کارخانه واگن سازی زرند تحت مدیریت گروه صنعتی پلور سبز (سهامی عام) یکی از شرکت‌های تابعه صندوق ذخیره فرهنگیان می باشد. این شرکت در سال ۱۳۸۱ با هدف تولید و صادرات انواع خودروهای ریلی و نیز تعمیرات جزئی و اساسی آن با جواز تاسیس ۵۰۰ دستگاه واگن در سال به ثبت رسید. این شرکت در سال ۱۳۸۲ با تاسیس کارخانجات واگن سازی زرند، در شهرستان زرند کرمان، گام مهمی در جهت نیل یه اهداف خود برداشت که متاسفانه عدم پرداخت به موقع و مناسب هزینه تولیدات این شرکت شرایط مالی نامناسبی برای این شرکت ایجاد نموده است و با مشکلات زیادی دست به گیریبان هستند.

تجمع کارگران معادن مس شهر بابک برای تبدیل وضعیت استخدامی!
ساعت ۸ صبح روز یکشنبه ۱۵ فروردین حدود ۸۰۰ نفر از کارگران پیمانکاری معادن مس شهربابک در اعتراض به شرایط نابرابر مزدی که میان آنها و دیگر همکارانشان وجود دارد، مقابل درب ورودی مجتمع میدوک تجمع کردند.
به گزارش ۱۶ فروردین ایلنا، یکی از این کارگران گفت: حدود ۸۰۰ نفر از کارگران شرکت‌های معادن مس «میدوک» و «چاه فیروزه» شهربابک استان کرمان هستیم که صبح دیروز (یکشنبه ۱۵ فروردین) نسبت به عمل نکردن مسئولان به وعده‌های داده شده مبنی بر همسان سازی حقوق و مزایای کارگران قرارداد موقت با دیگر کارگران تابع قرارداد موسوم به «۲۴۳۰» مقابل درب ورودی مجتمع تجمع کردیم.
این کارگر افزود: همه ما از طریق شرکت‌های پیمانکاری مانند مبین، اولنگ و چاه فیروزه در استخدام مجتمع مس هستیم اما شرایط نابرابری که در پرداخت مزایای مزدی ما و دیگر کارگرانی که در نظام اداری مجتمع مس قرارداد آنها تبدیل وضعیت یافته و در حال حاضر تحت عنوان ۲۴۳۰ شاغل هستند، ناراضی هستیم.
از قرار معلوم این کارگران برای پیگیری‌ این خواسته خود در سال گذشته با مسئولین اداری استان کرمان مکاتباتی داشته‌اند که تا این لحظه نتیجه مشخصی به همراه نداشته است.
به گفته این کارگران ، از ماه‌ها پیش کارفرمایان این شرکت‌ها به کارگران خود وعده تغییر وضعیت از قرارداد موقت به وضعیت امن ۲۴۳۰ را داده بودند ،اما با گذشت بیش از دوهفته از سال ۹۵ تحقق این وعده‌ها مسکوت مانده است و همچنان آنها قرارداد موقت سه ماه بسته می‌شود.

بازداشت تعدادی از کارگران مجتمع «مس میدوک»
خبرگزاری ایلنا – ۱۷/۰۱/۱۳۹۵
براساس اطلاعاتی که از طریق منابع خبری ایلنا در منطقه شهربابک استان کرمان بدست آمده است، ظاهرا جلب و بازداشت این کارگران با اعتراض صنفی اخیر کارگران شاغل در مجتمع مس میدوک در ارتباط بوده است.
در جریان این تجمع صنفی که در روز ۱۵ فروردین (یکشنبه) مقابل مجتمع مس می‌دوک برپا شده بود، حدود ۸۰۰ نفر از کارگران پیمانکاری معادن مس شهربابک در اعتراض به شرایط نابرابر مزدی که میان آن‌ها و دیگر همکارانشان وجود دارد، معترض شده‌ بودند.
گفته می‌شود بازداشت شدگان که شمار آن‌ها تا این لحظه دست‌کم به ۱۵ نفر رسیده است از جمله کارگرانی هستند که از طریق سه شرکت پیمانکاری «مبین»، «چاه فیروز» و «اولنگ» در معادن مس مجتمع می‌دوک مشغول کارند.
از قرار معلوم دستگاه قضایی براساس شکایتی که از سوی کارفرما مطرح شده است برای تعدادی از کارگران این احکام را صادر کرده است.
تا این لحظه پیگری‌های خبرنگار ایلنا برای گفت‌وگو با مسئولان فرمانداری شهر بابک در این خصوص به نتیجه مشخصی نرسیده است.

ادامه اعتراض صنفی کارگران نیشکر هفت تپه در سال جدید
به گزارش ایلنا، صبح امروز (۱۷ فروردین ماه) بیش از ۱۵۰ نفر از کارگران نی بر «مجتمع نیشکر هفت تپه» در اعتراض به تاخیر افتادن بخشی از مطالبات مزدی خود مانند مزد اسفند ماه سال ۹۴ و عیدی سال ۹۵ مقابل درب ورودی کارخانه تجمع کردند.
براساس این اطلاعات همچنین صبح روز گذشته جمعی از کارگران روز مزدی مجتمع نی شکر هفت تپه در اعتراض به عدم دریافت ۴ ماه دستمزد و بیمه عقب افتاده خود در محوطه مجتمع تجمع کرده بودند.
به گفته یکی از کارگران این واحد این مطالبات جدا از بحث نگرانی‌هایی است که این روزها در میان آنها از بابت تصمیم دولت برای خصوصی سازی مجموعه هفت‌تپه گرفته شده است.
به نقل از کارگرمورد نظر گفته می‌شود دو سوم از عیدی سال ۹۵ کارگران رسمی این مجتمع که در بخش صنعت فعالند هنوز پرداخت نشده است. به گفته وی همچنین به دلیل افرایش بدهی‌های مالی مجتمع نی شکر هفت تپه حدود ۴۰ نفر از رانند‌های تریلی‌های حامل نیکشر طی روز‌های گذشته با خاموش کردن خودرو‌های خود دست به اعتراض صنفی زده‌اند و از سوی دیگر حدود ۷۰ راننده وانت‌های باری استیجاری هنوز بابت ۷ ماه معوقات مزدی خود طلبکارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>