نوشته شده در اخبار٬کارگری توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

اخبار کارگری

بیمه ۱۶۰ هزار تن از کارگران و قالی‌بافان در ایران لغو شد 

شنبه  ۱۴ فروردین ۱٣۹۵ -  ۲ آوریل ۲۰۱۶

به گزارش زمانه، محمدحسن زدا، امروز شنبه ۱۴ فروردین به خبرگزاری فارس گفت که این افراد در مشاغل دیگر به غیر از امور ساختمانی و قالی‌بافی فعالیت شغلی داشته‌اند.
به‌گفته او، در شغل قالی‌بافی بیش از ۷۰ هزار نفر شناسایی شده‌اند که قالیباف نبوده‌اند ولی از مزایای بیمه‌ای این شغل استفاده می‌کرده‌اند و به همین دلیل بیمه آن‌ها حذف شد.
سال گذشته نیز سازمان تأمین اجتماعی، بیمه ۱۰۰ هزار قالی‌باف و افراد شاغل در صنایع دستی را حذف کرده بود.
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی همچنین گفت که در صندوق هنرمندان نیز که بیش از پنج هزار نفر عضویت دارند، شمار زیادی شناسایی شده‌اند که بیمه آن‌ها نیز حذف خواهد شد.
این مقام سازمان تأمین اجتماعی توضیح نداده است که بیمه اعضای این صندوق به چه دلیل حذف می‌شود.
سازمان بیمه تأمین اجتماعی بزرگترین سازمان بیمه‌ای ایران است و نزدیک به نیمی از جمعیت ایران را تحت پوشش دارد.

تجمع کارگران نساجی مازندران در مقابل فرمانداری قائمشهر 

شنبه  ۱۴ فروردین ۱٣۹۵ -  ۲ آوریل ۲۰۱۶

صبح امروز حدود ۲۵۰ نفر از کارگران نساجی مازندران در اعتراض به شرایط جدیدی که کارفرمای این واحد نساجی برای اشتغال آنها در نظر گرفته است مقابل ساختمان فرمانداری قائم شهرتجمع کردند.

منابع کارگری ایلنا در خصوص برپایی این تجمع در نخستین روز بعد از اتمام تعطیلات نوروزی صورت گرفته است،گفتند: براساس بخشنامه‌ای که به تازگی از سوی کارفرما منتشر شده است تمامی کارگرانی که از این پس در نساجی مازندران مشغول به کار شوند باید علاوه بر داشتن گواهی عدم سوء پیشینه و اعتیاد، به کارفرما سفته و تعهد کتبی نیز ارائه کنند.
تا واپسین روز کاری سال گذشته نزدیک به ۴۱۲ کارگر در کارخانه نساجی مازندران مشغول کار بودند و برپایه اطلاعاتی که از طریق همین کارگران بدست آمده است، مدیریت کارخانه نساجی مازندران قصد دارد که دست کم تا پایان ماه جاری (فروردین ۹۵) فعالیت این واحد صنعتی را به حالت نیمه تعطیل نگهدارد.
ظاهرا در اطلاعیه‌ منصوب به کارفرمای نساجی مازندران آمده است که این تصمیم در راستای انعقاد قرارداد کارمزدی میان مدیریت و مشتریان کارخانه صورت گرفته است.
بصورت میانگین بیشتر کارگران نساجی مازندران تا حدود ۱۶ سال سابقه کار دارند و تعداد قابل توجهی از آنها در آستانه بازنشستگی پیش از موعد هستند و وضعیت پیش آمده در حالی است که از دو سال قبل فعالیت همگی آنها به صورت روزمزدی درآمده است.
کارگرانی که در جریان تجمع صنفی امروز حضور داشتند، می‌گویند آنچه باعث نگرانی آنها شده این است که در نهایت کارفرما با استفاده از این شیوه اداره کارخانه تعداد نامعلومی از کارگران باسابقه را تعدیل کند.
از قرار معلوم مسئولان فرمانداری با این استدلال که مالکیت کارخانه به بخش خصوصی واگذار شده است هنوز پاسخ روشن و صریحی به کارگران معترض نساجی مازندران نداده‌اند.
در مقابل کارگران معترض به مسئولان فرمانداری یادآور می‌شوند که در سنوات گذشته مشکلات صنفی آنها با مداخله مسئولان دولتی حل و فصل شده است.
کارگران نساجی مازنداران در خاتمه درباره معوقات مزدی وبیمه ای خود در سال ۹۴ گفتند: معوقات مزدی کارگران این واحد تولید کننده درماه های پایانی سال ۹۴ پنج ماه بود که کارفرما با دادن وام خرید کالا به هر کارگر آن را تسویه کرد.اما معوقات بیمه ای کارگران از مرداد ماه سال گذشته همچنان به قوت خود باقی است وبه تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی سیمان آرتا 

پنج‌شنبه  ۱۲ فروردین ۱٣۹۵ -  ٣۱ مارس ۲۰۱۶

روز گذشته کارگران اخراجی سیمان ارتا در استان اردبیل در اعتراض به اخراج و بیکارسازی کارگران، از ساعت ۶ صبح مقابل ساختمان کارخانه تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، روز گذشته حدود ٣۰ نفر از کارگران اخراجی سیمان آرتا اردبیل ازساعت۶صبح دست به تجمع مقابل باسکول کارخانه زدند.
به گفته معترضین این تجمع در اعتراض به مدیریت شرکت آرتاسیمان اردبیل نسبت به اخراج تعدادی از کارگران ساکن روستا و جذب حدود٣۰ کارگرجدید خارج از منطقه در این کارخانه،برپاشده است.
مدیران کارخانه در باره جذب کارگران جدید می گویند این نیروها به صورت تخصصی جذب شده‌اند اما تجمع کنندگان می‌گویند که نیروهای تازه بکارگیری شده با رشته‌های تحصیلی کاردانی و لیسانس بوده که در سطح روستای گرده نیز این چنین افرادی با شرایط مورد نظر وجود دارد اما مدیریت کارخانه اقدام به جذب نیروهای غیر بومی و بیکارسازی کارگران بومی کرده‌اند.
کارخانه سیمان آرتا اردبیل به فاصله ۴ کیلومتری شهرستان نمین و در نزدیکی روستای گرده و به مساحت ۱۰۵ هکتار واقع شده است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>