نوشته شده در ملیت ها توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

حزب کومله کردستان ایران جمهوری اسلامی را به بمب‌گذاری متهم کرد

حزب کومله کردستان ایران از خنثی شدن ۴ بمب در مقر اصلی خود در خاک اقلیم کردستان عراق خبر داد. کومله ایران را متهم میکند در این بمبگذاریها دست داشته است. مقامات ایران هم تاکنون رسما واکنشی نشان نداده است. عبدالله مهتدی، دبیرکل حزب کومله کردستان ایران، در گفت‌وگوی روز دوشنبه (۱۹ مرداد/ ۱۰ اوت) با دویچه‌وله از کشف چهار بمب در پایگاه اصلی این حزب در سلیمانیه اقلیم کردستان عراق خبر داد.

به گفته مهتدی، بمب‌های کار گذاشته شده روز شنبه (۱۷ مرداد) کشف و توسط متخصصان و نیروهای امنیتی اقلیم کردستان خنثی شده‌اند.دبیر کل حزب کومله کردستان ایران افزود: «ما بعد از استدلال فنی- کارشناسی و تحلیلی-سیاسی به این نتیجه رسیدیم که این بمبگذاری بسیار دقیق، پیچیده و چند لایه بوده و چنین اقدامی از عهده هیچ حزب یا گروه معمولی برنمیآید. مطابق اطلاعاتی که کارشناسان اقلیم به ما دادند موادی که بکار برده شده یکی از کارآمدترین مواد منفجره “سی ۴” است و نوع بمب‌گذاری کنترل از راه دور و زنجیرهای بوده است. مجموعه این عوامل نشان میدهد که در پشت این عملیات فقط یک دولت میتواند باشد و ما دشمنی نداریم به غیر از جمهوری اسلامی ایران.»

بازگشت پیشمرگههای کرد به داخل کشور

سران احزاب کرد ایرانی اخیرا اعلام کرده بودند که فعالیتهای خود در داخل ایران را افزایش خواهند داد. در این رابطه مصطفی هجری به دویچه وله گفت که دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران به منظور ارتباط با مردم کرد تصمیم گرفته است که پیشمرگه‌ها را بار دیگر روانه داخل کشور کند. دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران اما تاکید کرد که این اقدام حزب او به معنای رویکردی جدید و از سرگیری مبارزه مسلحانه نخواهد بود.از سوی دیگر منابع خبری کردی از بازداشتهای گسترده در مناطق کردنشین ایران توسط نیروهای سپاه و وزارت اطلاعات ایران خبر داده بودند. رسانه‌های کردی، از جمله آژانس خبررسانی “کردپا”، در هفتههای اخیر از دستگیری حدود ۳۰ نفر در مناطق کامیاران، سردشت و ارومیه گزارش داده بودند. “کردپا” نام افراد دستگیر شده را نیز منتشر کرده است.

خبرگزاری ایرنا در روز ۱۶ مرداد از “حمله عناصر ضد انقلاب به یک پاسگاه در مریوان” خبر داد. ایرنا به نقل از علیرضا آشناگر، معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان نوشت: «عناصری از گروه‌های وابسته به ضد انقلاب، شب گذشته در یک عملیات کودکانه با حمله به نگهبانی پاسگاه زریوار مریوان، قصد به چالش کشیدن امنیت حاکم بر منطقه را داشتند.» این مقام محلی گفته که این عملیات تلفات جانی نداشته و فقط خسارت بسیار جزیی مالی به پاسگاه وارد شده است.

عبدالله مهتدی، دبیر کل حزب کومله، در گفت‌وگو با دویچه وله در این رابطه نیز گفت که حزب کومله در این حادثه دخالتی نداشته و این عملیات “مشکوک، غیرعادی و ساختگی” بوده است. مهتدی در صحبت‌های خود به ترور نافرجام رضا کعبی هم اشاره کرد.

خبرگزاری فارس حادثه ترور نافرجام رضا کعبی، معاون دبیر کل حزب کومله را به “درگیریهای درون تشکیلاتی کومله” نسبت داده و دلیل آورده که اگر واقعا این عمل از طرف ایران می‌بود “کار را تمام کرده بود”. اما آقای مهتدی جمهوری اسلامی ایران را مسئول ترور نافرجام کعبی دانست و گفت: «ادعای ایران را خود آقای کعبی قویا رد کرده است.» او اضافه کرد: «گاهی وقتها عملیات تروریستی با موفقیت انجام نمیگیرد. هر حادثه تروریستی حتما لازم نیست که متحقق بشود. ایران میخواست سفیر عربستان در واشنگتن را هم ترور بکند که این ترور موفق نشد.»

هشدار کومله درباره امکان ترورهای جدید

مهتدی در ادامه توضیحات خود تاکید کرد که “سازش اتمی اخیر با ایران” می‌تواند به تشدید فضای امنیتی در داخل کشور از جمله در کردستان بینجامد. به گفته او “پس از توافق اتمی انجام اقدامات تروریستی پیشبینی میشده است”. او همچنین خاطرنشان کرد که اطلاعاتی داشته که جمهوری اسلامی ایران دست اندرکار عملیات تخریبی و تروریستی در کردستان عراق بوده است.عبدالله مهتدی در پایان صحبتهای خود گفت: «اگر جمهوری اسلامی ایران پا به این عرصه (ترور در خاک اقلیم کردستان عراق) گذاشته باشد این یک تصاعد خطرناکی است برای اینکه ما هیچوقت در داخل خاک کردستان عراق که پایگاه هم داریم و پیشمرگان ما حضور دارند، عملیاتی علیه جمهوری اسلامی انجام ندادیم. و ایران هم در ۱۵ سال گذشته فاز عملیات تروریستی را در اینجا علیه احزاب کردی خاتمه داده بود. ولی با این اقدامات به نظر میآید که جمهوری اسلامی عملیات تروریستی را به خاک کردستان عراق علنا گسترش داده است.»

دبیر کل حزب کومله از پارلمان و حکومت اقلیم کردستان عراق درخواست کرده که “علیه دخالتها و عملیات تروریستی جمهوری اسلامی ایران” اعتراض کند تا این عملیات در خاک اقلیم کردستان متوقف شود.

DW.COM

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>