نوشته شده در اخبار توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

طرح ” حمایت از آمران به معروف” از سوی شورای نگهبان رد شد

سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید طرح ۲۴ ماده‌ای “حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر” با ۱۴ مورد ایراد مغایر قانون اساسی، به مجلس بازگردانده شده است. کلیات این طرح در مهر ماه تصویب شده بود.

نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان روز شنبه (۱۳دی/۳ ژانویه) در نشستی خبری اعلام کرد که طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، دارای ایرادها و ابهاماتی بوده است.

ابراهیمیان گفت در شورای نگهبان بحث‌های مفصلی پیرامون این طرح انجام شده وایرادها و تذکراتی که عمدتا موارد مغایرت با قانون اساسی بوده‌اند به مجلس اعلام شده‌اند.

مجلس ایران کلیات این طرح را در مهرماه با ۱۵۶ رای موافق، ۲۳ رای مخالف و ۸ رای ممتنع تصویب کرده بود.

اوج فعالیت گشت‌های موتوری انصار حزب‌الله در دهه هفتاد بود. آنها در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی نیز حضور داشتند ولی در هشت‌سال دوره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد غایب بودند. عبدالحمید محتشم، دبیرکل انصار حزب‌الله در تیرماه گفته بود وظیفه این گشت‌ها برخورد با “بدحجابان، دختران ساپورت‌پوش و پسران زیرابرو برداشته و آرایش کرده” است.

حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی حسن روحانی در واکنش به این سخنان گفته بود: «آقای عبدالحمید محتشم خوب است به یاد داشته باشد دوران ترکتازی‌های دهه ۷۰ به پایان رسیده است.» او خاطرنشان کرده بود که نه نیروی انتظامی و نه ارشاد و نه قوه قضائیه و نه وزارت کشور و نه حتی بسیج هیچ کدام از موتورسوارهای آنها استقبال نخواهند کرد.

تلاش انصار حزب‌الله برای تصویب طرح «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر»، با مخالفت‌های بسیار روبرو بود و حتی مهدی طائب، رئیس قرارگاه عمار هم در واکنشی کم‌سابقه بر لزوم فعالیت این گروه در چارچوب قانون تاکید کرد. سخنگوی وزارت کشور در همین خصوص گفته بود: «هیج گشتی خارج از مقررات و قوانین مقبول نیست و خود نوعی نقض قانون است.»

با تصویب این طرح، گروهی ۲۱۳ نفری از حزب‌اللهی‌ها بیانیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه آمده بود: «هرگونه برخورد فراتر از زبان درعرصه امر به معروف و نهی از منکر، عدول از دستورات صریح رهبر جمهوری اسلامی است و این شیوه آسیب جدی به کشور وارد خواهد آورد.»

دولت روحانی این طرح را به معنای دخالت در حیطه مسئولیت پلیس و افزایش اختیارات افراد لباس شخصی و نیروهای بسیج می‌دانست.

در هشت سال گذشته در ایران، این پلیس بوده که در قالب طرح‌های مختلف، به موضوع پوشش و ظاهر شهروندان پرداخته است. عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در شهریور گفته بود از فعالیت گشت‌های موتوری که مجوز قانونی نداشته باشند جلوگیری خواهد شد اما عبدالحمید محتشم، دبیرکل انصار حزب‌الله، تاکید کرده بود که این گشت‌ها نیازی به مجوز نداشته و کارشان نیز تداخلی با گشت‌های متعارف نیروی انتظامی ندارد.

در صورت اجرایی شدن این طرح، کسانی که مانع اقدامات “آمران به معروف” می‌شدند، به مجازات می‌رسیدند. هم‌چنین سازمان بسیج می‌توانست افرادی را برای امر به معروف و نهی از منکر، متشکل سازد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>