نوشته شده در اخبار توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

قطعنامه سازمان ملل: اسرائیل باید به لبنان غرامت بپردازد

اسرائیل در مجمع عمومی سازمان ملل به پرداخت غرامت فرا خوانده شد. مجمع عمومی طی قطعنامه‌ای با ۱۷۰ رأی مثبت از اسرائیل خواست به خاطر زیان‌های ناشی از نشت نفت در پی حمله هوایی این کشور به لبنان غرامت بپردازد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اکثریت قاطع آرا از اسرائیل خواست به لبنان برای فاجعه نفتی ناشی از حمله هوایی اسرائیل غرامت بپردازد.

مجمع عمومی این سازمان با ۱۷۰ رأی موافق در برابر ۶ رأی مخالف روز جمعه (۱۹ دسامبر/ ۲۸ آذر) قطعنامه‌ای را تصویب کرد که طی آن اسرائیل باید “به‌سرعت و با حفظ تناسب” به لبنان غرامت پرداخت کند.

کشورهایی که به این قطعنامه که به لحاظ حقوقی غیرالزامی است رأی منفی دادند اسرائیل، آمریکا، کانادا، استرالیا، میکرونزی و جزایر مارشال بودند.

نیروی هوایی اسرائیل در سال ۲۰۰۶ بعد از ربودن دومین سرباز این کشور توسط شبه‌نظامیان گروه حزب‌الله لبنان تعداد زیادی از تأسیسات زیرساختی لبنان را بمباران کرد.

ارزیابی‌ها گویای آن است که در بمباران نیروگاهی در نزدیکی سواحل لبنان حدود ۱۵ هزار تن نفت به بیرون نشت کرد و ۱۵۰ کیلومتر از سواحل لبنان و سوریه را آلوده ساخت.

در این قطعنامه بدون آن که از سوریه نامی برده شود گفته شده که اسرائیل باید به “کشورهای دیگری که از این حادثه لطمه دیدند” نیز غرامت بپردازد.

جامعه جهانی خواستار کمک به لبنان در برطرف کردن خسارت‌های زیست‌محیطی شده است. به گفته رسانه‌ها، اسرائیل باید برای جبران خسارت‌ها بیش از ۸۵۰ میلیون دلار (۷۰۰ میلیون یورو)غرامت بپردازد.

DW.DE

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>