- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

گاردین: آمریکا داعش را زمان اشغال عراق بوجود آورد

Posted By admin On آذر ۲۱, ۱۳۹۳ @ ۶:۵۲ ق.ظ In اخبار | No Comments

روزنامه “گاردین” انگلیس با انتشار مقاله ای نوشت: داعش در واقع در زندان بوکا در جنوب عراق و زیر نظر آمریکا در زمان اشغال عراق بوجود آمد.

درمقاله روزنامه گاردین آمده است: ابو احمد از زندانیان سابق بوکا که اکنون از سرکردگان داعش است، گفت که بوکا مکانی مناسب بود که ما و ایدیولوژی مان در آن شکل گرفت.

وی افزود: برای اولین بار با ابراهیم عواد السامرایی معروف به ابو بکر بغدادی در این زندان آشنا شدم، برخی از زندانیان نزد وی می آمدند اما کسی نمی دانست او روزی سرکرده خواهد شد.

ابو احمد ادامه داد: احساس می کردم بغدادی موضوعی را مخفی می کند که نمی خواهد دیگران آن را بفهمند. فردی آرام و دارای شخصیتی خاص بود. آمریکاییان وی را فردی می دانستند که برای حل منازعات در زندان و حفظ آرامش آن می کوشد.

وی گفت: ارتش آمریکا به بغدادی احترام می گذاشت و به همین دلیل وقتی دریافت که خطری ندارد، او را در ماه دسامبر ۲۰۰۴ آزاد کردند.

این سرکرده داعش افزود: اگر زندان آمریکاییان در عراق وجود نداشت، داعش نیز اکنون نبود.

به گفته ابو احمد، آمریکا زندان بوکا را در وسط صحرای جنوب عراق پس از سال ۲۰۰۳ بنا نهاد و در مدت شش سال، صد هزار نفر در آن زندانی شدند که اوج آن سال ۲۰۰۷ بود.

وی یاد آور شد: ابو مصعب زرقاوی بسیار زیرک و از بهترین طراحان استراتژی داعش بود اما بغدادی که جانشین وی شد، بسیار بی رحم تر و خونخوار تر است. همچنین این زمان بود که بعثی ها به داعش پیوستند.

زندانیان سابق بوکا می گویند که این زندان مکان مناسبی برای رشد القاعده و گروه های افراطی وابسته به آن و در واقع مدرسه ای بود که بسیاری از تکفیری ها و افراطیون به طور سازمان یافته از آن فارغ التحصیل شدند.


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/?p=10465

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.