مشاور جو بایدن از تماس با ایران برای آزادی زندانیان آمریکایی خبر داد

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا، آزادی زندانیان آمریکایی در ایران را از اولویت‌های مهم دولت جو بایدن توصیف کرده و گفته است که ایالات متحده تماس‌ها با دولت ایران برای آزادی این افراد را آغاز کرده است. وزارت امور خارجه ایران دریافت پیام هایی از سوی آمریکا و پاسخ به آنها را تایید کرده اما گفته است، هنوز درباره زندانیان دو طرف گفتگویی انجام نشده است.

مشاور امنیت ملی جو بایدن روز یکشنبه (۲۱ فوریه) در مصاحبه‌ با شبکه سی‌بی‌اس آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا مذاکره با ایران درباره شهروندان آمریکایی زندانی در ایران آغاز شده است یا نه، گفت: “ما تماس‌ها با ایران را در این خصوص آغاز کرده‌ایم.”

در حال حاضر دست‌کم چهار ایرانی‌آمریکایی در حال گذراندن محکومیت خود در ایران هستند: عماد ادوارد شرقی از حدود دو ماه و نیم پیش در زندان است و به اتهام “جاسوسی و جمع آوری اطلاعات نظامی” به ۱۰ سال حبس محکوم شده؛ سیامک نمازی نیز از سال ۲۰۱۵ زندانی است و پدرش باقر نمازی هم به دلیل وضعیت سلامتی در دوره مرخصی از زندان است. مراد طاهباز هم زندانی دیگری است که در پرونده فعالان محیط زیست دستگیر شد.

جیک سالیوان حبس این افراد را “غیرقانونی” خواند و آن را یک “تعدی کامل و تمام‌عیار” توصیف کرد. او افزود: “ما پیشنهادهای بلندمدت را که موجب شود شهروندان آمریکایی به طور ناعادلانه و غیرقانونی در بازداشت باقی بمانند نخواهیم پذیرفت.

BBC

سازمان انرژی اتمی ایران: پیوست توافق با آژانس محرمانه است

سازمان انرژی اتمی ایران با انتشار بیانیه‌ای درباره توافق سه ماهه با آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین ادامه “نظارت ضروری” بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران توضیحاتی کرده است. ادامه خواندن Continue reading

توافق ایران و آژانس برای ادامه سه ماهه فعالیت های نظارتی ‘ضروری’

ایران و آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی از دستیابی به یک تفاهم نامه جدید برای ادامه فعالیت‌های نظارتی ‘ضروری’ آژانس در این کشور به مدت سه ماه خبر داده اند. این خبر در پی سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس به تهران و دیدار او با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران،‌ در یک بیانیه مشترک اعلام شد. ادامه خواندن Continue reading