واکنش خویشتندارانه آمریکا به پیشنهاد بازگشت به برجام

در پی پیشنهاد وزیر خارجه ایران در مورد ایفای نقش میانجی‌ توسط اتحادیه اروپا برای بازگشت آمریکا به برجام، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، هنوز وقت بررسی چنین پیشنهادی نرسیده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه ۱۴ بهمن (۲ فوریه) در واکنش به پیشنهاد محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در مورد نقش میانجی اتحادیه اروپا برای بازگشت دو طرف به توافق اتمی گفت: «دولت آمریکا نخست با متحدان بین‌المللی و سپس با کنگره در این زمینه رایزنی خواهد کرد».

پرایس افزود: «پس از این رایزنی‌ها به نقطه‌ای خواهیم رسید که مستقیما با ایرانی‌ها وارد گفت‌وگو شویم».

از سوی دیگر اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در نامه‌ای به دولت آمریکا خواستار  “کاهش تحریم‌ها” برای ادامه برجام شد.

پیتر استانو، سخنگوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که بروکسل “سخت در تلاش برای نجات برجام است”. او افزود: «ما سرگرم گفت‌و‌گو با دولت آمریکا هستیم تا ببینیم آیا می‌توان تحریم‌ها را برداشت؟ آیا می‌توان برجام را دوباره به طور کامل اجرا کرد؟»

ناظران همچنین اعلام پنتاگون برای خروج ناو هواپیمابر “یو اس اس نیمیتز” پس از ۹ ماه از آب‌های خلیج فارس را نشانی از تلاش آمریکا برای “تشنج‌زدایی” ارزیابی کردند.

جان کیربی، سخنگوی پنتاگون از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرد. او در عین حال گفت: «دولت جدید آمریکا استفاده از ناو “یو اس اس نیمیتز” را برای دلایل امنیتی دیگر لازم نمی‌داند».

DW