نماینده ایران در سازمان ملل: تهران منتظر است تا جو بایدن اولین قدم دیپلماتیک را بردارد

مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی ان ان گفت ایران برنامه‌ای برای مذاکره با دولت بایدن ندارد و منتظر است تا رئیس‌جمهوری جدید آمریکا اولین گام دیپلماتیک را برای لغو تحریم‌ها و بازگشت این کشور به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵(برجام) بردارد.

نماینده ایران در سازمان ملل می‌گوید از زمان روی شروع به کار جو بایدن در هفته گذشته، “ایران هنوز با دولت جدید گفت‌وگویی نداشته است”.

مجید تخت روانچی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران برنامه‌‌ای برای گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیم با واشنگتن از طریق یک میانجی همچون سوئیس دارد یا نه، گفت: “ما قصد نداریم کاری آغاز کنیم”.

اخیرا حسن روحانی در روزی که جو بایدن قرار بود به عنوان رئیس جمهوری آمریکا سوگند یاد کند، از دولت جدید آمریکا خواست به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (برجام) بازگردد و تحریم‌ها را بردارد.

هم دولت ایران و هم نزدیکان جو بایدن از طرف مقابل خواسته‌اند که آنها ابتدا تعهداتشان خود در قبال توافق هسته‌ای را به اجرا در آورند.

اواسط دیماه امسال، آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران بازگشت آمریکا به برجام را مشروط به رفع تحریم‌ها دانست و گفت “هیچ عجله‌ای نداریم که آمریکا به برجام برگردد”.

آقای روانچی نیز امروز با تکرار موضع مقامات ارشد ایران گفت “ایران عجله‌ای ندارد”.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد همچنین از آمادگی ایران برای تبادل تمامی زندانیان یا بازداشت‌شدگان دو طرف خبر داد.

دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد و تحریم‌های هسته‌ای ایران را با شدت بیشتر و با شعار “فشار حداکثری” برگرداند.

یران هم یک سال بعد کاهش تعهدات خود در برجام را آغاز کرد و در نهایت تقریبا تمام محدودیت‌های فنی تعیین‌شده در توافق هسته‌ای را کنار گذاشت.

BBC

فراخوان تشکل های مستقل بازنشستگان: تجمع اعتراضی سراسری/ سه‌شنبه ۷ بهمن مقابل وزارت کار

تشکل های مستقل کارگری و بازنشستگان تامین اجتماعی با انتشار فراخوان اعلام کرده اند که روز سه شنبه ۷ بهمن، تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی، برگزار خواهد شد. ادامه خواندن Continue reading