سخنگوی دولت: نپیوستن ایران به FATF علت ناتوانی در خرید واکسن کروناست

سخنگوی دولت ایران به شکل تلویحی تایید کرد که نپیوستن به اف‌ای‌تی‌اف امکان تراکنش‌های مالی برای خرید واکسن کرونا را از بین برده است. ایران همواره تحریم‌ها را علت عدم دسترسی به این واکسن و سایر داروها اعلام کرده‌است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی در یک نشست خبری روز سه‌شنبه دوم دی (۲۲ دسامبر) در پاسخ به سوالی در مورد مشکلات نقل و انتقال پول برای تهیه واکسن کرونا به نپیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) اشاره کرد و گفت: «در مورد انتقال پول بنابر قوانین تحریم و قواعد FATF چندین مرحله امکان انتقال پول با مشکل مواجه شد و با موانعی رو به رو بودیم».

سخنگوی دولت تاکید کرد که «به طور کلی نپیوستن به FATF و در لیست سیاه قرار گرفتن آثار خود را بر تراکنش‌های مالی و تامین مالی نشان داده است و حتی در مواقعی هم که تحریم مانع نمی‌شود متاسفانه FATF این بهانه را ایجاد می‌کند».

یک روز قبل از او نیز علی مطهری، نایب‌رئیس پیشین مجلس در توییتی نوشت که ایران به دلیل قرار داشتن در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف (FATF) نتوانسته است ۵۰ میلیون دلار مبلغ سهمیه ایران از واکسن کرونای سازمان جهانی بهداشت را پرداخت کند. او این مسئله را علت باطل شدن سهمیه ایران جهت تأمین واکسن کرونا برای هشت میلیون ایرانی خواند و از مجمع تشخیص مصلحت نظام خواست در این زمینه پاسخگو باشد.

“اف‌ای‌تی‌اف” یا گروه ویژه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم، ایران را به دلیل مخالفت مجمع تشخیص مصلحت نظام با تصویب برخی لوایح آن، وارد فهرست سیاه خود کرده است. اقدامی که علاوه بر تحریم‌ها، تراکنش‌های بانکی ایران در عرصه بین‌‌المللی را باز هم محدودتر می‌کند.

به یک نمونه از این محدودیت‌ها احمد پورفلاح، رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا حدود یک ماه پیش اشاره کرد و گفت که نپیوستن ایران به پیمان FATF و نداشتن سیستم بانکی سوئیفت زیان‌های سنگین  اقتصادی به ایران زده است. او به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفته بود که حدود چهار تا پنج میلیارد دلار درآمد ایران از صادرات سوخت در بانک‌های ایتالیا بلوکه شده و جمهوری اسلامی به آن دسترسی ندارد.

مقام‌های جمهوری اسلامی، از جمله نمایندگان مجلس، حسن روحانی و همین‌طور وزیر خارجه او بارها گفته‌اند مشکلات بر سر راه تامین دارو، کالاهای ضروری و حالا تهیه واکسن کرونا به خاطر تحریم‌های آمریکاست. آمریکا نیز در مقابل بارها گفته است که تحریم‌ها شامل مواد ضروری و دارویی نمی‌شود.

روز ۲۹ آذر نمایندگان مجلس با صدور بیانیه‌ای خواستار تحریم گروهی از مقام‌های اروپایی شدند و از جمله دلایل خود نوشتند “آنان با اعمال تحریم‌های ظالمانه به ویژه در زمینه دارو مرتکب جنایت ضدبشری علیه ملت ایران شده‌اند”.

دویچه وله

برگزاری نشست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل درباره ی توافق هسته ای

ریچارد میلز، معاون نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد روز سه شنبه در نشست دوره ای شورای امنیت این سازمان برای بررسی قطعنامه ۲۲۳۱ از دیگر اعضای این نهاد خواست تا در برابر «شگرد خطرناک» ایران به کاهش فشارهای اقتصادی علیه تهران تن ندهند. ادامه خواندن Continue reading