آزاد کنید! / کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

بدنبال تائید حکم اعدام سه تن از معترضان تظاهرات سراسری آبان ۹۸، امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی از بازداشت شده گان این اعتراضات در «دیوان عالی کشور»، موجی از انزجار و اعتراض به این احکام ناعادلانه در شبکه‌های اجتماعی ایران به راه افتاد. ادامه خواندن Continue reading

هشدار رئیس پلیس بهبهان به تجمع اعتراضی و بازداشت ‘عوامل آشوب’ در خراسان

رئیس پلیس بهبهان نسبت به برگزاری تجمعات اعتراضی هشدار داده و تهدید کرده که با چنین تجمعاتی “با قدرت و صلابت” برخورد خواهد شد.

سپاه خراسان رضوی هم می‌گوید چند نفر را برای فراخوان به تجمع‌های اعتراضی بازداشت کرده است.

روز پنجشنبه گزارش‌های مختلف حاکی از جو امنیتی و حضور سنگین ماموران در چند شهر ایران، از جمله تهران، پایتخت، و همچنین تبریز، ارومیه و شیراز بود.

در بهبهان، در ۲۰۰ کیلومتری اهواز هم شبانه تجمعی برگزار شد که با شعارهای تند ضدحکومتی همراه بود.

روز جمعه برای چهارمین روز متوالی کارزار اینترنتی مخالفت با اعدام در شبکه‌های اجتماعی فارسی‌زبان ادامه دارد.سرهنگ محمد عزیزی، رئیس پلیس بهبهان درباره تجمعی که پنجشنبه شب در این شهر برگزار شده گفت “تعداد کمی” از مردم این شهر “برای اعتراض به وضعیت اقتصادی” تجمع کردند و بعد در واکنش به درخواست پلیس برای متفرق شدن “شعارهای هنجارشکنانه” دادند.

رئیس پلیس بهبهان گفته که “افراد و گروه‌های معاند در شرایط حساس کنونی قصد تحریک مردم و ضربه زدن به نظام را دارند”.

او هشدار داده که نیروی انتظامی “با هرگونه بی نظمی و یا حرکتی که موجب بر هم زدن آرامش جامعه شود با قدرت و صلابت برخورد خواهد کرد”.

گزارش‌ها حاکی از شلیک گاز اشک‌آور و بازداشت معترضان، از جمله خواهر یکی از کسانی است که در اعتراضات آبان ۹۸ در بهبهان کشته شد.

تجمع پنجشنبه در مقابل بانک ملی و در محلی برگزار شد که در آبان سال گذشته صحنه شدیدترین خشونت‌ها بود.

برخی از خونبارترین سرکوب‌های اعتراضات آبان در استان خوزستان ایران رخ داد و از جمله چندین نفر در بهبهان به ضرب گلوله کشته شدند.

بازداشت برای فراخوان تجمع در خراسان

در مشهد سپاه استان خراسان رضوی اعلام کرده است که اطلاعات سپاه این استان چند نفر را برای فراخوان تجمع اعتراضی بازداشت کرده است.

سپاه این افراد را به “ارتباط با شبکه‌های ضدانقلاب” متهم کرده و گفته آنها سابقه “جاسوسی علیه امنیت ملی” دارند.

محکومان به جرایم جاسوسی در ایران معمولا با مجازا‌ت‌های سنگینی چون اعدام یا حبس طولانی روبرو می‌شوند و مشخص نیست سابقه مورد اشاره سپاه به چه سالی برمی‌گردد.

سپاه خرسان رضوی هویت افراد بازداشت‌شده را هم اعلام نکرده است.

در دی ماه ۱۳۹۶ مشهد کانون تجمعاتی بود که به چند روز اعتراضات سراسری در شهرهای مختلف ایران منجر شد.

این شهر در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ هم مانند اغلب دیگر شهرهای ایران صحنه اعتراض بود.

در آبان ۱۳۹۸ با تایید آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، قیمت بنزین به طور غافلگیرانه سه برابر شد و موج بی‌سابقه‌ای از اعتراضات شهرهای مختلف ایران را دربرگرفت.

هرچند آغاز تجمع‌ها مسالمت‌آمیز و با بستن خیابان‌ها بود، اعتراضات به سرعت به خشونت کشیده شد و ماموران امنیتی ده‌ها نفر از معترضان را به ضرب گلوله کشتند و هزاران نفر را بازداشت کردند.

سه نفر از این بازداشت‌شدگان، به نام‌های امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی به اعدام محکوم شده‌اند و حکمشان نیز تایید شده است.

اعتراض به حکم اعدام این سه نفر یک کارزار اینترنتی علیه اعدام به راه انداخته است.

BBC

اعتراضات آبان / کارشناسان سازمان ملل به جنبش ‘اعدام نکنید’ پیوستند

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه از ایران خواسته اند مجازات اعدام سه نفر که در پی شرکت در اعتراضات آبان ماه این کشور صادر شده است را لغو کند.

بیش از ده کارشناس مستقل سازمان ملل در مورد مسائلی مثل اعدام های خودسرانه، شکنجه و آزادی تجمع نوشتند: “ما امروز به صدها هزار ایرانی در شبکه های اجتماعی می پیوندیم که این احکام اعدام را محکوم کرده اند.”

کاربران اینترنتی در ایران و خارج از مرزهای ایران طی روزهای گذشته کارزاری توییتری با هشتگ #اعدام_نکنید آغاز کردند که میلیون ها بار توییت شد و به ترند اول جهانی بدل شد.

در بیانیه کارشناسان سازمان ملل آمده است: “ما رئیس قوه قضایی ایران را ترغیب می کنیم فورا این تصمیم را لغو کند و اجازه بررسی فوری و مستقل مجدد قضایی را بدهد.”

این کارشناسان – که از سوی سازمان ملل منصوب می شوند اما به نمایندگی از سوی آن سخن نمی گویند – همچنین خواستار “تحقیقات مستقل و بی طرفانه درباره ادعاهای شکنجه” علیه این سه نفر شدند.

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی سوم اسفند ۱۳۹۸ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی از جمله به اتهام “مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران” و “محاربه” به اعدام محکوم شده بودند.

آنها همچنین در این دادگاه به “سرقت مسلحانه مقرون به آزار در شب” به تحمل زندان و شلاق محکوم شدند.

قوه قضاییه ایران روز سه شنبه این هفته – ۱۴ ژوئیه – تایید کرد که حکم اعدام آنها در دیوان عالی کشور تایید شده است.

مهرداد محمدنژاد که برای دو ماه با این سه نفر هم بند بود به بی‌بی‌سی گفته است که آنها به طور تصادفی در تظاهرات آبان شرکت کردند اما جایی را خراب نکردند و چیزی را آتش نزدند و تنها از صحنه های اعتراض فیلم گرفتند.

سعید تمجیدی و محمد رجبی بعد از بازداشت امیرحسین مرادی به ترکیه رفتند و تقاضای پناهدگی کردند اما دولت رجب طیب اردوغان آنها را به ایران بازگرداند.

اعتراضات آبان ماه در پی گران شدن بهای شبانه بنزین برای چند روز در شهرهای سراسر ایران جریان داشت که با سرکوب خونین مواجه شد. از جمله سازمان عفو بین الملل کشته شدن ۳۰۴ نفر را در آن اعتراضات توسط نیروهای امنیتی تایید کرده است.

کارشناسان مستقل سازمان ملل در مورد پرونده این سه متهم جوان گفتند: “دستگیری و بازداشت آنها از همان ابتدا آکنده از ادعاهای منع برخورداری از فرآیندهای درست حقوقی بود.”

آنها گفتند که این سه نفر بعد از شکنجه، از جمله ضرب، شوک الکتریکی و آویزان شدن از پا، اعتراف کرده بودند.

این کارشناسان نوشتند که این سه متهم از دسترسی به مراقبت های بهداشتی و دسترسی به وکیل در جریان بازجویی منع شدند و وکلای تسخیری آنها اجازه نداشتند در دیوان عالی از آنها دفاع کنند و از دسترسی به پرونده آنها در جریان محاکمه منع شدند.

این کارشناسان تاکید کردند که اعمال مجازات اعدام “براساس اتهامات بسیار کلی امنیت ملی معادل نقض زننده تعهدات حقوق بشری ایران خواهد بود.”

آنها گفتند: “قوانین بین المللی اعمال مجازات اعدام را به جدی ترین جرایم محدود می کند و اعمال آن را در صورت عدم برگزاری یک محاکمه عادلانه و نقض سایر حقوق متهمان منع می کند.”

کارشناسان سازمان ملل همچنین خواستار تحقیقات مستقل، بی طرفانه و شفاف درباره رویدادهای آبان ماه و پیگرد قضایی مقام هایی که در نقض حقوق شهروندان دست داشتند و آزادی کلیه کسانی که به طور مسالمت در اعتراضات شرکت داشتند شدند.