وزارت بهداشت ایران: شیوع کرونا در ۹ استان به اوج رسیده است

بر اساس تازه‌ترین گزارش کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا که زیر نظر وزارت بهداشت فعالیت می‌کند، شیوع بیماری کرونا در ۹ استان ایران به اوج رسیده است. ادامه خواندن Continue reading

ظریف واگذاری کیش به چین را ‘تکذیب کرد’

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گزارش ها درباره محتوای توافق با چین برای واگذاری جزیره کیش در خلیج فارس و فروش ارزان نفت را تکذیب کرده است.

به گفته ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، آقای ظریف با حضور در جلسه این کمیسیون به سوال های نمایندگان درباره توافق همکاری ۲۵ ساله با چین و قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی پاسخ داد.

به گفته آقای عمویی، آقای ظریف در این جلسه روابط تهران و پکن را “راهبردی” خواند و گزارش های منتشر شده درباره محتوای این توافق را “ناشی از غرض‌ورزی دشمنان توسعه روابط بین دو کشور دانست.”

بر این اساس، آقای ظریف از ادامه مذاکرات برای نهایی کردن این سند خبر داد.

پیش از این، محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری ایران از ادامه این مذاکرات خبر داده بود.

با این که مفاد قرارداد به طور رسمی اعلام نشده است، رسانه های ایران می گویند در این توافق ایران متعهد به تامین نفت خام مورد نیاز چین به مدت ۲۵ سال شده است. در مقابل، چین در بخش‌هایی از صنایع نفت و گاز ایران، صنعت حمل و نقل دریایی، راه آهن، ساخت و خدمات فرودگاهی ایران سرمایه‌گذاری می کند.

عدم انتشار جزییات سند توافق نامه همکاری های ۲۵ ساله ایران و چین با انتقادهایی همراه بوده و با هشدار و اعلام نگرانی صاحب نظران و سیاستمداران منتقد حکومت ایران درباره تبعات آن همراه شده است.

شاهزاده رضا پهلوی این توافق را “ننگین” خوانده و نسبت به خطر حضور ارتش بیگانه در خاک ایران و تاراج منابع طبیعی کشور هشدار داده است.

آقای پهلوی در پیام خود گفت:‌ “این قرارداد که از سوی دولت جمهوری اسلامی و با تأیید و پشتیبانی مستقیم دستگاه رهبری آن تنظیم شده، خیانتی انکارناپذیر به منافع ملی ایران است.”

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق ایران هم از این “قرارداد پنهانی” انتقاد کرده است.

لن خودورکوسکی، مشاور ارشد وزارت امور خارجه آمریکا هم یکشنبه با هشدار درباره تبعات توافق نامه راهبردی با چین، در توییتر نوشت:‌ “مردم ایران باید بدانند که وقتی که ملاها ایران را به چین می فروشند، راه را برای نابودی مالی نسل بعدی هموار می کنند. بدهکار، تاخیر و قول های توخالی پیش روی شماست.”

آقای خودورکوسکی با اشاره به ابتکارعمل “یک کمربند یک جاده چین” (جاده ابریشم جدید) با عنوان طرح “یک کمربند، یک جاده و یک ویروس” از مردم ایران خواست به سرنوشت کشورهایی که به این طرح پیوسته اند، نگاه کنند.

BBC

مخالفت تلویحی رهبر جمهوری اسلامی با استیضاح حسن روحانی

رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با نمایندگان مجلس با تاکید بر فعالیت دولت‌ها تا پایان دوره قانونی، تلویحا با استیضاح حسن روحانی که از سوی برخی نمایندگان مطرح شده بود، مخالفت کرد. ادامه خواندن Continue reading