اول ماه مه روز همبستگی کارگران سراسر جهان خجسته و پیروز باد! / سازمان اتحاد فداییان خلق ایران

 اول ماه مه امسال در شرایطی فرا می رسد که به دلیل شیوع بیماری همه گیر کووید ۱۹ و خطری که این بیماری مهلک برای سلامت عمومی جامعه بشری بوجود آورده است، ادامه خواندن Continue reading

۲۰ نهاد بین‌المللی و ایرانی خواستار آزادی فوری زندانیان سیاسی زن در ایران شدند

مرکز حقوق بشر «رائول والنبرگ» در نامه سرگشاده‌ای که به امضای ۲۰ سازمان حقوق بشری بین‌المللی و ایرانی از جمله بنیاد سیامک پورزند رسیده است، از مقامات ایران خواسته‌اند تا زندانیان‌ سیاسی زن را فورا آزاد کنند. ادامه خواندن Continue reading

خشونت خانگی؛ اپیدمی مزمن تاریخ، کشنده‌تر از کرونا/الهه امانی

تصور کنید که پاندمی‌ای بود که ۱٫۳ بیلیون از زنان را مورد آسیب قرار می‌داد. تصور کنید که هزینه‌ی اقتصادی آن ۴٫۴ تریلیون یا ۵٫۲ درصد تولید ناخالص جهان بود. ادامه خواندن Continue reading

بازداشت مجدد اسماعیل عبدی و حکم انفصال محمد حبیبی از آموزش و پرورش را محکوم می کنیم / بیانیه آموزش بین الملل و اتحادیه معلمان انگلستان

در اطلاعیه ای که در ۲۲ آوریل ۲۰۲۰ در سایت آموزش بین الملل درج شد، آمده است: 

اتحادیه معلمان انگلستان NASUWT و آموزش بین الملل (EI)  بازداشت مجدد اسماعیل عبدی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران ( تهران) را محکوم می کند. آقای عبدی در ۱۷ مارس ۲۰۲۰ با حکم مرخصی از زندان آزاد شد، اما در ۲۱  آوریل، هنگامی که برای تمدید مرخصی به دادیاری زندان اوین مراجعه کرده بود، مجددا بازداشت شد. این اقدام با توجه به گسترش کنترل نشده  ویروس کووید ۱۹ در ایران و به ویژه شرایط نامناسب بهداشت و درمان در زندان ها و مراکز بازداشت، خطرناک است.

آقای عبدی در ژوئن سال ۲۰۱۵ زمانی که سامان دهی  تجمع معلمان در تهران را برعهده داشت و برای اخذ ویزابه منظور  شرکت در کنگره جهانی آموزش بین الملل اقدام کرده بود، بازداشت و سپس به زندان اوین منتقل گردید. او از آن زمان تا اکنون، بیشتردر این زندان محبوس بوده است.  آموزش بین الملل و عفو بین الملل از هنگام دستگیری عبدی تا کنون برای آزادی ایشان کمپین کرده اند.

آموزش بین الملل همچنین برای آزادی بدون قید و شرط و فوری آقای محمد حبیبی عضو دیگر هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران ( تهران)، کمپین می کند. وی در ۳ مارس ۲۰۱۸ بازداشت و در ابتدا به ده سال و نیم زندان، (که بعدا به هفت سال و نیم تقلیل یافت) و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. محمد حبیبی به دلیل تلاش برای بهبود کیفیت آموزش و تدریس در ایران به زندان محکوم شده است. محمد حبیبی گرچه حقوق ناچیزی دریافت می کرد اما چند روز پیش، خانواده ی آقای حبیبی نامه انفصال او از آموزش و پرورش  (اگرچه وی ازسن بازنشستگی بسیار فاصله دارد) را دریافت کردند.

 حکم انفصال حبیبی و بازداشت مجدد عبدی و بسیاری از فعالان حقوق بشر، نشانه موج جدیدی از سرکوب با هدف ایجاد ترس در آستانه اول ماه مه، روز جهانی کارگر است. دیوید ادواردز، دبیرکل آموزش بین الملل تأکید کرده است: “ما سرکوب حقوق معلمان متعهد و فعالین کانون های صنفی را محکوم می کنیم و به طور خستگی ناپذیر برای آزادی آنها تلاش خواهیم کرد.”

ترجمه و تکثیراز:  اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۲۳ آوریل ۲۰۲۰

http://etehadbinalmelali.com/ak/


alliance@workers-iran.org

info@workers-iran.org

RépondreTransférer

انقلاب فرهنگی در ایران : از حذف مارکسیسم تا حذف انتگرال

با گذشت ۴۰ سال از انقلاب فرهنگی این موضوع همچنان به شکل‌های دیگری در دستور کار جمهوری اسلامی است و حتی از دانشگاه‌ها به مدارس رسیده است. ادامه خواندن Continue reading

ابراز نگرانی کمیسر حقوق بشر از اعدام زندانیان پس از اعتراضات در زندان‌های ایران

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ضمن محکوم کردن اعدام دو مجرم خردسال در ایران به فاصله چهار روز، نسبت به اجرای حکم دیگر محکومان به اعدام به دلیل شرکت آنان در اعتراض‌های اخیر در زندان‌های ایران ابراز نگرانی کرد.

میشله باچله روز چهارشنبه سوم اردیبهشت همچنین از مقامات جمهوری اسلامی خواست که درباره مرگ دانیال زین‌العابدینی بر اثر «شکنجه» در زندان تحقیق کرده و عاملان کشته شدن او را مجازات کنند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با صدور بیانیه‌ای اعدام شایان سعید‌پور و مجید اسماعیل‌زاده که در زمان ارتکاب قتل زیر ۱۸ سال سن داشتند را محکوم کرد.

او در بیانیه خود تاکید کرد که اعدام شایان سعید‌پور و مجید اسماعیل‌زاده، پس از اعتراض‌های زندانیان در تعدادی از زندان‌های ایران، «نگرانی‌ها در مورد احتمال تسریع اعدام سایر محکومان به مجازات مرگ به دلیل شرکت در این اعتراض‌ها را افزایش می‌دهد».

برخی از زندا‌ن‌های ایران در هفته‌های اخیر شاهد اعتراض زندانیان به ندادن مرخصی و شرایط زندان بودند که در پاره‌ای موارد به شورش منجر شد.

شایان سعید‌پور از جمله ۸۰ زندانی بود که روز هفتم فروردین از زندان سقز فرار کرده بود. او ۱۵ فروردین بار دیگر دستگیر و دوم اردیبهشت در زندان مرکزی شهر سقز اعدام شد.