برای آزادی دستگیر شدگان اعتراضات اخیر مبارزه کنیم / سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

بدنبال خیزش مردمی وسیع در اعتراض به گرانی، بیکاری، نابسامانی های اجتماعی، بی چشم اندازی و اعتراض به حکومتی فاسد، دزد، نالایق و جنایتکار، حکومت دست به جنایاتی هولناک زد و با شقاوتی که نمونه آن در سالهای اخیر دیده نشده بود، مستقیم بر روی تظاهرکنندگان آتش گشود، کشت، زخمی کرد ، دستگیر کرد و هر آنچه توانست کرد تا صدای مردم را خفه کرده و آتش اعتراضات را خاموش کند. ادامه خواندن Continue reading

بازداشت معترضان در ایران همچنان ادامه دارد

بازداشت معترضان تجمعات اخیر در ایران همچنان ادامه دارد و پلیس در شهرهای مختلف این کشور، افرادی را که آنها را عاملان تجمعات خوانده، بازداشت کرده است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران گفته است که ظرف ۲۴ ساعت گذشته، بازداشت‌هایی در استان‌های تهران، فارس، آذربایجان‌شرقی و هرمزگان صورت گرفته است.

با گذشت دو هفته از اعتراض‌ها در ایران هنوز تعداد افرادی که در جریان اعتراض به افزایش قیمت بنزین بازداشت‌ شدند مشخص نیست.

آمار غیر رسمی حاکی از بازداشت هزاران نفر در جریان این تجمعات است که در بیشتر شهرهای ایران جریان داشت.

یک مقام سپاه پاسداران پیشتر گفته بود این تجمعات، به صورت گسترده در ۲۹ استان و در صدها شهر جریان داشت.

در روزهای گذشته نیروهای امنیتی، علاوه بر معترضان، شماری از فعالان سیاسی، صنفی، مدنی و روزنامه‌نگاران را هم بازداشت کرده‌اند.

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران روز گذشته گفت دستگاه قضایی،‌ آماری از تعداد بازداشتی‌ها ندارد. او گفت بازجویی از افراد بازداشت شده همچنان ادامه دارد.

به دنبال افزایش ناگهانی قیمت بنزین، تجمعات گسترده‌ای در بسیاری از شهرهای ایران شکل گرفت که به شدت از سوی نیروهای امنیتی سرکوب شد.

به گفته سازمان عفو بین‌الملل، حداقل ۱۶۱ نفر در جریان این تجمعات کشته شدند. برخی منابع، از جمله سایت کلمه، شمار کشته‌شدگان را “بسیار بیشتر” از این تعداد نزدیک به ۳۶۶ نفر می‌دانند.

بازداشت‌های جدید

کیومرث عزیزی، از فرماندهان ارشد پلیس تهران گفته است در جریان “یک عملیات پیچیده” ۲۰ نفر از “عاملان اصلی اغتشاشات” بازداشت شده‌ و اعتراف کرده‌اند.

او گفته است دستگیری عوامل اصلی همچنان در دستور کار پلیس قرار دارد.

رهام بخش حبیبی، فرمانده پلیس شیراز هم از بازداشت افرادی که او آنها را عاملان اصلی تخریب بانک‌های شیراز خوانده خبر داده و گفته است دو متهم که برادر هستند، “در مخفیگاه” خود بازداشت شده‌اند.

فرمانده انتظامی هرمزگان هم از بازداشت ۳۱ نفر در این استان خبر داده است.

فرمانده انتظامی آذربایجان‌شرقی هم از بازداشت ۷۰ نفر خبر داده است.

روز گذشته دادستان کل ایران گفت چون افراد خارج از ایران “دسترسی به اطلاعات ندارند، آمار مختلفی می‌دهند که اعتبار ندارند.”

اما او در عین حال پاسخی در مورد این که چند نفر بازداشت شده‌اند، نداد.

BBC