حکم ۱۵ سال و نیم زندان برای سه عضو کانون نویسندگان

کانون نویسندگان ایران در اطلاعیه‌ای که روز یک‌شنبه ۸ شهریور در صفحه فیس‌بوک این کانون منتشر شده، اعلام کرده است که سه نفر از اعضایش در مجموع به ۱۵ سال و نیم زندان محکوم شده‌اند. ادامه خواندن Continue reading

یک ماه بی‌خبری از یاشار و کاوه دارالشفاء

یاشار دارالشفاء و کاوه دارالشفاء بیش از یک ماه است که در بازداشتگاه اوین نگهداری می‌شوند. مسئولان قضایی و امنیتی از پاسخگویی و توضیح به خانواده دارالشفاء در باره دلیل بازداشت این دو برادار خودداری می‌کنند. به گفته اعضای خانواده، یاشار در آخرین روز آذر در تماس تلفنی کوتاه به خانواده خبر داده که در زندان اوین تحت بازجویی است اما از کاوه خبری ندارد. ادامه خواندن Continue reading

حضور سنگین نیروهای امنیتی در برخی شهرهای ایران و اختلال در اینترنت

هم زمان با فرارسیدن پنجم دی، مصادف با چهلم بسیاری از کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان ماه، گزارش ها حکایت از آن دارد که اینترنت موبایل برخی نقاط ایران مختل و فضای بعضی شهرها به طور محسوس امنیتی شده است.

سایت نت‌بلاکس که محدودیت‌های اینترنتی را در سرتاسر دنیا رصد می‌کند می گوید، اینترنت موبایل برخی مناطق ایران از صبح چهارشنبه چهارم دی‌ مختل شده است.

همچنین ویدیوهایی که در شبکه های اجتماعی منتشر یا به دست بی بی سی فارسی رسیده، از امنیتی شدن فضای شهرهایی مانند تبریز، سنندج، کرمانشاه، اصفهان و شهریار واقع در غرب استان تهران، حکایت دارد.

این تصاویر نشان می دهد که نیروهای امنیتی و انتظامی سوار بر خودرو و موتورسیکلت در سطح خیابان ها به گشت زنی مشغولند. همچنین در چند مورد صدای تیراندازهایی شنیده می شود که به نظر می رسد هوایی بوده باشد.

مقام‌های امنیتی و قضایی ایران در ظرف چند روز گذشته فشار بر خانواده‌های کشته شدگان و منتقدان را افزایش داده و از جمله خانواده پویا بختیاری را بازداشت کرده‌اند. خانواده بختیاری از مردم دعوت کرده بودند که پنجشنبه در آرامستان سکینه در کرج در مراسم چهلم او شرکت کنند.دستور مراجع امنیتی”

خبرگزاری ایلنا روز چهارشنبه به نقل از “یک منبع آگاه در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات” گزارش داد که دسترسی به اینترنت تلفن‌های همراه در چند استان قطع شده است.

ایلنا در گزارش خود “از قطع ترافیک بین‌الملل خطوط تلفن‌های همراه در چند استان به دستور مراجع امنیتی” خبر داد. مخاطبان بی ‌بی‌ سی فارسی هم از شهرهای مختلف گزارش دادند که اینترنت خانگی آنها قطع یا دچار کندی و اختلال شده است.

اما جمال هادیان، رئیس روابط عمومی وزارت ارتباطات در توییتی نوشت که دستوری از سوی “قوه قضاییه و یا سایر مراجع ذیصلاح” برای قطع اینترنت در روز پنجم دی ماه صادر نشده است.

او سخنان منتسب به وزیر ارتباطات مبنی بر وجود دستوری در این زمینه را تکذیب کرد و نوشت “فیک‌نیوزها مشغول کارند.”

ایلنا به نقل از منبع خود در وزارت ارتباطات گزارش داده بود که محدودیت دسترسی به اینترنت شامل “ترافیک داخلی” نمی‌شود و مربوط به “ترافیک بین‌الملل خطوط تفلن‌های همراه است.”

این خبرگزاری همچنین از احتمال افزایش تعداد استان‌هایی خبر داده بود “شامل قطع ترافیک بین‌الملل خطوط تفلن‌های همراه می‌شوند.”

با این حال، روابط عمومی شرکت ایرانسل گفت: “در حال حاضر خدمات شبکه اینترنت ثابت ایرانسل اعم از ترافیک داخلی و بین‌المللی، همچنین خدمات مکالمه و پیامک، در سراسر کشور برقرار است.”

حکومت ایران در جریان اعتراض‌های آبان ماه در اقدامی بی‌سابقه دسترسی به سرویس‌های اینترنتی در سرتاسر ایران را به مدت حدود ده روز قطع کرد.

مقام‌های دولتی در آن زمان اعلام کردند که قطع اینترنت با دستور شورای امنیت کشور و مقام‌های امنیتی صورت گرفته است.

قطع اینترنت در جریان اعتراض‌ها با سانسور شدید خبری درباره پوشش ناآرامی‌ها همراه بود.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، روز چهارشنبه در مصاحبه ای با شبکه فرانس ۲۴ از قطع اخیر اینترنت در ایران دفاع کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای کدخدایی در پاسخ به این سوال که آیا آن اقدام تصمیم درستی بود و انجام این کار به هزینه‌اش می‎ارزید گفت: “اگر در یک جاده یا بزرگراهی تروریست‌ها بیایند و اقداماتی انجام دهند، شما اولین کاری که می‌کنید چیست و آن جاده را چه کار می‌کنید؟”

او افزود: “آن جاده را می‌بندید.”

BBC

آرش گنجی و همه‌ی زندانیان سیاسی و عقیدتی را آزاد کنید! / کانون نویسندگان ایران

آرش گنجی را آزاد کنید!

روز یکشنبه یکم دی ماه، آرش گنجی مترجم و منشی کانون نویسندگان ایران در منزل خود بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شد. اکنون پس از دو روز مشخص شده است که او در بازداشت‌گاه اوین و تحت بازجویی وزارت اطلاعات است. ادامه خواندن Continue reading

رودی دوچکه و جنبش دانشجویی ۶۸ در آلمان / بهرام محیی

ده سال پس از تأسیس جمهوری فدرال آلمان، نتیجه‌ی یک نظرسنجی درباره‌ی «آگاهی سیاسی دانشجویان» نشان می‌داد که تنها ۹ درصد دانشجویان این کشور خود را به دموکراسی متعهد می‌دانند و اکثر بزرگ آنان حاضر نیستند در برابر یک رژیم غیردموکراتیک مقاومت نشان دهند. ادامه خواندن Continue reading

تجمع بازنشستگان، تحصن سراسری معلمان

بازنشستگان صندوق‌های دولتی مختلف بازنشستگی در اعتراض به وضعیت معیشتی، بی‌تفاوتی مسئولان و همچنین سرکوب فعالان اجتماعی در برابر ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. ادامه خواندن Continue reading

بحران اقلیمی، توافق سبز و سرمایه‌داری- گفتگو با جان بلامی فاستر/ برگردان :روزبه آقاجری

جان ‌بلامی‌فاستر» استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه اوریگان و سردبیر مجله مانتلی‌ریویو نوشته‌های زیادی درباره سرمایه‌داری، مارکسیسم و بحران اکولوژیکی دارد. ادامه خواندن Continue reading