دیده‌بان حقوق بشر: تحریم‌ها سلامتی ایرانیان را تهدید می‌کنند

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی تفصیلی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را عاملی در محدود کردن دسترسی مردم ایران به دارو دانسته و گفته است آمریکا باید معافیت‌های مؤثر بشردوستانه را تضمین کند. این سازمان از حکومت ایران نیز خواسته است که حق سلامت شهروندان خود را به‌رغم تحریم‌ها، بدون تبعیض اجرا کند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سه‌شنبه ۷ آبان / ۲۹ اکتبر گزارشی ۴۷ صفحه‌ای با عنوان «فشار حداکثری: آسیب تحریم‌های اقتصادی آمریکا به حق سلامت ایرانیان» منتشر کرد که در آن نشان می‌دهد محدودیت‌های گسترده در مبادلات مالی، همراه با مواضع تهاجمی مقامات آمریکا توان  ایران برای تأمین مالی واردات بشردوستانه از جمله تجهیزات پزشکی و داروهای حیاتی را به‌شدت محدود کرده است.

این سازمان مدافع حقوق بشر می‌گوید در حالی که دولت آمریکا برای واردات بشردوستانه معافیت‌هایی در نظر گرفته است اما این معافیت‌ها در عمل منجر به آن نشده‌اند که بانک‌ها و شرکت‌های آمریکایی و اروپایی خطر پیامدهای مالی و حقوقی ناشی از تحریم در صورت صادرات کالاهای بشردوستانه را رفع‌شده بدانند و عملکرد خود را تغییر دهند.

به‌گفته دیده‌بان حقوق بشر نتیجه این وضعیت عدم دسترسی ایرانیان به داروهای حیاتی و نادیده گرفتن حق آن‌ها برای سلامتی بوده است.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر در این‌باره گفت: «مقامات دولت ترامپ ادعا می‌کند که در کنار مردم ایران ایستاده‌اند اما پیامدهای سیاست‌هایشان آسیب زدن به حق سلامت ایرانیان بوده است.»

ویتسون افزود: «شبکه‌ای جامع از تحریم‌ها منجر به این شده است که بانک‌ها و شرکت‌ها از تجارت بشردوستانه با ایران کنار بکشند و ایرانیان مبتلا به بیماری‌های نادر یا پیچیده از دسترسی به داروها و درمان مورد نیازشان محروم بمانند.»

سرطان خون، بیماری پروانه‌ای (که منجر به پوستی شکننده و تاول‌زده می‌شود)، صرع، و جراحت‌های مزمن چشمی ناشی از قرار گرفتن در معرض سلاح‌های شیمیایی از جمله بیماری‌هایی هستند که با محدودیت دارو و امکانات پزشکی روبه‌رو شده‌اند.

گزارش دیده‌بان حقوق بشر بر اساس مصاحبه این سازمان در فاصله نوامبر ۲۰۱۸ و اکتبر ۲۰۱۹ با ۲۱ نفر، از جمله شاغلان بخش پزشکی در ایران، کارکنان فعلی یا سابق واردکنندگان ایرانی و بین‌المللی دارو، وکلا و فعالان سازمان‌های غیردولتی که در ایران یا خارج از ایران زندگی می‌کنند، تنظیم شده است.

محروم کردن از تحصیل، ابزاری فراقانونی برای سرکوب فعالان دانشجویی

گفت‌وگو با مهدیه گلرو و مجید دری / جواد عباسی توللی

اصطلاح دانشجوی ستاره‌دار که از زمان شروع به کار دولت محمود احمدی‌نژاد در رسانه‌ها باب شد در حقیقت به معنی ممانعت از تحصیل فعالان دانشجویی است.

این اصطلاح از زمانی بیشتر مورد توجه قرار گرفت که پس از روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد، عده‌ای از فعالان دانشجویی که در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شده بودند، هنگام ثبت‌نام با ستاره‌هایی در کنار نامشان مواجه شدند. پس از پیگیری این دانشجویان مشخص شد این ستاره‌ها در حقیقت نشانگر اعمال نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر ممانعت از تحصیل فعالان دانشجویی در مقاطع بالاتر بوده است.

واکنش مسکو و تهران به طرح آمریکا برای حضور نظامی در میدان‌های نفتی سوریه

خود قرار داوزیران خارجه ایران و روسیه در جریان نشست مشترکی در ژنو، طرح ایالات متحده برای اعزام نیروی نظامی و حفاظت از میدان‌های نفتی سوریه، را هدف انتقادهای ده‌اند. ادامه خواندن Continue reading

چرا کاپیتالیسم و فمینیسم نمی‌توانند همزیستی داشته باشند؟ / نیکول اِیشاف / ترجمه‌ی شادی انصاری

متن زیر نسخه­‌ی اندک ویرایش‌شده‌­ی سخنان «نیکول ایشاف»، از اعضای تحریریه‌­ی نشریه‌­ی ژاکوبن، است که در مباحثه‌‌ای با عنوان «آیا سرمایه‌داری به زنان یاری می‌‌رساند یا آسیب می‌­زند؟» در مؤسسه­‌ی کِیتو در واشنگتن ارایه شد. ادامه خواندن Continue reading

آزادی موقت تعدادی از زندانیان کارگری از زندان

روز شنبه سپیده قلیان و ساناز الهیاری دو تن از متهمین پرونده ی اعتصاب هفته تپه و همچنین عاطفه رنگریز که در جریان تجمع اول ماه کارگران بازداشت شده بود، با تودیع وثیقه آزاد شدند. ادامه خواندن Continue reading

جدایی‌طلبان و دولت یمن برای ائتلاف و پایان درگیری‌ها توافق کردند

جدایی‌‍‌طلبان یمن ودولت عبدربه منصور هادی برای ائتلاف و پایان درگیری‌ها با هم به توافق رسیدند.

بر اساس این ائتلاف، برخی از وزارتخانه‌ها در اختیار جدایی‌‍‌طلبان یمن قرار خواهد گرفت و مرکز حکومت به عدن بازخواهد گشتبستان میان جدایی‌طلبان و دولت یمن میانجی‌گری کرده  است

پیش از این رویترز خبر داده بود که عربستان میان جدایی‌طلبان و دولت یمن میانجی‌گری کرده و اکنون طرفین برای تشکیل ائتلاف آماده می‌شوند.

بر اساس این گزارش، دولت ریاض در نظر دارد نیروهای یمنی را علیه حوثی‌های مورد حمایت ایران متحد کند.

جدایی‌طلبان یمن مورد حمایت امارات هستند، اما با خروج بندر عدن از دست نیروهای دولت منصور هادی در ماه اوت، مناقشات میان این دولت و جدایی‌طلبان اوج گرفت.

امارات متحده عربی اخیر نیروهایش را از یمن خارج کرد و نیروهای عربستان که حامی دولت یمن هستند، کنترل دوباره عدن را در دست گرفتند.

با شورش حوثی‌های شیعه مورد حمایت ایران در سال ۲۰۱۴ و اشغال صنعا، ئپایتخت یمن، این کشور وارد بحران و جنگ داخلی شد. ائتلاف تحت رهبری عربستان همراه با دولت و جدایی‌طلبان سنی چهار سال است که علیه حوثی‌ها می‌جنگند.

ترامپ: از خاورمیانه «خون‌آلود» خارج می‌شویم

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور از خاورمیانه «خون‌آلود» خارج خواهد شد و ارتش این کشور دیگر نقش «پلیس جهان» را ایفا نخواهد کرد. همزمان نیروهای روسیه در منطقه استراتژیک کوبانی در شمال شرق سوریه مستقر شدند.

به گزارش خبرگزاری الجزیره دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه ۲۳ اکتبر/۱ آبان در سخنرانی خود در کاخ سفید اعلام کرد آمریکا «شن‌های خون‌آلود» خاورمیانه را ترک خواهد کرد و دیگر نیاز ندارد نقش پلیس جهان را بازی کند. ترامپ در  این سخنرانی خبر از تغییر در رویه ایالات متحده آمریکا نسبت به معادلات قدرت در خاورمیانه داد:

«ما در حال خروج از منطقه هستیم. بگذارید افراد دیگری سر شن‌هایی که مدت‌هاست خون‌آلود شده‌اند، بجنگند. ارتش ما وظیفه ندارد پلیس جهان باشد».

رئیس جمهوری آمریکا اما به نقش این کشور در چهره «خونین» خاورمیانه اشاره نکرد. او در هفته‌های گذشته به‌ خاطر بیرون کشیدن نیروهای آمریکا از شمال سوریه تحت انتقادات شدیدی قرار داشته است. بسیاری او را متهم می‌کنند که نیروهای سوریه دموکراتیک (ق س د)، یکی از اصلی‌ترین متحدان آمریکا در جنگ علیه داعش را به‌ حال خود رها کرده است.

پس از خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه، آنکارا از چهارشنبه ۹ اکتبر حمله به این منطقه کردنشین را با همکاری شبه‌نظامیان سوری تحت حمایتش ــ موسوم به «ارتش ملی سوریه» ــ آغاز کرد تا با پیشروی در عمق ۳۲ کیلومتری خاک سوریه یک «منطقه امن» بسازد و با ایجاد این منطقه حائل یگان‌های مدافع خلق را از مرزهای خود دور نگه دارد.

حملات سنگین ترکیه علیه مناطق کردنشین که منجر به کشته، زخمی و آواره شدن شمار زیادی از کردهای شمال سوریه شد و سازمان عفو بین‌الملل ترکیه را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کرد. بیش از ۱۷۶هزار نفر پس از حملات ترکیه آواره شدند و صدها زندانی داعشی نیز به‌دنبال این درگیری‌ها از زندان‌ها گریختند.

دونالد ترامپ در ادامه سخنانش گفت:

«کشورهای دیگر باید جلو بیایند و سهم خود را انجام دهند. من تعهد دارم مسیر دیگری را که به پیروزی آمریکا ختم می‌شود دنبال کنم».

او اما گفت برخی از نیروهای آمریکا برای حفاظت از میادین نفتی سوریه در این کشور باقی خواهند ماند:

«ما امنیت نفت را تامین کردیم بنابراین تعداد کمی از سربازان آمریکا در محل‌هایی که نفت وجود دارد باقی می‌مانند».

توافق‌های جاری و جابه‌جایی قدرت

سوریه و روسیه اکنون با ترکیه برای برقراری آتش‌بس دائم و حضور در مناطق مرزی کردنشین به توافق رسیده‌اند. براساس این توافق نیروهای روسیه و سوریه به صورت مشترک امنیت غیرنظامیان را تضمین و روند بیرون راندن نیروهای سوریه دموکراتیک را «تسهیل» می‌کنند.

براساس گزارش رویترز روسیه پنج‌شنبه ۲۴ اکتبر/ ۲ آبان  نیروهای خود را در کوبانی مستقر کرد. طبق اعلام یک منبع از وزارت دفاع روسیه، این کشور در عرض یک هفته ۲۷۶ سرباز و ۳۳ واحد تجهیزات ارتش را به سوریه گسیل خواهد کرد. مسکو چهارشنبه با «خیانت» خواندن خروج نیروهای آمریکا از سوریه، به نیروهای کرد هشدار داد «هر چه سریعتر منطقه را ترک کنند یا بوسیله ارتش ترکیه درهم کوبیده شوند».

توافق روسیه و ترکیه از سوی دیگر ورود نیروهای بشار اسد (و متحدانش از جمله سپاه قدس ایران) را پس از سال‌ها به شمال شرق سوریه ضمانت خواهد کرد.

پیمان آتلانتیک شمالی و سهم اروپا در مسائل خاورمیانه

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا پنج‌شنبه با دیگر اعضای ناتو در بروکسل دیدار خواهد کرد و انتظار می‌رود صحبت‌های او بر عملیات نظامی ترکیه و جنگ علیه داعش متمرکز باشد. براساس نکاتی که برای سخنرانی او آماده شده او به این مسئله که «اقدامات ترکیه پیشرفت‌های به‌وجودآمده در سوریه را به‌خطر انداخته است»، اشاره خواهد کرد.

اسپر هفته پیش گفته بود از متحدان آمریکا در ناتو خواهد خواست «از ابزارهای جمعی و فردی دیپلماتیک و اقتصادی در پاسخ» به تهاجم ترکیه استفاده کنند. با این وجود آمریکا خود از به‌کار گرفتن این ابزارها خودداری می‌کند و دونالد ترامپ چهارشنبه اعلام کرد که تحریم‌های واشنگتن علیه آنکارا را لغو خواهد کرد.

تحلیل‌گران می‌گویند دست آمریکا در استفاده از ناتو برای فشار آوردن به ترکیه و محکوم کردن اقدامات این کشور بسته است و انتخاب زیادی ندارد.

همزمان برخی از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه فروش تسلیحات به ترکیه را به حالت تعلیق درآورده‌اند. امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه جمعه از ناتوانی ناتو در واکنش‌ به چیزی که او تهاجم «دیوانه‌‌وار» ترکیه خواند، انتقاد کرد و خواهان سهم بیشتری از معادلات قدرت برای اروپا شد. مکرون گفت زمان آن رسیده که اروپا در مسائل خاورمیانه به عنوان «متحد صغیر» عمل نکند.

قطعنامه پارلمان اروپا: تحریم ترکیه، ایجاد منطقه امن در سوریه زیر نظر سازمان ملل

همزمان با برقراری آتش‌بس در شمال سوریه و خروج تدریجی کردها از مناطق مرزی، پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای خواهان تحریم ترکیه و ایجاد منطقه امن در شمال سوریه با نظارت سازمان ملل شد. اردوغان اروپا را بار دیگر تهدید کرد.

نمایندگان پارلمان اروپا پنج‌شنبه ۲ آبان / ۲۴ اکتبر قطعنامه‌ای را علیه حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه تصویب کردند.

در این قطعنامه ضمن اشاره به این‌که در حملات ترکیه شمار زیادی کشته و دست‌کم ۳۰۰ هزار نفر آواره شده‌اند و این حملات موجب خواهد شد که نیروهای گروه «دولت اسلامی» (داعش) دوباره فعال شوند استفاده رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از موضوع پناهجویان علیه اتحادیه اروپا «غیرقابل قبول» است.

نمایندگان پارلمان اروپا عملیات نظامی ترکیه را در شمال شرقی سوریه محکوم کرده و از این کشور خواسته‌اند که تمام نیروهای خود را از خاک سوریه خارج کند.

آن‌ها همچنین هشدار داده‌اند که عملیات نظامی ترکیه در شمال شرقی سوریه نقض شدید قوانین بین‌المللی است و ثبات و امنیت کل منطقه را به خطر می‌اندازد.

نمایندگان به‌شدت برنامه‌های ترکیه برای ایجاد منطقه امن در امتداد مرز با سوریه را رد کرده و ابراز نگرانی کرده‌اند که توافق‌نامه آمریکا و ترکیه برای آتش‌بس موقت اشغال ترکیه در آن‌چه «مناطق امن» گفته می‌شود را قانونی کند.

پارلمان اروپا ضمن درخواست ایجاد مناطق امن در مرز ترکیه و سوریه توسط سازمان ملل متحد، از شورای اروپا خواسته است که مجموعه‌ای از تحریم‌های هدفمند و ممنوعیت صدور روادید برای مقامات ترکیه‌ای مسئول نقض حقوق بشر و همچنین اتخاذ تدابیر اقتصادی مناسب علیه ترکیه اقدام کند.

همچنین در این قطعنامه پیشنهاد تعلیق اولویت‌های تجاری طبق توافق‌نامه محصولات کشاورزی و – به‌عنوان آخرین اقدام  –  تعلیق اتحادیه گمرکی بین اتحادیه اروپا و ترکیه مطرح شده است.

پارلمان اروپا همبستگی خود را با کردهای منطقه اعلام کرد از «سهم مهمی که نیروهای مسلح کرد به‌ویژه زنان در نبرد با داعش نشان داده‌اند» تقدیر کرد.

اردوغان: به مخالفان عملیات نظامی‌مان مشت آهنین نشان خواهیم داد

همزمان، رجب طیب اردوغان، پنج‌شنبه ۲ آبان / ۲۴ اکتبر در سخنانی در آنکارا اعلام کرد که ترکیه «در میدان مبارزه بین‌المللی» قرار دارد و «از هر گوشه جهان در حال حمله به ترکیه هستند و ما نیز تمام قد در برابر آنها ایستاده‌ایم».

اردوغان به‌دلیل مواضع اتحادیه اروپا در مخالفت با حمله ترکیه به شمال سوریه با بیان این‌که آن‌ها «قصد دادن درس انسانیت به ما دارند»، این اتحادیه را تهدید کرد و گفت: «زمانی که می‌گوییم درهایمان را [به روی پناهجویان] باز می‌کنیم (اروپائیان) گُر می‌گیرند. گُر نگیرید، زمانش که برسد آن درها باز خواهند شد.»

او گفت: «مشت آهنینِ زیر دستکش مخملی را به کسانی که علیه رویکرد انسانی ما اقدام می‌کنند، نشان خواهیم داد.»

رئیس جمهوری ترکیه از همه کشورها خواست تا حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) را به اندازه داعش «یک گروه تروریستی خطرناک» بشناسند.

وزارت امور خارجه ترکیه نیز روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای مواضع‌ پارلمان اروپا در قبال عملیات نظامی این کشور را «غیرقابل قبول» خواند.

در این بیانیه آمده است: «تصمیم امروز پارلمان اروپا که همواره از تروریست‌ها میزبانی کرده باعث حیرت ما نشده است.»

وزارت خارجه ترکیه افزوده است: «تا کنون بارها طی اظهاراتی خطاب به اذهان جامعه جهانی و مقام‌های بلندپایه اعلام کردیم که ادعاهای موجود درباره این عملیات دروغ و غیرقابل قبول بوده و توضیحات لازم نیز داده شده است. پارلمان اروپا به‌رغم تمام اظهارات ما در این زمینه طرحی غیرواقعی را تصویب و بر اتخاذ موضع غیرعاقلانه خود علیه ترکیه اصرار کرده است.»

روز پنج‌شنبه براساس توافق اخیر روسیه و ترکیه، نیروهای سوریه دموکراتیک، متشکل از کردها و عرب‌ها، مواضعی را که از سال‌ها پیش در طول مرز با ترکیه در اختیار داشتند، ترک کردند.

ارتش روسیه نیز گشت‌های خود را که از روز گذشته (چهارشنبه) در امتداد مرز آغاز کرده بود ادامه داد تا در این منطقه جای سربازان آمریکایی را پر کند.

رژیم دمشق نیز نیروهای خود را در این منطقه مستقر کرده است.

برندگان و بازندگان عملیات ترکیه در شمال سوریه

مهرداد فرهمند

با تفاهمنامه ای که میان رهبران روسیه و ترکیه، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان بسته شد، به نظر می‌رسد برنده اصلی حمله ترکیه به مناطق تحت کنترل نیروهای کرد، دولت مرکزی سوریه و سپس روسیه باشند، ترکیه تنها به بخشی از اهدافش رسیده و زیان این عملیات هم بیش از همه به نیروهای کرد و بعد از آنها دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا رسیده است. ایران نیز از سودبرندگان این معامله است.

رسانه‌های ترکیه این تفاهمنامه را پیروزی قلمداد کرده‌اند: دولت ترکیه به هدف دور کردن شبه نظامیان کرد موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه از مرزهای خود رسیده، هم در میدان جنگ و هم سر میز مذاکره کامیاب شده، با کمتر از ۹ روز جنگ به هدف خود رسیده است.

شخص رجب طیب اردوغان، علاوه بر خارج، در داخل هم کامیاب بوده است: هم دو حزب عمده مخالفش، حزب جمهوری خلق و حزب نیک، او را حمایت کردند و هم بخش بزرگی از مردم ترکیه پشتش ایستادند، آن هم در زمانی که آقای اردوغان هم شهر استانبول را به رقیب باخته و هم گرفتاری‌های اقتصادی و کاهش پی در پی ارزش پول ملی، پشتیبانی عمومی از او را کاسته و دندان رقبای سیاسی اش را تیزتر کرده بود. چه بسا جلب این حمایت مردمی و سیاسی از اهداف پنهان عملیات نظامی بود.

اما آقای اردوغان تنها به بخشی از آنچه می خواست رسید: هدف او علاوه بر واپس راندن شبه نظامیان کرد، کنترل قلمرویی از خاک سوریه به عمق ۳۰ کیلومتر در امتداد مرز ترکیه بود، تا هم اداره‌اش را به نیروهای سوری وابسته به ترکیه بسپارد و هم یک تا دو میلیون آواره سوری را در آن جاگیر کند. او به چنین هدفی حتی نزدیک هم نشده و کمتر از یک پنجم از قلمرو مورد نظر خود را به دست آورده، قلمرویی که با بخشهای دیگر زیرنفوذش در خاک سوریه پیوستگی جغرافیایی ندارد.

کامیابی او در داخل، رویه‌ای منفی هم دارد و آن، قطبی تر شدن عرصه سیاسی و اجتماعی ترکیه است. از زمانی که عملیات ارتش ترکیه آغاز شد، فشار بر حزب دموکراتیک خلقها به سبب مخالفت با عملیات، افزایش یافته، هشت شهردار شهرهای شرقی ترکیه که عضو این حزبند و شماری دیگر از اعضای حزب بازداشت شده‌اند. هنگامی که یکی از نمایندگان این حزب در مجلس در مخالفت با عملیات سخن می‌گفت، فریاد دیگر نمایندگان به هوا رفت و رگبار ناسزا و اتهام بود که نثار او شد. عمر اوج آلان، یکی دیگر از نمایندگان این حزب به من گفت فضای مجلس چنان شده که پنج ماه است نتوانسته در نشستها شرکت کند.

حزب دموکراتیک خلقها در مناطق کردنشین پشتوانه چشمگیر مردمی دارد و تبلور روند حل “مسئله کرد” در ترکیه است، حال آنکه روند کنونی بسوی حذف این حزب از صحنه سیاسی ترکیه و راندن آن به فعالیت زیرزمینی و تبدیل دوباره اقلیت کرد به “مسئله” پیش می‌رود. یکی از اهالی شهر مرزی جیلان پینار به من می‌گفت: “من کرد هستم. ما کردها این سوی مرز سرکوب می‌شویم و آن سوی مرز، کشته.”

بسیاری از کردهای ترکیه رویکرد همین باشنده جیلان پینار را به عملیات ارتش ترکیه در شمال شرق سوریه دارند. چنین رویکردی در مناطق کردنشین در برابر حمایت مردمی در مناطق ترک نشین از عملیات، نتیجه‌اش قطبی شدن جامعه و دامن زدن به شکاف کرد-ترک می‌شود.

افق پیش روی کردها در آن سوی مرز هم تیره و تار به نظر می‌رسد: نیروهای دموکراتیک سوریه ناچار به عقب نشینی از سرزمینهایی شده‌اند که با دادن جان و خون به دست آورده و در آنها دولت خودگردان و عملا مستقل به راه انداخته بودند: عفرین و تل ابیض و رأس العین به دست ترکیه افتاده و بنابر قراری که روسیه با ترکیه گذاشته، در منبج و عین العرب (کوبانی) نیروهای کرد حق حضور ندارند. در حسکه و قامشلو هم که برایشان مانده، ارتش سوریه مستقر شده که حتی اگر زورش نرسد که کلا به حضور سیاسی و نظامی نیروی کرد در شمال شرق سوریه پایان دهد، انتظار نمی‌رود همچون گذشته به آنها اجازه استقلال و آزادی عمل بدهد. آنچه از “روژآوا” باقی مانده، دیگر آن “روژآوا”ی پیشین نخواهد بود.

کردها این “بلایی را که بر سر روژآوا آمد” از چشم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا می‌بینند که نیروهایش را بیرون کشید و پشت کردها را خالی کرد و برای جلوگیری از اینکه ترکیه طرح خود را پیش ببرد، از فشار سیاسی هم کم گذاشت. نه تنها کردها، بلکه بخش بزرگی از افکار عمومی جامعه جهانی در شرق و غرب عالم، در روزهای گذشته، دونالد ترامپ را آماج اعتراض کرده و این به وجهه او و دولت ایالات متحده آمریکا آسیب جدی زده است.

ضربه دیگری که آمریکا خورد این است که قرار و مداری را که او نتوانست با ترکیه ببنندد، روسیه بست. جای نیروهایش را که از سوریه خارج می‌شوند، ارتش روسیه می گیرد و نتیجه اینکه جای پای آمریکا در خاورمیانه سست‌تر و جای پای رقیبش روسیه، محکمتر می شود. روسیه در این روزها بازی دو سر برد کرد، از سویی در برابر دست درازی ترکیه به خاک متحدش سوریه ایستاد و از سوی دیگر، ترکیه را از آمریکا دورتر و به خود نزدیکتر کرد. روسیه اکنون بسوی سالیانه ۱۰۰ میلیارد دلار مبادلات اقتصادی با ترکیه پیش می‌رود، فروشنده جنگ افزارهای گرانبهای راهبردی به ترکیه شده و حتی قرار است فن آوری اتمی هم به ترکیه بفروشد.

برنده اصلی عملیات ارتش ترکیه علیه شبه نظامیان کرد، بیش از همه سوریه است. ارتش این کشور بی آنکه یک گلوله شلیک کند و قطره‌ای از خون سربازانش بریزد، با رضایت ترکیه پس از هفت سال به مرز این کشور باز می‌گردد و حاکمیت دولت مرکزی را کاملتر می‌کند. با توجه به اینکه شبه نظامیان کرد نیز در موضع ضعیفتری نسبت به گذشته خواهند بود و بخش مهمی از مناطقی را که کردها در آن اکثریت دارند، از دست داده‌اند، خیال سوریه از اینکه در آینده همچون عراق، شاهد قلمرویی خودمختار و عملا مستقل در خاک خود باشد، آسوده‌تر می شود.

در این معامله، ایران نیز سود می‌برد، از سویی موقعیت مهمترین متحدش در منطقه محکمتر شده و در جنگ، پیش افتاده است، از سوی دیگر، اگر الگوی دولت خودگردان کرد در شمال شرق سوریه، شکست بخورد، برای ایران نیز که این الگو الهامبخش بسیاری از کردهای این کشور بوده، اسباب آسودگی خاطر خواهد بود.

از دید دیپلماتیک هم، موضع رسمی ایران علیه عملیات ارتش ترکیه در خاک سوریه، از موارد کم سابقه‌ای بود که دولت جمهوری اسلامی هم با بیشتر دولتهای جهان همصدا بود و هم با بخش بزرگی از مردم ایران

بی بی سی