مکرون: تا پیش از اجلاس رهبران گروه ۷ با مقام‌های ایران دیدار می‌کنم

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه که تا چند روز دیگر میزبان رهبران قدرت‌های اقتصادی جهان است گفته بنا دارد به زودی با مقام‌های ایران دیدار کند و پیش از اجلاس رهبران جی ۷ (گروه ۷) راه‌های کاهش تنش میان تهران و واشنگتن را بررسی کند. محمدجواد ظریف هم که در اروپا به سر می‌برد قرار است به زودی عازم پاریس شود.

آقای مکرون از زمان بالاگرفتن تنش در تنگه هرمز و همچنین آغاز عقب‌نشینی زمان‌بندی شده ایران از تعهداتش در برجام، به طور مداوم با مقام‌های ایران در تماس بوده و بارها تاکید کرده که قصدش حفظ برجام و کاهش تنش در منطقه است.

وی روز چهارشنبه، ۲۱ اوت، به خبرنگاران گفت: “من ظرف چند ساعت آینده و پیش از آغاز اجلاس جی ۷ با مقام‌های ایران دیدار خواهم کرد و پیشنهاداتی را با آنها طرح خواهم کرد”.

قرار است رهبران برزیل، آمریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، کانادا، ژاپن و اتحادیه اروپا طی روزهای پایانی آخر این هفته در تفرج‌گاهی در جنوب‌غربی فرانسه و در قالب گروه جی ۷ دیدار کنند.

آقای مکرون در توضیح پیشنهادهایی که به ایران داده است گفته: “ما با هدف کم کردن شدت تحریم‌ها یا به نوعی از پرداخت غرامت با هدف کاهش فشارها بر مردم ایران راهکارهایی طرح کرده‌ایم.”

رئیس جمهور فرانسه جزئیات بیشتری در این باره ارایه نکرده اما گفته: “حالا باید ببینیم که پاسخ تهران در چند ساعت آینده چیست… و آیا آمریکا آماده برداشتن گامی رو به جلو هست.”

اظهارات امروز آقای مکرون در حالی طرح شد که ساعتی پیش از آن محمدجواد ظریف که در اروپا به سر می‌برد گفت اگر امضاکنندگان اروپایی به تعهدات‌شان در قالب توافق هسته‌ای موسوم به برجام عمل کند ایران هم به آن به طور کامل عمل خواهد کرد و اقدامات اخیری که برای عقب‌نشینی از تعهداتش صورت داده را متوقف می‌کند.

آقای ظریف در یک سخنرانی و جلسه پرسش و پاسخ در موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم (سیپری) گفت حتی اگر آمریکا به توافق هسته‌ای برنگردد، ایران به شرط اجرای کامل تعهدات از طرف اروپا تنها ظرف چند ساعت به وضعیت اولیه خود در برجام برمی‌گردد.

آقای ظریف در سوئد تاکید کرد که ایران قصد خروج از برجام را ندارد بلکه تنها تعهداتش را آن هم در چارچوب این توافق کاهش داده است.

در تحولی دیگر حسن روحانی رئیس جمهور ایران در روز چهارشنبه گفت: “قدرتهای جهانی می‌دانند که در صورت تحریم کامل نفت و به صفر رساندن صادرات نفت ایران، آبراههای بین المللی نمی تواند امنیت سابق را داشته باشد، بنابراین فشار یکجانبه علیه ایران نمی تواند به نفع آنها باشد و امنیت‌شان را در منطقه و جهان تضمین نمی کند.”وزیر امور خارجه ایران بعد از سفر به فنلاند، سوئد و نروژ برای دیدار با رئیس جمهور فرانسه به این کشور سفر می‌کند.

بی بی  سی