عفو بین‌الملل: گفته‌های پورمحمدی درباره کشتار ۶۷ نشانگر بی‌اعتنایی ایران به قوانین بین‌المللی‌ست

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ا‌ی به اظهارات اخیر مصطفی پورمحمدی، وزیر سابق دادگستری و مشاور رئیس قوه‌ قضاییه در دفاع از «اعدام‌های گسترده فراقضایی در سال ۱۳۶۷» واکنش نشان داده است. ادامه خواندن Continue reading

ایران و روسیه در خلیج فارس رزمایش مشترک برگزار می‌کنند

ایران و روسیه توافقنامه‌ای برای گسترش همکاری‌های نظامی خود در حوزه دریایی امضاء کرده‌اند و همچنین قرار است باهم در منطقه خلیج فارس و دریای عمان مانور نظامی برگزار کنند. ادامه خواندن Continue reading

درخواستی از زندانیان سیاسی جوان در حال اعتصاب غذا و بیمار در ایران! / منصوره بهکیش

رفقای جوانم؛ سپیده، مرضیه، ندا، آنیشا، عاطفه، ساناز، امیرحسین، امیر، اسماعیل، محمد، روح الله، سهیل، آتنا، آرش، سعید، مریم،‌ پیمان، زینب و … ادامه خواندن Continue reading

اعتراضات: معلمان بازنشسته برای دومین روز پیاپی تجمع کردند

جمعی از معلمان بازنشسته ایران برای دومین روز پیاپی مقابل ساختمان سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند. معترضان خواستار پرداخت به موقع پاداش پایان خدمت خود هستند.

یکشنبه ششم مرداد شماری از معلمان بازنشسته ایران برای دومین روز پیاپی در تهران مقابل ساختمان سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند.

معترضان که شنبه پنجم مرداد نیز در اعتراض به تاخیر در پرداخت پاداش پایان خدمت در همین مکان تجمع کرده بودند، گفتند: «تاخیر در پرداخت مطالبات بازنشستگان، زندگی آنها را با دشواری مواجه می‌سازد».

خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) گزارش کرد؛ رئیس سازمان برنامه و بودجه در جمع معترضان حاضر شده است اما توضیحی در باره سخنان او ارائه نکرد.

در تصاویر و گزارش‌های منتشر شده حضور ماموران پلیس پررنگ است.

کانال تلگرامی شورای بازنشستگان هم در این رابطه گزارش کرد: ماموران پلیس با خشونت به معترضان حمله کردند.

در یک ویدئو که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، پلیس با حضور در جمع معترضان آنان را پراکنده می‌کند.

یک روز قبل نیز معاون رئیس سازمان برنامه و بودجه در جمع معترضان حاضر شده بود، معلمان بازنشسته اما سخنان او را «وعده‌های تکراری» دانستند.

معلمان بازنشسته که سال گذشته (۱۳۹۷) بازنشسته شدند، امروز مقابل ساختمان سازمان برنامه و بودجه روی زمین نشستند.

وزارت آموزش و پرورش ایران در پاسخ به اعتراض معلمان بازنشسته، سازمان برنامه و بودجه را مقصر دانسته و اعلام کرده است: این سازمان باید بودجه لازم برای پرداخت پاداش بازنشسته‌گان را تامین کند.

معلمان بازنشسته امروز یک پارچه نوشته که بر آن نوشته شده بود؛ «پاداش پایان خدمت بازنشستگی حق مسلم است»، همراه داشتند.

آنها گفتند: «تاخیر در پرداخت پاداش پایان خدمت که تنها امید ما برای سال‌های بازنشستگی و پیری است، ارزش آن را به شدت کاهش می‌دهد. با توجه به نرخ تورم از ارزش واقعی پاداش هر ماه که می‌گذرد، کاسته می‌شود و این به ضرر ما بازنشستگان است».

در جریان تجمع روز گذشته فرهنگیان بازنشسته یکی از معترضان بر اثر فشارهای روحی و روانی از حال رفت و به بیمارستان منتقل شد.

معلمان شاغل و بازنشسته ایران از آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۷ بارها مقابل ساختمان آموزش و پرورش، مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند.

همچنین معلمان شاغل سه مرتبه در اعتراض به خصوصی‌سازی آموزش و پرورش و وضعیت معیشتی تحصن کردند.

وزیر آموزش و پرورش پیشین که گفته می‌شود به خاطر نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی از مقام خود کناره گیری کرد، کمبود منابع مالی را دلیل تاخیر در پرداخت پاداش، اضافه کاری و دیگر مزایای معلمان اعلام کرده و گفته بود که این وزارتخانه چاره‌ای جز خرید خدمت از بخش خصوصی ندارد.

اقتصاد ایران در انسداد ساختاری / پرویز صداقت

منظور از انسداد ساختاری چیست؟ به‌طور خلاصه، انسداد ساختاری یعنی شرایط کنونی به درجاتی از بحران رسیده است که برون‌رفت از آن صرفاً به‌مدد انحلال ساختارهای موجود امکان‌پذیر است ادامه خواندن Continue reading

در مورد سرکوب همه سندیکالیست ها، روزنامه نگاران و فعالین زندانی و خواست آزادی فوری و بدون قید و شرط بازداشت شدگان / نامه ی سندیکاهای فرانسه به علی خامنه ای

آیت‌الله سید علی خامنه ای ادامه خواندن Continue reading

نشست اضطراری وین؛ تلاشی دوباره برای نجات برجام

هم‌زمان با تشدید بحران نفتکش‌ها، شرکای باقیمانده ایران در مذاکرات هسته‌ای گرد هم می‌آیند. دستور نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیر خارجه، “شرایط جدید” و انتظارات تهران برای پایبندی به برجام خواهد بود. ادامه خواندن Continue reading