«آمادگی روسیه» برای کمک به فروش نفت و مبادلات بانکی ایران

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه ۳۱ خرداد گفته است، در صورتی که سازوکار مالی اتحادیه اروپا، موسوم به اینس‌تکس، برای همکاری با ایران راه اندازی نشود، مسکو آماده است به تهران در فروش نفت و امور بانکی کمک کند.

اینکس‌تکس مجرایی است که کشورهای اروپایی باقی‌مانده در برجام برای تبادلات مالی و بازرگانی با ایران پیشنهاد کرده‌اند اما این سازوکار تاکنون اجرایی نشده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر بارها از اجرایی نشدن اینس‌تکس برای کاهش اثرات تحریم های آمریکا انتقاد کرده و اروپا را به «کم‌کاری» در این زمینه متهم کرده‌اند.

«آمریکا و تشدید تنش» علیه ایران

سرگئی ریابکوف همچنین از آمریکا خواست اقدام شتابزده ای علیه ایران انجام ندهد و تاکید کرد که ایران و آمریکا در آستانه درگیر شدن در جنگ هستند

سرگئی ریابکوف گفت:«قصد ندارم در مورد آنچه که واقعا طی ساعت های اخیر در این زمینه روی داده ارزیابی ارائه کنم ولی اطلاعاتی که ما داریم نشان می دهد که وضعیت شدیدا خطرناک است. به نظر من این یک نوع تعادل در آستانه جنگ است.»

معاون وزیر خارجه روسیه اضافه کرده است: «اکثر آتش‌ها در خاورمیانه با سیاست های «آتش افروزانه» واشنگتن آغاز شده است. هنوز هم خطر وقوع یک جنگ وجود دارد. ما مجددا از همه طرف های درگیر و اگر هنوز بازیگر مسئولی در واشنگتن باقی مانده، از همه می خواهیم پیامدهای احتمالی این وضعیت را در نظر بگیرند. ما در مورد اقدامات شتابزده هشدار می دهیم.»

تنش بین تهران و واشینگتن با سرنگونی یک پهپاد آمریکایی توسط ایران و احتمال اقدام تلافی جویانه آمریکا وارد مرحله تازه ای شده است.

سپاه پاسداران می‌گوید، یک فروند پهپاد آمریکایی را بر فراز قلمرو ایران ساقط کرده است. این در حالی است که آمریکا می‌گوید این پهپاد در آب‌های بین‌المللی هدف قرار گرفته شده است.

دونالد ترامپ هم جمعه اعلام کرد که روز پنجشنبه دستور داده بود که در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی، به سه موضع نظامی در ایران حمله شود، اما تصمیم گرفت این حمله را متوقف کند.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است، شب گذشته برای حمله متقابل به سه هدف مختلف، اماده بوده ولی هنگامی مقام های نظامی تلفات چنین حمله ای را ۱۵۰ نفر اعلام کردند، این حمله را متوقف کرده است، برای این که شمار کشته شدگان متناسب با سرنگونی یک پهپاد بدون سرنشین نبود.

از اردیبهشت سال گذشته و با خروج یکجانبه واشنگتن از برجام و از سرگیری تحریم های هسته ای علیه ایران تنش بین دو کشور به تشدید است. واشنگتن مدعی است که برجام نتوانسته است بلندپروازی های هسته ای ایران را مهار کند.

ایران در برابر فشارهای آمریکا برای پذیرش یک توافق جدید مقاومت کرده و در هفته های اخیر اجرای بخشی از تعهدات خود در قبال برجام را متوقف کرده است.

واکنش اتحادیه اروپا

در همین حال، دونالد توسک، رییس شورای اروپا انفعال این اتحادیه در قبال افزایش تنش بین ایران و آمریکا را رد کرد.

آقای توسک پس از اجلاس رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز جمعه در بروکسل گفت:«گاهی اوقات دخالت نکردن بهتر است. بزرگترین مشکلات تاریخ اروپا در نتیجه سیاست های بیش از حد فعال روی داده و نه سیاست های انفعالی»

آقای توسک افزود:«رهبران اتحادیه اروپا وضعیت را از نزدیک دنبال می کنند و در مورد حوادث خلیج فارس بسیار نگرانند.» ولی به گفته او هیچ دلیل خاصی وجود نداشت که این اجلاس سران اتحادیه اروپا در مورد وضعیت خلیج فارس بیانیه ای صادر کند.

اتحادیه اروپا در هفته های اخیر خواستار خویشتن داری هر دو طرف شده و مسئول سیاست خارجی آن با هر دو طرف در تماس است.

اتحادیه اروپا می کوشد توافق برجام را که به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران در آستانه نابودی است، حفظ کند.

رادیو فردا

مهلت ایران برای اقدام علیه پولشویی چهار ماه دیگر تمدید شد

گروه ویژه اقدام مالی، اف‌ای‌تی‌ِاف، روز جمعه ۳۱ خرداد در پایان نشست یک‌هفته‌ای خود در اورلاندوی آمریکا برای پنجمین بار به ایران مهلت داد و اعلام کرد، تعلیق ایران از لیست سیاه این گروه تا ماه اکتبر، چهار ماه دیگر، تمدید می‌شود.

به گزارش رویترز، اف‌ای‌تی‌اف در بیانیه پایانی نشست خود با استقبال از تصویب قانون ضدپولشویی در ایران گفته است: «زمین ماندن بخشی عمده» از اصلاحات اقتصادی مورد نظر این گروه «موجب سرخوردگی است».

گروه ویژه اقدام مالی در بیانیه خود همچنین گفته است: «اگر تا اکتبر ۲۰۱۹ [چهار ماه دیگر] ایران [لوایح مربوط به] کنوانسیون‌های پالرمو و تأمین مالی تروریسم را مطابق استانداردهای اف‌ای‌تی‌اف تصویب نکند، گروه ویژه درخواست افزایش بازرسی‌های نظارتی از نهادهای مالی مستقر در ایران و بخش‌ها و سازمان‌های تابعه را خواهد کرد».

این نهاد بین‌المللی در عین حال از اعضا و همچنین سایر کشورها خواسته است که تمهیدات نظارتی خود را بر نهادهای مالی مستقر در ایران افزایش بدهند.

اف‌ای‌تی‌اف وظیفه دیدبانی بر شفافیت مالی در نقل و انتقال‌های بانکی بین‌المللی و جلوگیری از پولشویی و تأمین مالی تروریسم در جهان را بر عهده دارد و در سال‌های اخیر نام ایران و کره شمالی را در فهرست سیاه خود قرار داده بود.

با این حال این نهاد بین‌المللی از سال ۲۰۱۶ بدین سو، چهار بار نام ایران را از این فهرست موقتا خارج کرده و مهلت‌هایی چندماهه به تهران داده است که با تصویب قوانین لازم، استانداردهای اف‌ای‌تی‌اف را رعایت کند.

آخرین مهلت این گروه در ماه ژوئن، ماه جاری میلادی، به پایان رسید اما همچنان تکلیف دو لایحه از چهار لایحه‌ای که دولت حسن روحانی برای اجرای استانداردهای اف‌ای‌تی‌اف ارائه کرده با چالش روبه‌رو شده است.

انتظارات گروه ویژه اقدام مالی از ایران

  • جرم‌انگاری تأمین مالی تروریسم، بدون استثنا کردن آن دسته از گروه‌های تروریستی که «علیه پایان اشغال خارجی، استعمارگری و نژادپرستی تلاش می‌کنند». [مجلس ایران البته در مصوبه ۱۵ مهرماه خود همچنان «مبارزات مشروع مردمی علیه سلطه استعماری و اشغال خارجی» را در شمول اقدامات تروریستی نمی‌داند.]
  • شناسایی و بلوکه کردن اموال تروریست‌ها در راستای قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد.
  • اطمینان از اجرای یک رژیم قابل اتکا در زمینه «ارزیابی بایسته».
  • اطمینان از استقلال کامل بخش اطلاعات مالی و لزوم ثبت گزارش تبادلات مالی مشکوک در صورت بروز چنین مبادلاتی.
  • نشان دادن اینکه مقام‌ها چگونه ارائه‌دهندگان خدمات مالی بدون مجوز را شناسایی و مجازات می‌کنند.
  • تصویب و اجرای کنوانسیون‌های پالرمو و مبارزه با تأمین مالی تروریسم و روشن کردن توانایی برای ارائه خدمات حقوقی.
  • اطمینان از اینکه مؤسسات مالی همه تبادلات مالی را با اطلاعات کامل فرستنده و دریافت کننده ثبت کنند.
  • در نظر گرفتن جریمه برای ناقضان قوانین در ارتباط با پول‌شویی
  • اطمینان از تصویب قوانین و روندهای لازم برای مصادره اموال به میزان مقتضی.

دو لایحه موسوم به «پالرمو» و «سی‌اف‌تی» با این که در مجلس به تصویب رسیده، به دلیل مخالفت شورای نگهبان، در انتظار تصمیم‌گیری در مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند.

لایحه پالرمو راه پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی را باز می‌کند و لایحه سی‌اف‌تی نیز الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم را تسهیل می‌کند.

مخالفان پیوستن ایران به مقررات اف‌ای‌تی‌اف، که عمدتاً از منصوبان رهبر جمهوری اسلامی هستند، می‌گویند با این کار، راه برای اعطای کمک مالی به «حماس» و «حزب‌الله لبنان» مسدود می‌شود.

با این حال موافقان می‌گویند که دلیل مخالفت‌ها «ترس از شفافیت اقتصادی» و «جلوگیری از فساد بانکی» است.

از سوی دیگر و در پی بازگشت تمامی تحریم‌های آمریکا علیه ایران، کشورهای اروپایی راه‌اندازی ساز و کاری برای معامله با ایران را منوط به اجرای استانداردهای بین‌المللی مرتبط با مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم کرده‌اند.

در ماه‌های اخیر خبرهای ضد و نقیضی درباره کنار گذاشته شدن دو لایحه باقی‌مانده در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شد اما محسن رضایی، دبیر این نهاد، چندی پیش اعلام کرد که این لوایح از دستور کار مجمع خارج نشده‌اند.

رادیو فردا