هشدار دوباره استاندار خوزستان در مورد افزایش خروجی سد کرخه

استاندار خوزستان صبح یک‌شنبه بار دیگر از شهروندان سوسنگرد، بستان، فهیمه، کوت سید نعیم، هویزه و حمیدیه خواسته «هرچه‌ زودتر» محل سکونت خود را ترک کنند.

غلامرضا شریعتی شامگاه شنبه، در مصاحبه با تلویزیون ایران گفته بود آب ورودی به سد کرخه بر خلاف پیش‌بینی‌ها کاهش نیافته و برای جلوگیری از سر ریز شدن بخشی از آب سد تخلیه شده است.

به گفته آقای شریعتی «در برخی روستاهای شوشتر، سوسنگرد، هویزه، حاشیه دز و رودخانه کرخه مشکلاتی وجود دارد اما تاکنون آب وارد شهرهای استان نشده است».

وی در نهایت گفت: «با انجام کارهای مهندسی تلاش می‌کنیم آب وارد شهرهای استان نشود یا اگر وارد شد، حداقل باشد».

او روز یک‌شنبه تاکید کرد «علت درخواست ما از مردم این مناطق برای ترک خانه‌هایشان افزایش خروجی آب از سد کرخه است».

روز شنبه در شبکه‌های اجتماعی فیلم‌هایی منتشر شده که به گفته منتشر‌کنندگان مربوط به سر ریز شدن آب از بخشی از دیوار کناری سد کرخه است.

با این حال پیمان جهانگیری، فرماندار اندیمشک، این گزارش‌ها را «کذب» خوانده و گفته بود که «در حال حاضر سد کرخه پایدار است و ورودی و خروجی آن مدیریت شده است».

روز شنبه همچنین طغیان رودخانه کرخه باعث پیشروی آب به سمت جاده اهواز- اندیمشک شد.

از هفته گذشته و با پیش‌بینی احتمال سیل در خوزستان دستور تخلیه شهرها و روستاهای خوزستان در چند مرحله صادر شده که در تازه‌ترین مورد شش شهر حمیدیه، سوسنگرد، بستان، ابوحمیظه، کوت سیدنعیم و رفیع تخلیه شدند.

به گفته حمید قویدل، نماینده جمعیت هلال احمر در سیل استان خوزستان، ۱۰۲ روستا در ۹ شهرستان این استان تخلیه شده‌اند.

آقای قویدل همچنین گفت که ۲۹ هزار و ۴۱۴ نفر از مردم این روستاها در ۳۹ اردوگاه از ۹ شهرستان استان خوزستان اسکان اضطراری داده شده‌اند.

روز یک‌شنبه نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: مردم در اردوگاه‌ها شرایط چندان خوبی ندارند در برخی موارد سه خانوار در یک چادر زندگی می‌کنند.کشته شدن ۷۰ نفر بر اثر سیل

روز شنبه احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران، خبر داد که ۷۰ نفر در ۱۳ استان بر اثر سیل فوت شدند.

به گفته آقای شجاعی، استان فارس با ۲۱ کشته، لرستان با ۱۵ کشته و گلستان و همدان نیز با ۸ کشته، بیشترین آمار قربانیان سیل را دارند.

براساس این گزارش، در استان‌های مازندران شش نفر، خراسان شمالی سه نفر، در هر یک از استان‌های قزوین و کهگیلویه و بویراحمد دو نفر و در هر یک از استان‌های خراسان رضوی، خوزستان، سمنان، قم و کرمانشاه یک نفر فوت شده‌اند.

بنا بر پیش‌بینی سازمان هواشناسی ایران، سامانه جدید بارشی که از عصر جمعه وارد کشور شده، روزهای شنبه و یک‌شنبه در تمامی استان‌های ایران جز هرمزگان و سیستان و بلوچستان فعال خواهد بود اما بیشترین بارش‌ها در دو استان خراسان شمالی و خراسان رضوی خواهد بود.

بیانیه ‌شورای‌هماهنگی‌تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در ابراز همدردی و پیام تسلیت به ملت ایران

به نام خداوند جان و خرد

ایران

گویی غمت دریای بی پایان است!

گویی همزاد درد و رنجی!

وبی تدبیری بر سرنوشتت چیره گشته، آهنگ نابودیت را کرده است!

هنوز درد زلزله‌هایت التیام نیافته، در آستانه ی سال نو دامانت گرفتار سیل ویرانگر شد و در بحبوحه ی این همه مشکلات کمرشکن اقتصادی، اجتماعی و… ، کوهی از محنت بر دوشت سنگینی می کند. اما حتم داریم این مشکلات قامت سرو مانند و سربه فلک کشیده‌ات را نمی‌تواند بشکند!

در همه جای دنیا بحران روی می‌دهد، اما متاسفانه در کشور ما بحران بی‌تدبیری، بی‌تعهدی و ناکارآمدی همواره بربار مشکلات افزوده است!

متاسفانه گوش هیچ مسئولی هم بدهکار نیست. همه مشکلات را پاس داده، به جای چاره اندیشی گویا ” بگم بگم “به یک فلسفه مدیریتی هنگام بازخواست بدل گشته است.

و یا بعضا به جای حل مسئله به پاک کردن صورت مسئله وتوجیه آن بسنده شده و با فرافکنی مشکلات به عوامل دیگر نسبت داده شده است.

به جای خردورزی و درایت، به روش‌های غیر معمول که دل هر انسان آزاده و اندیشمندی را می‌آزارد توسل جسته و صحنه‌هایی دراماتیک خلق شده است!

مسئولین بدانند مردم می‌فهمند!

 نهادهای مدنی در تمام کشورها کمک حال دولت ها بوده و هستند؛ که در آنجا از این موهبت و فرصت‌های مردمی و با ارزش کمک می‌گیرند.

اعتراضات و خواسته‌های مردم به حق است چون دیده می‌شود در جای‌جای این کره‌ی خاکی چه روی می‌دهد و چگونه با بحران‌ها و مصائب برخورد می‌شود‌.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن تشکر و قدردانی از کلیه نیروهای خدوم و امدادرسان و ابراز همدردی با آسیب دیدگان و عرض تسلیت به بازماندگان قربانیان این مصیبت جانکاه در استان های گلستان، لرستان،خوزستان و…، پیامدهای ناگوار این بحران‌ها را ناشی از بی برنامه‌گی و بی‌مدیریتی مسئولان نالایق و ناکارآمد می‌داند که آثار فاجعه بار این بی‌مدیریتی و بی‌برنامه‌گی در اجرای امور جاری مملکت و خصوصا بلایای طبیعی چون زلزله‌ی سال گذشته و سیل‌های اخیر، سال‌ها بر جثه‌ی مام میهن ماندگار خواهد بود.

 این شورا آمادگی خود را جهت هرگونه کمک و اقدامی اعلام داشته،  از دست اندرکاران می‌خواهد هرچه زودتر اقدام های اساسی را جهت حل مشکلات و آسیب‌های وارده به مردم سیل زده در جای‌جای این میهن عزیز به انجام رسانده، گام‌های عملی لازم را بردارند. باشد این دردها و رنج‌ها هرچه زودتر التیام یابند.

همچنین از ملت فهیم و سخاوتمند ایران نیز طلب کمک و یاری بسان گذشته دارد، از مردم شریف و سربلند ایران می خواهد هرجا که هستند دست یاری و دادخواهی مردم مصیبت دیده را فشرده، از هیچ کمکی دریغ نورزند و دراعطای کمک‌های بشردوستانه، دانش‌آموزان آسیب دیده و مدارس و مراکز آموزشی را در اولویت قرار دهند.

بنی آدم اعضای یک پیکرند

که در آفرینش زیک گوهرند.

 

شورای‌هماهنگی‌تشکل های‌صنفی‌فرهنگیان‌ایران

۱۶ فروردین ۱۳۹۸