ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران تمدید شد

خبرگزاری هرانا – شورای حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه با رای مثبت به قطعنامه پیشنهادی کشور سوئد، ماموریت جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را برای مدت یکسال دیگر تمدید کرد.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸، قطعنامه مربوط به تمدید دوره گزارشگری پروفسور جاوید رحمان با ۲۲ رای موافق، ۷ رای مخالف و ۱۸ رای ممتنع در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تصویب شد.

هفت کشور افغانستان، چین، کوبا، اریتره، هند، عراق و پاکستان به تصویب این قطعنامه رای مخالف دادند.

کشورهای تازه‌وارد به شورا از جمله باهاما و فیجی هر دو از تصویب این قطعنامه حمایت کرند. در برابر برزیل امسال نیز مانند سال گذشته به این قطعنامه رای ممتنع داد اما با ارائه نطقی از کار گزارشگر حقوق بشر در امور ایران حمایت کرد و از مقامات ایرانی درخواست کرد که اقدامات لازم در زمینه حقوق بشر را انجام داده و به گزارشگر ویژه حقوق بشر اجازه دسترسی به خاک ایران جهت انجام تحقیقات خود را بدهند.

مکزیک، شیلی و آرژانتین از جمله کشورهایی بودند که از تمدید ماموریت جاوید رخمان به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران حمایت کرند.

از طرفی برای اولین بار هیچ کدام از کشورهای آفریقایی عصو شورای حقوق بشر سازمان ملل از این قطعنامه حمایت نکردند. رواندا و سنگال علیرغم موضع ابتدایی خود مبنی بر تایید ماموریت جاوید رحمان، نسبت به تصویب این قطعنامه رای ممتنع دادند. از طرفی کشورهای دیگری مانند آفریقای جنوبی و مصر که در گذشته مخالف تمدید ماموریت گزارشگر حقوق بشر در امور ایران بودند این بار رای ممتنع دادند.

لازم به یادآوری است که پیش از نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل ۴۲ نهاد مدافع حقوق بشر از جمله مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بیانیه مشترکی خواستار تمدید مأموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران شده بودند.

در آن بیانیه بر نقش کلیدی گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران در بازتاب صدای قربانیان نقض حقوق بشر در ایران و رساندن آن به جامعه بین‌المللی تاکید شده بود. همچنین به سرپیچی‌های متعدد ایران در مورد رعایت حقوق شهروندان به ویژه نقض آزادی‌های بنیادین مانند آزادی بیان و آزادی تجمعات و همچنین اعدام کودک-مجرمان پرداخته شده بود.

آمریکا ٣١ فرد و نهاد را به فهرست تحریم‌های ایران اضافه کرد

در فهرست جدید چند فرد و تمام شرکت‌ها به دلیل ارتباط با سازمان پژوهش و نو آوری دفاعی (سپند) وابسته به وزارت دفاع ایران مشمول تحریم شده‌اند.

چند فرد هم به دلیل ارتباط با گروه شهید کریمی تحریم شده‌اند که با برنامه موشکی ایران مرتبط دانسته می‌شود.

چند شرکت دارویی و پزشکی نیز در میان تحریم‌شدگان به چشم می‌خورند. آنها شامل “تحریم‌های ثانویه” آمریکا شده‌اند، یعنی تحریم‌هایی که به واسطه معامله با تحریم‌شدگان اعمال می‌شود.

دونالد ترامپ حتی پیش از رسیدن به ریاست جمهوری مخالفت خود را با برجام اعلام کرده و آن را توافقی بدی خوانده و گفته بود “آنها در مذاکره عالی هستند و برای توافقی مذاکره کردند که برای آنها عالی است اما برای آمریکا خیلی بد است.”

بر اساس “قانون بازنگری توافق هسته‌ای ایران” (مصوب کنگره)، رئیس جمهور آمریکا هر ۹۰ روز یک بار پایبندی ایران به برجام را تایید می‌کرد و در ژانویه سال ۲۰۱۸ آقای ترامپ پایبندی را ایران به توافق هسته‌ای (برجام) تایید نکرد.

آقای ترامپ هشتم مه ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت۱۳۹۷) فرمانی را امضا کرد که تحریم‌های ایران در یک دوره زمانی دوباره بازگردد و به این ترتیب او آمریکا را رسما از توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی خارج کرد.

او ایران را “پیش‌قراول ناامنی” در جهان نامید و برنامه موشکی و حمایت از گروه‌هایی چون حزب‌الله لبنان را زمینه‌ساز تهدیدهای جدی برای منطقه و جهان دانست.

بازگشت تحریم‌ها از چهاردهم آبان سال گذشته تکمیل شد و مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا آن را “بزرگترین” تحریم در نوع خود دانست؛ عمده‌ترین آن تحریم خرید نفت ایران، بخش انرژی، بانک مرکزی و کشتیرانی و بیمه و خدمات پیام‌رسان بین بانکی موسوم به سوئیفت بود.

از آن به بعد هر از چند گاهی وزارت دارایی آمریکا افراد، نهادها یا شرکت‌هایی را به لیست تحریم‌ها اضافه می‌کند.

بی بی سی

اطلاعیه پلاتفرم سندیکای کارگری سوئد- ایران در مورد احکام شلاق علیه جعفر عظیم زاده و نسرین ستوده:صدور احکام قرون وسطایی شلاق علیه فعالین کارگری و مدنی بشدت محکوم است!

بنا به گفته محمد علی جداری فروغی وکیل جعفر عظیم زاده، ایشان به جرم غیبت از زندان به سی ضربه شلاق محکوم شده است. در همین حال بنا به گفته اقای رضا خندان، همسر نسرین ستوده، ایشان علاوه بر حکم طولانی زندان به ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است.

جعفر عظیم زداه بخاطر سالها فعالیت مستمر، در اطلاع رسانی از اعتراضات کارگری در ایرانو دفاع از حقوق کارگران، از جمله در اعتراض به سطح نازل دستمزدها و امنیتی کردن پرونده های کارگری و با سالها مقاومت در زندان، تلاش برای متشکل کردن کارگران شایسته تقدیر و قدردانی است. پاسخ جمهوری اسلامی به این فعالیت ها زندان صدور و حکم بشدت غیر انسانی شلاق است.

نسرین ستوده سالهاست  به دفاع از حقوق موکلین خویش، دفاع از حقوق بشر، حقوق و آزادی های فردی و زنان مشغول است. نسرین ستوده بخاطر این فعالیت ها شایسته تقدیر و قدردانی است. در مقابل جمهوری اسلامی ایشان را بخاطر این فعالیت ها بارها و سالها زندانی کرده و اکنون با حکم جدید  ۳۳سال زندان  و۱۴۸  ضربه شلاق غیر انسانی ترین حکم را در مورد ایشان صادر کرده است.

ما از صدور احکام قرون وسطایی شلاق خشمگین بوده و آنرا بشدت محکوم میکنیم و آزادی بی قید و شرط کلیه فغالین سندیکای و مدنی در بندرا خواستاریم

 پلاتفرم اتحادیه های کارگری سوئد – ایران ضمن محکوم کردن این احکام  و از دولت ایران اکیدا می خواهیم که فورا و سریعا این احکام را لغو کند  

. پلاتفرم اتحادیه های کارگری سوئد – ایران:

  • احکام شلاق و زندان جعفر عظیم زاده و نسرین ستوده بشدت محکوم کرده
  • آزادی بی قید و شرط کلیه فغالین سندیکای و مدنی را خواستاریم
  • ما از شما می خواهیم که به برخورد امنیتی, اذیت و آزاربا فعالین کارگری که رویه مرسوم در کشور شما است پایان دهید!
  • اعتراضات فعالین کارگری و مدنی نبایست بعنوان تهدید علیه امنیت کشورمطرح باشد.
  • سندیکاهای مستقل و آزاد به عنوان نمایندگان قانونی و رسمی کارگران برسمیت شناخته شوند.

پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد – ایران

۱۴ مارس ۲۰۱۹