وزارت اطلاعات تکذیب کرد، مجلس از دستور کار خارج کرد

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس روز سه شنبه اعلام کرد وزارت اطلاعات شکنجه ی اسماعیل بخشی را تکذیب کرده و بنابر این بررسی این موضوع از دستور کار کمیسیون امنیت ملی مجلس خارج شده است. وی گفت که کمیسیون قضایی مجلس نیز مسئولیتی در این زمینه ندارد. در همین حال بنابر گزارش ها حسن روحانی «دستور بررسی» داده و خبرگزاری قوه قضائیه نیز اعلام کرده که به دنبال سخنان قوه ی قضائیه یک تیم کارشناسی قوه قضائیه به خوزستان خواهد رفت.

پیش از این اعلام شده بود قرار است سه‌شنبه هفته جاری «در جلسه‌ای با حضور مسئولان مربوطه مسائل مرتبط با کارگران هفت‌تپه و ادعای اسماعیل بخشی» مورد بحث و بررسی قرار بگیرد. خانم فرزانه زیلایی وکیل اسماعیل بخشی در گفتگو با روزنامه ی اعتماد گفته بود اسماعیل بخشی خواهان آن است که در مجلس حضور بیابد.
این جلسه امروز برگزار نشد و حشمت اله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرد که به دلیل «تکذیب» این موضوع از سوی وزارت اطلاعات، رسیدگی به این مسئله نیز از دستور کار کمیسیون امنیت ملی مجلس خارج شده است.
وی گفت:‌ «در تماسی که با مسئولین وزارت اطلاعات داشتم، مسئولین این وزارتخانه خبر شکنجه اسماعیل بخشی را تکذیب کردند.»
این نماینده بدون اشاره به جزئیات تماس خود اضافه کرد که «ما پیگیری‎هایمان را به صورت شفافی انجام دادیم، از این رو دیگر پیگیری در دستور کار کمیسیون امنیت ملی وجود ندارد.»
فلاحت‎پیشه همچنین درخواست بررسی موضوع «شکنجه» آقای بخشی در این کمیسیون از سوی جمعی از نمایندگان مجلس را «شفاهی» دانسته و گفت که «در صورتی که نمایندگان نسبت بر بررسی این موضوع اصرار داشته باشند باید به صورت کتبی درخواست خود را ارائه دهند.»
پیش از این نیز اعلام شده بود که کمیسیون قضایی مجلس نیز خواستار بررسی این موضوع شده، اما رئیس کمیسیون امنیت ملی گفته که «کمیسیون قضایی نیز مسئولیتی درباره رسیدگی به این موضوع ندارد.»

همزمان یک مقام دادستانی کل ایران از تشکیل هیئت کارشناسی ویژه برای بررسی موضوع «شکنجه» اسماعیل بخشی خبر داد ادامه خواندن Continue reading

پیام نامۀ سرگشاده اسماعیل بخشی / بیانیه ۵ تشکل کارگری

به دنبال اعتصابات و تظاهرات چند هفته ای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکرهفت تپه که علیه خصوصی سازی و برای احقاق حقوق از دست رفته خود مبارزه می کردند، ادامه خواندن Continue reading